Uluslararası İslam Sanatları Yarışması

Konya’nın 2016 İslâm Dünyası Turizm Başkenti olması sebebiyle başta kültür ve turizm alanında olmak üzere Konya’da pek çok uluslararası etkinlik planlandı. Bu etkinlikler çerçevesinde, hat, tezhip ve minyatür gibi başlıca İslâm sanatları üzerine uluslararası bir yarışma açıldı. Detaylar haberimizde.

Uluslararası İslam Sanatları Yarışması
Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3714 kez okundu.

Bir medeniyet merkezi olan Konya’nın 2016 İslâm Dünyası Turizm Başkenti olması sebebiyle başta kültür ve turizm alanında olmak üzere Konya’da pek çok uluslararası etkinlik planlanmıştır. Bu etkinlikler çerçevesinde, hat, tezhip ve minyatür gibi başlıca İslâm sanatları üzerine uluslararası bir yarışma açılmıştır. Tarih boyunca İslâm kültürünün ve sanatının en önemli başkentlerinden biri olma misyonunu daima muhafaza etmiş olup günümüzde de hat, tezhip ve minyatür gibi kitap sanatlarımızın en üst seviyede icra edildiği bir merkez olan Konya’nın böyle bir uluslararası yarışmaya öncülük etmesi büyük bir zaruret olmuştur.

Bu yarışma ile sözkonusu sanat dallarının aslına uygun bir şekilde uygulanmasını ve bu sanat dallarında eser verebilen sanatkârları teşvik etmek hedeflenmiştir. Hat, tezhip ve minyatür gibi İslâm sanatlarının uluslararası mecrada daha iyi tanınmasına katkıda bulunmak da yarışmanın amaçlarındandır.

Ayrıca, 2016 İslâm Dünyası Turizm Başkenti olan Konya’da İslâm eserlerinin sergileneceği uluslar arası bir müze kurulmaktadır ve ödüllü eserler bu müzede daimî olarak sergilenecektir. Jüri üyelerinin de, alanlarında uluslar arası başarıları olan isimlerden teşekkül etmesine özen gösterildiği bu yarışmanın daha sonraki yıllarda da düzenlenmesi planlanmaktadır.

Genel Katılım Şartları

1. İlân edilen dallarda eser verebilecek herkes yarışmaya katılabilir.
2. Bir yarışmacı birden fazla sanat dalında yarışmaya katılabilir. Ancak her daldan en fazla bir eser gönderebilir.
3. En çok iki sanatçı tarafından aynı dalda müşterek olarak meydana getirilen bir eserle yarışmaya katılmak mümkündür. Ancak böyle bir eser için ödül meblağı değişmeyecektir.
4. Yarışmaya katılacak eserler özgün ve orijinal olmalıdır. Daha önce sergilenmiş veya ödül almış olan eserler ve başka bir eser ile büyük ölçüde tasarım benzerliği olan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
5. Dereceye giren ya da mansiyon alan eserlerin mülkiyeti, basım, yayın vs. her türlü hakları, ödül almasa da yarışmaya katılan bütün eserlerin basım ve yayın hakları yarışmayı düzenleyen kuruma ait olacaktır.
6. Ödül alan eserlerden başka, sergilemeye lâyık görülen çalışmalar da sergilenecektir.
7. Jürinin, eserleri hiçbir dereceye lâyık görmeme hakkı mahfuzdur.
8. Eserlerin son teslim tarihinden önce ve hasarsız olarak teslim edilmesinden katılımcılar sorumludur. 
9. Eserlerde sanatçı ismi, mahlası veya imzası kesinlikle bulunmamalıdır.
10. Eserle birlikte, katılım formu ayrı bir zarf içinde teslim edilmelidir.
11. Eserler çerçevesiz olarak teslim edilmelidir.
12. Ödüle layık görülemeyen eserler, sergi sonunda sahiplerine bizzat veya vekâlet ile elden teslim edilecek veya Konya dışındaki katılımcılara, ödemeli olarak posta/kargo yoluyla gönderilecektir. Gönderilecek eserlerin postada veya kargoda hasar görmemesi için gereken özen gösterilecek; buna rağmen herhangi bir hasar veya kaybolma söz konusu olursa yarışmayı düzenleyen kurum sorumlu olmayacaktır.
13. Eserler en geç 30 Eylül 2016 Cuma günü mesai sonuna kadar teslimat adresine ulaşmış olmalıdır.
14. Şartnamede belirtilen hususlara uymayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
15. Yarışmaya katılanlar, şartnamede belirtilen hususları kabul etmiş sayılır.
16. Yarışma sonuçlandıktan sonra, ödül alan yarışmacıların da katılacağı bir ödül töreni düzenlenecektir.

Detaylı bilgi ve katılım formu içni tıklayın.


Edebiyat Haberleri (20.03.2016)

İslam Sanatları

Uluslararası İslam Sanatları Yarışması İslam Sanatları Hat Yarışması Tezhip Yarışması
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba