Almıla Erdem İle Yazarlık Serüveni Üzerine

Edebiyat Haberleri, yazar Almıla Erdem ile yazarlık serüvenini konuştu.

Almıla Erdem İle Yazarlık Serüveni Üzerine
Almıla Erdem İle Yazarlık Serüveni Üzerine Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 8888 kez okundu.

Almıla Erdem kimdir? Kendinizi Edebiyat Haberleri’ne anlatır mısınız biraz?

Önce insan, sonra anne sonrasında en samimi hislerle donatılmış eli kalem tutan bazen çocuk bazen öğrenci bazen de yaşadıklarının acısını –neşesini yazılarında donduran bir kadın.

Yazmak eyleminin Almıla Erdem’deki karşılığı nedir? Yazıya olan ilginiz ne zaman başladı? Pek çok yazarın bir başlangıç öyküsü vardır, sizde de öyle bir öykü mü araladı edebiyata olan kapıları?

Yazmak benim için ruhumun doyumudur. Anlatamadıklarımı dile getirmektir. Aşık olmak şarttır. Ama aşk için bir canlıya ihtiyaç yoktur. Bir gökyüzü, bir masa, bir parfüm kokusunda dahi aşkı yaşayabilirim. Ama asla melankolik değilim. Yazılarımda da böyle olmadığım görülür.

Başlangıç olarak belli bir zaman belirtemem. Zira edebiyat ve türk sanat müziğiyle büyüdüm. Bu anlamda güzel sesli annem ve adeta büyük bir kütüphane olan babam, en büyük şansımdı. Sonrasında var olduğunu düşündüğüm yeteneğim deyin, farklı bir iç ses deyin, beni uykudan uyandıran cümleler deyin.


Kalemi elinize aldıran duygu en çok hangisidir? Kafka, Milena’ya “Yazmadığınıza bakılırsa iyi olmalısınız.” diyordu bir mektubunda, bizler iyi olduğumuz zaman susar mıyız sizce de, yazının acıyla bir bağı var mıdır?

Ben acıyla yazının bağına inanmıyorum. Ufacık mutluluklar dahi yeter ve büyük acılar da. Yazmak çok normal bir refleks gibi bende. Ne zaman nerede yazdığımı bile netleştiremem. Bu bir doktor muayenehanesi ya da trafik ışıklarında beklerken bile olur. Bir yaşam biçimi. Uykumda içimdeki sese uyanırım kimi zaman; eğer hemen kaleme dökersem ne ala yoksa sabaha bir şey hatırlamam. Yazmak, önemli bir öge. Ben iyiyken de kötüyken de yazarım. Duygu durumu insanın nefes almasını etkiler mi?


Bize biraz da kitaplarınızdan bahseder misiniz? Almila Erdem okurlarına kitaplarında neler anlatır?

Yazarların hayal dünyalarının geniş olduğu söylenir. Şimdiye kadarki kitaplarımda yazdığım her cümlede ben varım. Yaşadıklarım var. Tecrübelerim var. Dikkatle okunursa gençlere yaşamla alakalı rehberlik edebilecek güzel örnekler var.


Şiir mi düz yazı mı? Sizi en iyi hangisi ifade eder?

O anda içimden gelen ne ise o beni ifade eder. Zira hem şiir kitabım, hem manzumelerim hem de öykülerim var.

Almila Erdem
Yeni kitabınızın yolda olduğu müjdesini aldık. Okurlarınız yeni eserinizle ne zaman buluşacak?

Teşekkür ederim ifadenize. Yeni kitabım için 2016 Eylül ayını düşünüyoruz. İçeriği mektuplar olacak. Gençliğe, hayata, çocukluğa, aşka yani daha çok soyut özlemlere hitap ediyorum.


Almıla Erdem roman türünde bir eser verir mi günün birinde? Hayalini kurduğunuz gelecekte neler var?

Romanımı yazıyorum zaten. Geçen sene başladım. Kafamda hazır olan cümleler üzerlerini giyinmeyi bekliyorlar.

Hayal kurmam aslında hayata geçiririm. Ertelemeyi sevmem. Oldukça net ve samimiyimdir. Yine yazılarımdan da bu anlaşılır. Gerçeği yazmak beni heyecanlandırır. Yazdıklarımda ruhun bulunmasını hislerimin gerçek olmalarına bağlıyorum. Okuyanlar ne düşünüyor bilemiyorum ama bence gerçek olmaları okurken keyif almak ve rehberlik etmesinin sebebidir.


Büyümek nedir Almıla Erdem’e göre? İnsan ne zaman büyür?

Büyümek; kaçırılan fırsatlar, yaptığımız hatalar ve yine başkalarının kaçırdığı fırsatlar ve yaptıkları hataları görebilmek, bundan ders çıkarabilmektir. Her insanın büyümesi dolayısıyla kendisine göre değişir. Kimi bebekken ölür, kimisi ise doksan yaşında bir bebektir.


Çocukluk kahramanı var mıydı Almıla Erdem’in? Bir gün kahramanı olmak istediğiniz oldu mu bir çocuğun?

En büyük kahramanım dayımdı. Bana okumayı aşılayan ruh mimarımdı.

Bir çocuğun kahramanı olup olmamayı düşünme fırsatım olmadan on sekiz yaşımda anne oldum ve sonra oğlumun kahramanı!


Hayatta öğrendiğiniz en büyük şey neydi? Sizi şu dünyada en çok ne korkutur?

O kadar çok şey öğrendim ki. Halen daha her anı beni büyüten bir dünyadayım. En büyük korkumsa yaşlanmak sanırım. Çok fazla yaşlanmadan ölmek isterim.


Almıla Erdem hangi yazarları takip eder? Şu an başucunuzda hangi kitap var? Almila Erdem’in ilk 10 kitabı nedir?

Cumhuriyet Dönemi yazarlarını ve divan edebiyatı yazarlarını daha çok okurum. Başucumda Can Dündar’’ın YÜZYILIN AŞKLARI var. Aslında çok çeşitli yazarlar okurum. Sebahattin Ali, Melih Cevdet Anday, Haydar Ergülen ilk aklıma gelen favorilerimdir. İlk on kitabım diye bir ayırım yapacak kadar büyümedim. Şimdi hangisini sıraya koyarsam diğer eserlerin kalbi kırılır, hisleri ziyan olur diye korkarım.

"Okuyucularım beni Facebook'taki Edebiyat Sandığı adlı sayfamdan takip edebilirler."

Hüzünlü Kevaşeler

Almıla Erdem Hüzünlü Kevaşeler Söyleşi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba