İşte Bunlar Hep Wattpad Yüzünden İthaki!

Daha önce Wattpad hakkında detaylı bir haber yapmış ve eleştirilerimiz idile getirmiştik. Yayınevlerinin, pek çok açıdan sakıncalı metinleri genç okura pazarlamasının nelere yol açtığı üzerine fikirlerimizi ifade etmiş ve zaman zaman da Wattpad kaynaklı skandalları sitemizde duyurmuştuk. İthaki'nin dün kendini içinde bulduğu skandal bu yüzden çok da sürpriz olmadı!

İşte Bunlar Hep Wattpad Yüzünden İthaki!
İşte Bunlar Hep Wattpad Yüzünden İthaki! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3629 kez okundu.

Daha önce Wattpad hakkında detaylı bir haber yapmış ve eleştirilerimiz idile getirmiştik.

Yayınevlerinin, pek çok açıdan sakıncalı metinleri genç okura pazarlamasının nelere yol açtığı üzerine fikirlerimizi ifade etmiş ve zaman zaman da Wattpad kaynaklı skandalları sitemizde duyurmuştuk.

İthaki'nin dün kendini içinde bulduğu skandal bu yüzden çok da sürpriz olmadı!

İthaki, dünya klasiklerini basarken, kitapların ilk sayfasına yazarların biyografilerini ekledi. Bu biyografiler "farklı" üsluplarla kaleme alınmışlardı.

Biz, konu üzerinde daha fazla konuşmak istemiyor ve tartışma yaratan biyografilerle dünden bu yan getirilen eleştirileri sizlerle paylaşıyoruz. 


Woolf

Virginia Woolf: Küçük yaşta yazarlığa, 59 yaşında mezarlığa adım attı. Dalgalarla sörf yapıp nehir bile denemeyecek bir kaşık suda boğuldu. Bilinç akışı mı nehrin akışı mı? Odalarda ışıksızdı. Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi. Geri gelir mi? Gelirse gelsin, kim korkar bakire kurttan? Bkz. Nicole Kidman.İşte İthaki'nin farklı kitaplarda yer verdiği tepki çeken biyografiler:

(Derleme: Diken)

Âdem ile Havva’nın Güncesi – Mark Twain; Samuel Langhorne Clemens. Âdem’in oğullarından. Amerikan “sapığı”. En çok taktığı isim Mark Twain’dir. Sutyen kopçasını tek eliyle açabilen ilk insan olduğu rivayet edilir. Adem oğlu kızgın fırın Havva kızı mercimek. Mark’a göre bir İncil de ona ait.

Uykulu Kuytu Söylencesi – Washington Irving: Gotham’lı. Rip Van Winkle’ın kaderini paylaşsaydı, bugün hâlâ yayımlanıp okunduğunu görürdü. Az şey değil. Uykulu Kuytu ise başlı başına bir başsız süvari öyküsüdür. Başımızın üzerinde yeri olsa da kabak yine Ichabod’un başına patlamıştır. Az bile.

Sherlock Holmes – Korku Vadisi – Sir Arthur Conan Doyle: İşsiz doktor, iktidarsız politikacı, korkusuz yazar. Sörlüğünden mütevellit, haza bir beyefendi. Perilere inanan biri olarak yazdığı rasyonalist öykülerle oksimoron tabirini fazlasıyla hak etmiştir. Korku Vadisi dördüncü ve son Sherlock romanı. Watson bu dünya…

Yararsız Bir Adam – Maksim Gorki: Ana. Çocukluğum. Benim Üniversitelerim. Ekmeğimi Kazanırken. Lenin üzerinden.

Yatak Odasında Felsefe – Marquis de Sade: Fransız soylusu. Felsefe yapmaya soyundu. Bir daha giyinmedi. Soyadı bir felsefe oldu. Yatacak yeri yok. Ama olsun, o işini ayakta da görür.

İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Tolstoy: Çalışkan öğrenci, gönüllü asker, çileci yazar, küskün insan. Varsıllara doğdu, yoksullara katıldı ve servetini dağıttı. Dindar oldu, dinden oldu.

Katip Bartleby – Benito Cereno – Herman Melville: Yazmamayı tercih ederiz.

Öteki – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Gogol’un paltosundan çıktı. Gogol’u cebinden çıkarır. Öteki, bütün Dostoyevski romanlarının anahtarı sayılabilir.

Satranç – Stefan Zweig: Satrancın intihar komandosu, terceme-i hâl yazarı, Amok koşucusu. Hiçbir şeyden çekmedi dünyada, Nazilerden çektiği kadar. Yazık oldu Zweig Efendi’ye…

Suikast Bürosu – Jack London: Maceraperest-yazar. Bir müddet John Barleycorn kimliğiyle de yaşadı. İntihal ettiği iddia ediliyor: Şüyuu vukuundan beter. İntihar ettiği kabul ediliyor: Şüyuu vukuundan evla. Suikast Bürosu, birçok açıdan ilham verici bir kitap olabilir.İŞTE İTHAKİ'NİN ELEŞTİRİLER ÜZERİNE YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMA/ÖZÜR:
(Kaynak: Radikal Kitap)

“Öncelikle, adeta bir linçe dönüşen bu tepkiler için oldukça yalın bulunabilecek cevaplarla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.

2013 yılında İthaki Yayınları’nda Dünya Klasikleri dizisini hazırlamaya başladığımızda önümüzdeki ilk metin Jack London’ın Suikast Bürosu isimli kitabıydı. Metin üzerindeki çalışmalarımız bittiğinde, editör arkadaşlar olarak kendi aramızda baş tarafa bir biyografi de koymamız gerekip gerekmediğini sorduk. Teamül gereği koyulabileceğini düşündük. Ancak herhangi bir yazar hakkında özellikle web üzerinden standart her türlü bilgiye –uzun ya da kısa- rahatlıkla ulaşılabileceğini düşünerek, daha farklı, renkli bir üslup kullanabileceğimiz, birkaç satırlık kısa biyografiler kaleme almayı kararlaştırdık. Bu kısa biyografiler aynı zamanda, Dünya Klasikleri başlığıyla bir kontrast da yaratabilecekti. Çıkış hikâyesi kısaca böyle.

Yazıları, diziyi yöneten editör arkadaşlar olarak çoğu zaman ortak kaleme alıyoruz. Yayınevinin bu doğrultuda herhangi bir talebi, beklentisi vs. olmuyor tabii ki.

Virginia Woolf biyografisi, aslında ilk olarak 2014 yılında –hafif farklılıklarla- Jacob’ın Odası’nın başında da yer almıştı. Herhangi bir yazardan birden fazla metin yayımladığımızda, metne göre çok küçük oynamalar yapıp, kalan kısmı sabit tuttuğumuz fark edilecektir.

Takip edebildiğimiz kadarıyla dün geceden beri ve bugün, bu saate kadar daha da ağırlıklı olarak, oldukça sert ve açıkçası insafsız bulduğumuz tepkiler aldık. Bu yüzden de, bu metinlerin daha iyi anlaşılması için burada –tekrarlar dâhil- hepsini yayınlamayı uygun gördük.

Okur görüşlerine büyük bir saygımız olduğunu söylemeye sanırız gerek yok. Ancak eleştiriler bir çeşit lince dönüşünce üzüldüğümüzü de söyleyebiliriz. Özellikle Virginia Woolf bağlamında sert eleştiriler geldi. Şu kadarını söyleyelim ki, “sevmediğimiz, hor gördüğümüz vs.” bir yazarın iki kitabını yayımlamış olsaydık bu tuhaf bir manzara olurdu. Fırsat bulduğumuz takdirde diğer eserlerini de yayımlamak istediğimizi eklemeye de gerek yok.

Metinlerin hepsi okunduğu takdirde, üslup ve dil ile ilgili durum daha net anlaşılacaktır. Ancak şu ya da bu örnekte gözlemlenen ve bizim de gelen eleştiriler aracılığıyla fark ettiğimiz maksadını aşan eril dilden ötürü okurlardan özür dileriz. Yine de tamamı itibariyle bakıldığında bu kadar sert, kimi zaman yaralayıcı ifadelere gerek olmadığının anlaşılacağına dair bir beklentimiz olduğunu da saklamayacağız.”


SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİLER İTHAKİ'NİN BİNASINDA SALDIRIYA VARDI
Görsel: İthaki

İthaki


İTHAKİ'DEN GELEN SON AÇIKLAMA

(Facebook hesabından...)

Okurlardan gelen tepkiler üzerine, Dünya Klasikleri dizimizin sonraki kitaplarında ve şimdiye kadar yayımlanan kitapların sonraki baskılarında, biyografi sayfasına yer vermeme kararı aldığımızı hem kamuoyuna hem de takipçilerimize saygıyla duyururuz.
Bundan sonraki sürecin karşılıklı anlayış dahilinde geçmesi ümidiyle, sağduyulu her türlü eleştiriye kapımızın daima açık olduğunu ifade etmek isteriz.

Saygılarımızla

İTHAKİ YAYINLARI

- Haber Görseli: Sibel Oral
 

* Buket Aşçı'dan konuya ilişkin eleştiriler için tıklayın.
* Twitter'daki anlık eleştiriler için tıklayın, tıklayın.
 

İthaki Yayınları İthaki İthaki Yayıncılık İthaki Kitap Virginia Woolf
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba