Bu Eleştiri Çerçi Şairlere

Coşkun Karabulut'un Gerçek Fethiye Gazetesi'ndeki köşesinde kaleme aldığı "Çerçici Şiirciler" adlı bu şiir eleştirisini okumakta fayda var.

Bu Eleştiri Çerçi Şairlere
Bu Eleştiri Çerçi Şairlere Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1429 kez okundu.

ÇERÇİCİ ŞİİRCİLER!

Neredeyse 30 yıl olmuş. Her gün biraz daha kendimi aşabilir miyim, daha iyi şiir yazabilir miyim uğraşındayımdır hep. Daha iyi şiir yazdığım zaman en çok sevinen de kendim oluyorum. Sanki çok candan sevdiğim bir arkadaşım yazmış gibi sevinirim.Bir de şiirimi okuyanlar yazdığım şiirden mutlu oluyorsa, başka biri şey istemem.Daha ne isteyeyim ki?

Şiir yazmak para kazandırmıyor, o kesin. Acaba itibar kazandırıyor mu toplum içinde? Çünkü şairliğini toplum içinde kartvizit olarak kullanan çok insan var. Hatta bunu en çok da, şiir yazamadığı halde, şairim diye ortada dolananlar yapıyor. Ben utanırım, sıkılırım, ortalarda bağıra bağıra “Şairim!” diye dolanmaya.. Zaten şiire gerçekten emek vermiş, samimiyetle uğraşan şairlerin, yani harbi şairlerin kendilerini hep geri çektiklerini, ortalarda fazla görünmediklerini gördüm. Gerekli gereksiz kendini ortaya atmaz gerçek şair. Haddini de bilir, yerini zamanını da.

Şiir bir yetenek işi olduğundan, bir Allah vergisi olduğundan, zaten gerçek şaire bu itibarı Allah vermiştir. Ayrıca toplum içinde dolanıp itibar arayışına girmezler. Gerek yoktur çünkü.

Bu yazıyı gerçek şairlere saygımdan dolayı , ortada şairim diye dolanan sahtekarlar, şarlatanlar ve soytarılar için yazıyorum. Hadlerini bilsinler diye. Yazmayayım diyorum ama birilerinin de bu kendini bilmez soytarılara hadlerini bildirmesi lazım.

Adamda yetenek yok, okuma yok , bilgi yok. Ama hemen kaleme sarılıp şiir yazmaya başlıyor .Hadi yazsın sorun değil. Ülkenin yüzde doksanı öyle yapıyor. Zaten kimsenin bir şey dediği de yok, demeye hakkı da yok. Herkes istediğini yazabilir. Parasını verip matbaadan kitabını da çıkarabilir. Kapı kapı gezip gerçek şairden çok bile satabilir. Çünkü böyle işportacı şiircileri de çok görüyoruz. Bunlara kitap fuarlarında bile rastladığımız oluyor. Herkes bunları tanır ve “Çerçici şiirciler” derler. Allah hiçbir şairi bu duruma düşürmesin.

Neyse konuyu dağıtmayalım. Bu yeteneksiz muhterisler her yerde olabilir. Bunlar kuvve halindeyken, potansiyel haldeyken yani kendi hallerinde ve kimseye karışmadıkları müddetçe sesimizi çıkarmayız. Ama yıllarını bu kutsal şiir uğraşına vermiş, edebiyat dünyasında hakkıyla isim yapmış ve bütün işi gücü kimselere karışmadan kendisiyle yarışmak ve insanlığa bir katkı sunmaya çalışan, ışık olmaya çalışan şiirin emektarlarının elini öpmek yerine, salyalarını akıta akıta bir de saldırmaya kalkarlarsa, o zaman hadlerini bildiririz. Be Allah’ın sersemi haydi yeteneğin yok, okuman, ders alman yok. Saçma sapan , çocukların bile güldüğü aptalca satırları altalta getirerek şiir yazdığını zannedip şair diye ortada soytarılık yapmaya utanmıyorsun, bari bulaşma. Otur oturduğun yerde.

Dedim ya ülkenin yüzde doksanı şiir diye bir şeyler yazıyor. Olsun. Onlara kimsenin bir şey dediği yok. Ama bu memleketin gerçek değerlerine, şiir emekçilerine saldırarak, hele bir de eskaza köşe kapmışlarsa, köşelerinde sövüp sayan şiir şarlatanlarına hadlerini bildirmek gerekir. Bu yeteneksizler şiir yazamayınca, zannediyorlar ki gerçek şairlere saldırırsam beni adam yerine koyarlar.

Şiir zekâ ister, yetenek ister, okuyup bilmek ister, emeğe saygı ister. Her şeyden önce de insanlık ister. Önce insan olacaksın sonra şair. Ötesi yok.

Coşkun Karabulut

Çerçi Şair Çerçi Şair Çerçi Şairler Çerçici Şair Çerçici Şairler Şiir Kitabı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba