Nuri Pakdil Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü Reddetti

Nuri Pakdil 2013 Yılı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü Reddetti

Nuri Pakdil Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü Reddetti
Nuri Pakdil Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü Reddetti Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 5541 kez okundu.

Koun ile ilgili Pakdil'in yayıncısının yaptıpı basın açıklamasını aşağıya ekliyoruz.

BİR AÇIKLAMA (5 Eylül 2014, Cuma)

2013 yılının son günlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan bir kurul, 12 Aralık 2013 tarihinde Sayın Bakan Ömer Çelik başkanlığında toplanarak, “2013 Yılı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü dört kişi arasında paylaştırdı. Bu dört kişiden biri de Nuri Pakdil’di.

Aynı hafta içinde, konudan haberdar edildiğimizde, ilgili kişilere, Nuri Pakdil’in böyle bir beklentisi olmadığını; zamanlamasının da uygun olmadığını çünkü Nuri Pakdil’in tek bir kitabını bile kütüphanelerinde bulundurmayan Kültür Bakanlığı’nın bu yazara Edebiyat Büyük Ödülünü vermesinin tuhaf bir durum olduğunu; Nuri Pakdil’in ilke olarak parasal ödülü reddettiğini ama nezaketen ve yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için ödülü reddetmediğini bildirdik.
Verilen yanıtta, kütüphanelerde Nuri Pakdil kitaplarının olmaması ve para ödülünün kabul edilmemesi nedeniyle, başvurmamız halinde, bu yıl Nuri Pakdil kitaplarından satın alınıp kütüphanelere gönderileceği belirtildi. Biz de, Nuri Pakdil’in yayıncısı ve vekili olarak başvurumuzu gereken sürede yaptık. Hiçbir kitabımızın da satın alınmaya engel bir durumu bulunmuyordu.

Bakanlığın 26.08.2014 tarih ve 88025861/934.01 sayılı satın alma yazısı, bizim açımızdan tam bir karamizah örneği oldu. Bakanlığın ilgili birimi, 43 adet kitabı olan Nuri Pakdil’in, 4,5 kitabını (4 kitap ve bir de üç ciltten oluşan “Mektuplar”ın ilk iki cildi) almaya karar verdi. Mektuplar adlı üç ciltlik takım bir kitabın üçüncü cildini almama kararının gerekçesini ise bilmiyoruz. Burada üzerinde durduğumuz kaç kitabın alınmaya karar verildiği değildir. 1972 yılında kurulan Edebiyat Dergisi Yayınları, yaklaşık 45 yıllık yayın hayatında kitaplarını hiçbir devlet kurumuna (Ak Parti Hükümetleri de buna dahildir) satma girişiminde bulunmaya tenezzül etmemiştir. Zaten Kültür Bakanlığı kütüphanelerinde tek bir kitabının bulunmaması da bunun kanıtıdır. Fakat üç ciltten oluşan bir kitabın iki cildini almaya bir cildini almamaya karar veren Bakanlığın bu tavrını ciddiyetsiz buluyoruz ve Bakanlığa bu 4.5 kitabın satışını yapmayacağımızı bildiriyoruz.

Ayrıca, önceki yıllardaki uygulamalar, bu ödülün, ödül sahiplerine geniş katılımlı bir törenle verildiğini göstermektedir. Ancak, anılan ödülün verilmesinin üzerinden 10 ay gibi bir süre geçmesine ve neredeyse 2014 yılı ödüllerinin açıklanacağı zamana gelinmiş olmasına rağmen, henüz bir tören düzenlenmemiş, adeta ödülün verilmesinden pişmanlık duyulduğu izlenimi bırakılmıştir. Bu, neresinden baksanız, tuhaf bir durumdur. Bakanlık, Nuri Pakdil’e bu ödülü vererek yazarı onurlandırmış olmadı. Nuri Pakdil bu ödülü reddetmeyerek Bakanlığı onurlandırmış oldu. Fakat gelinen bu noktada, nezaketin yanlış anlaşıldığı ortaya çıktığından, Nuri Pakdil’in sanat-edebiyat-kültür bağlamında sürdürdüğü 45 yıllık mücadelesine saygı duymayan bir Bakanlığın verdiği bu ödülü de reddettiğimizi bildiriyoruz.

NURİ PAKDİL adına
(Yayıncısı ve vekili sıfatıyla)
Necip Evlice

Nuri Pakdil Necip Evlice Kültür Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba