Haklı Bir Eleştiri: Kitapçılığın Dibi

İrfan Sancı'nın sosyal medya hesabından paylaştığı bir fotoğraf ve yorumunu Edebiyat Haberleri olarak oldukça haklı buluyor ve takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz.

Haklı Bir Eleştiri: Kitapçılığın Dibi
Haklı Bir Eleştiri: Kitapçılığın Dibi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2147 kez okundu.

İrfan Sancı'nın sosyal medya hesabından paylaştığı bir fotoğraf ve yorumunu Edebiyat Haberleri olarak oldukça haklı buluyor ve takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz. 

Fotoğrafta, bir kitapçının "Klasikler" kitaplığı görünüyor. Rafta ise Deniz Seki'nin kaleme aldığı, "Deniz'in Dibi" adlı kitap ve Mümin Sekman'a ait "Başarı Bilimi" adlı kitaplar var. 

"Kitapçılığın Dibi" yorumu ile paylaşılan fotoğraf, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı ve yorumlandı. 

Kitapçılar, özellikle zincir kitabevleri maalesef ki kitapları raflara çeşitli ücretler karşılığında diziyorlar, önemli raflar çeşitli anlaşmalarla parselleniyor ve okura belirli kitaplar dayatılıyor. Hatta, kitabevlerinde çalışan personeller bile, yayınevlerinin "sahacı" adı verilen çalışanlarının başta kitap olmak üzere çeşitli hediyeleri karşılığında belirli kitapları öne çıkarıyor. Bu manada, zincir kitabevlerinin pek de masum olmadığını söylemek gerek. 

Edebiyat Haberleri olarak özellikle Wattpad çılgınlığı konusunda birçok eleştiride bulunmuştuk. Habere konu olan fotoğraftaki durum sembolik/kurmaca bile olsa içinde bulunduğumuz hali oldukça güzel özetlemektedir. Umuyoruz ki, yayıncı kuruluşlar ve kitabevleri işbirliğiyle, okura nitelikli eserleri sunmak üzere ciddi adımlar atılır. 


Edebiyat Haberleri (25.03.2016)

Klasikler Deniz Seki Denizin Dibi Kitapçılığın Dibi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Editör     2016-03-28 Ethem Bey, Bahsini ettiğimiz durum büyük oranda zincir kitabevleri için geçerlidir. En küçük yayıncıların bile kitaplarını bu kitabevlerine sokmak için hem doğrudan kitabevlerine hem de dağıtım firmalarına nasıl paralar ödediğini siz de biliyorsunuzdur. Hal böyle iken, çeşitli yollarla bazı kitapların öne çıkarılıp, bazılarının çoğu zaman depodan bile çıkarılmaması ya da rafların arkalarına gizlenir gibi bırakılması kabul edilebilir bir şey değil. Aynı şey edebiyat dergileri için de geçerli. Dağıtım firmalarına ve zincir kitabevlerine dünyanın parasını ödeyen orta ve küçük ölçekli yayınevlerinin dergi ve kitapları bazen depodan bile çıkarılmıyor. Yayınevi ise kitapları bilmem hangi kitabevinin onlarca şubesinde rafta zannederek para ödemeye devam ediyor. Kitabevi şubelerindeki satış personellerinin ve sahacıların neler neler yaptıklarını burada yazmak istemiyoruz. Haberciliğin dibi diyorsunuz ya, haber dilinde belki çok iyi olmayabiliriz ama emin olun ki bu konuda çok araştırma yaptık, bizzat satış personellerinden çok itiraf dinledik. Son olarak, Kitapçılığın Dibi ifadesi de, görselle birlikte yapılan eleştiri de bize ait değildir. Ancak söylenenlerin arkasında olduğumuzu da belirtmeliyiz.
Ethem Nejat     2016-03-28 Evet haklı olabilirsiniz, istemediğimiz kitaplar çok satan listelerine yada ön plana çıkabiliyor. Fakat burada yayınevlerindeki, sahalarda mağaza mağaza dolaşıp emek harcayan arkadaşlarımızı suçlayıcı ve itham edici bir yorumla bu durumu buraya bağlamanız biraz mantık dışı olmuş. Yayınevlerinin Saha personelleri genellikle kitabevlerini ziyaret eder, kitapçılara yeni kitaplarıyla ilgili bilgilendirme yaparlar. Bu tür bir çalışma her iki taraf(kitabevi - yayıncı) içinde çok olumludur. Çünkü kitabevindeki çalışanlar mağazada internete girip yeni çıkan kitapları inceleyemezler. Bu bazen Rutin günlük işlerinin yoğunluğundan kimi zamanda başka nedenlerdendir. Yayıncılarda haklı olarak bir saha personeli istihdam ederek kitabevilerine ziyaretler düzenler ve kitaplarını tanıtır. Yayıncıları hediyelerine gelirsek, Yayıncılar genellikle kitapçılara kitap hediye eder. Bırakalım da kitap emekçisi olan ve 3 kuruş maaşla çalışan bu arkadaşlara da böyle hediyeler verilsin.. Umuyoruz ki, edebiyat haberleri yapan sitelerde bu tür konularda derinlemesine araştırmalar yaparak ve birilerini direk suçlamadan yada ithamda bırakmadan haberlerini yaparlar.. Sonuçta derdimiz kitap satmak..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba