Devlet Tiyatrosu'ndan Skandal!

Van Devlet Tiyatrosu, "Gece O Kadar Kirliydi ki İkisi de Kayboldular" adlı bir oyun sahneliyor. Oyunu Plinio MARCOS yazmış, Ferdi DEĞİRMENCİOĞLU ise yönetiyor. Dün Bitlis'in Ahlat ilçesinde sahnelenen oyun sonrası sosyal medyaya yansıyan fotoğraflar tartışma yarattı.

Devlet Tiyatrosu'ndan Skandal!
Devlet Tiyatrosu'ndan Skandal! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 4753 kez okundu.

Van Devlet Tiyatrosu, "Gece O Kadar Kirliydi ki İkisi de Kayboldular" adlı bir oyun sahneliyor. Oyunu Plinio MARCOS yazmış, Ferdi DEĞİRMENCİOĞLU ise yönetiyor.

Dün Bitlis'in Ahlat ilçesinde sahnelenen oyun sonrası sosyal medyaya yansıyan fotoğraflar tartışma yarattı.

Sahneyi gösteren fotoğraflarda; dekorda çıplak kadın fotoğrafları ve içki şişeleri yer alıyor. Ancak oyunun sahnelendiği salonu gösteren fotoğraflarda, ilkokul çağında pek çok çocuk göze çarpıyor. 7-8 yaşlarındaki çocukların bile oldukça net görüldüğü salon ve oyun için bir araştırma yaptık. 

 

Aynı oyun daha önce Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından da sahnelenmiş. Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun devtiyatro.gov.tr adresindeki (bkz.) duyurusunda oyunun 8 yaş ve üzeri seyirciler için uygun olduğu belirtiliyor. Aynı sitede, Van Devlet Tiyatrosu, aynı oyun için 13 yaş ve üzeri seyircilerin izlemesini tavsiye ediyor (bkz.). Aynı oyun için, Devlet Tiyatroları'na bağlı iki ayrı tiyatronun iki ayrı yaş belirlemiş olması oldukça ilginç! Bu ilginçlik bir yana, yetişkin seyirciler için bile uygun olmadığını düşündüğümüz, tamamen çıplak olan kadın fotoğraflarının ve içki şişelerinin Devlet Tiyatrosu tarafından, kendi belirledikleri yaş aralığı olan 8 ve 13 yaşları da çiğneyerek, 7-8 yaşındaki çocukların önünde sahnelenmiş olması utanç vericidir. 

 

Fotoğraflardan net olarak görülebilecek çıplak fotoğrafların bir öğretmen tarafından sınıf ortamında öğrencilere gösterilmesi ile, bir Devlet Tiyatrosu oyuncusunun çocuklara oyun esnasında dekor olarak göstermesi arasında hiçbir fark göremiyoruz. İçki şişeleri ve silah da cabası...

 

Salonu yansıtan fotoğraf dikkatle incelendiğinde, salondaki çocuk sayının bir hayli fazla olduğu görülüyor. 


Edebiyat Haberleri (25.03.2016)


* Aşağıda yer alan ilk üç fotoğraf Ahlatlı fotoğraf sanatçısı Özkan Olcay tarafından sosyal medya hesabında herkese açık olarak paylaşılmıştır. Öteki fotoğraflar ise, Devlet Tiyatroları'nın ilgili internet sayfasından alınmıştır.

Fotoğrafı büyük boyutta görüntülemek için Özkan Olcay'ın Facebook sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. 

Ahlatlı Seyirciler

Fotoğrafı büyük boyutta görüntülemek için Özkan Olcay'ın Facebook sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilrisiniz. 

Van Devlet Tiyatrosu

Devlet Tiyatroları'nın internet sitesidne yer alan fotoğraflar:


Tiyatro

Tiyatro

Tiyatro

Tiyatro

Tiyatro

Van Devlet Tiyatrosu Gece O Kadar Kirliydi ki İkisi de Kayboldular
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba