Şakir Kurtulmuş İyilik Çetesi'yle Konuştu

Şakir Kurtulmuş'un, İyilik Çetesi adlı kitabın yazarlarından Cihat Albayrak ile yaptığı ve Dünya Bizim'de yayınlanan söyleşi haberimizin detayında...

Şakir Kurtulmuş İyilik Çetesi'yle Konuştu
Şakir Kurtulmuş İyilik Çetesi'yle Konuştu Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1564 kez okundu.
"Çocukları İyiliğe Yönlendirebilmek Bizim İçin Büyük Mutluluk"

Şakir Kurtulmuş, 'İyilik Çetesi' kitabı üzerine, İyilik Hareketi’ni daha iyi tanımak amacıyla Cihat Albayrak’la bir söyleşi gerçekleştirdi.

Cihat Albayrak ve Ayşe Ünsal, Van’da yaşayan genç bir çift… İdealist bir çift. Cihat MEB’de görev yapıyor. Hayal Bilgisi dergisini çıkarıyorlar. Dergiyle birlikte ‘Edebiyat Haberleri’ adlı bir internet sitesinin sorumluluğu da üzerlerinde… Van Şair ve Yazarlar Birliği çatısı altında çeşitli etkinlikler de düzenliyorlar. Fakat asıl bir süre önce sessiz sedasız başlattıkları bir etkinlik var ki önce Van’da, sonra bütün ülkede dalga dalga yayılıyor: İyilik Hareketi… Yetim çocukların ihtiyaçlarını gidermek üzere başlattıkları bu hareketle pek çok gence ulaşıp onların çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyorlar. İhtiyaçlarını görüp ilgilendikleri bu gençlere verdiklerine de yardım değil ‘hediye paketi’ diyorlar. Van’da başlayan ‘İyilik Hareketi’nden yola çıkarak 54 ayrı ili geziyorlar ve 54 ayrı şehir hikayesini kapsayan ‘İyilik Çetesi Anadolu Şehir Öyküleri’ kitabını hazırlıyorlar. Kitabı okuyan her kişi de ‘İyilik Çetesi’ne üye oluyor. Kültür Bakanlığı Edebiyat Eserlerini Destekleme Projesi’ne katılmak üzere eşiyle birlikte hazırladıkları bu kitap, bakanlığın desteklediği 40 eser arasına giriyor ve geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanıyor. Çocuklar için neler yapabiliriz diye düşündükleri bir zamanda bakanlığın bu projesi ile harekete geçtiklerini söyleyen Cihat Albayrak, çocuklara yazmanın ayrı bir haz verdiğini söylüyor. İyilik Çetesi kitabı ile, çocukları içinde yaşadıkları dünya ile yüz yüze getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Albayrak’lar, anlattıkları şehir hikayeleri ile, öğrencilerde yardımlaşma ve iyilik duygularının gelişmesini arzuluyor ve bunu gördükçe mutlu oluyorlar. İyilik Çetesi kitabı üzerine, İyilik Hareketi’ni daha iyi tanımak amacıyla Cihat Albayrak’la bir söyleşi gerçekleştirdik.

“İyilik Çetesi” adlı kitabınız nasıl doğdu, bunu konuşacağız fakat önce nedir bu ‘iyilik çetesi’, buradan başlayalım istersiniz. Nasıl doğdu bu iyilik çetesi?

2014'te, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edebiyat Eserlerini Destek Projesi'ni başlattı. Çocuklar için bir şeyler yazmayı uzun süredir istiyorduk. Bu proje vesilesiyle ne yapabiliriz diye düşündük ve eşimle birlikte, tüm Türkiye'den çocukların ilgiyle okuyabileceği bir eser meydana getirmeye karar verdik. Aynı zamanda farklı şehirlerde yaşayan çocuklar, birbirlerinin yaşadığı ortamları tanımalı, bu vesileyle birlikte yaşama duygusunu oluşturabilmeliydi. Projeyi tamamlama süreci yaklaşık iki ay olduğu için, 52 şehrimizi seçtik. Bu şehirlerin doğal güzellikleriyle kültürünü öykülerde anlatırken, öykülerin genellikle çocuk olan kahramanlarına bulundukları şehirlerde iyilikler yaptırdık. Çocuklar engellilere, hastalara, yaşlılara, mültecilere yardım ederken, aynı zamanda bulundukları şehri de okura tanıtıyorlar öykülerde. Bakanlık projeyi 2015'in son günlerinde onayladı. Ardından kitap bu yıl Şubat ayında okurla buluştu.

Yüzlerce çocukla buluşma hayaliniz var, biliyoruz. Neyi amaçlıyorsunuz bu buluşma ile? Çocuklara neler götürmeyi umuyorsunuz?

Çocuklar, okudukları kitapların yazarlarıyla bir araya gelmeyi çok seviyorlar. Biz de öğretmenlik mesleğinin de katkısıyla çocuklarla iyi iletişim kuruyoruz. İyilik Çetesi çıktıktan sonra farklı şehirlerde pek çok çocukla buluştuk. Çocuklara iyilik hareketimizi anlattık. Kendi iyilik deneyimlerimizle onların deneyimlerini karşılıklı olarak paylaştık. Kitaptan bahsettik. Onlara kitabımızı imzalarken iyilik yapma sözleri aldık. Hayallerini yazdırdık ve bu hayallerden gerçekleştirilebilecek olanları çevremizin de desteğiyle gerçekleştirmeye başladık. Böylelikle hem çok aktif geçen hem de oldukça verimli buluşmalar gerçekleştirdik yüzlerce çocuk ile. Çocukları iyiliğe yönlendirebilmek bizim için büyük mutluluk. Kişisel hayatlarımıza da oldukça huzur veren, hayatlarımızı iyileştiren buluşmalar bunlar.

Çocuklarla ilgili, onların hayallerine ortak olmak gibi bir çaba içerisindesiniz. Tam da bunları konuştuğumuz bir dönemde Hatay’da yaşanan bir acı olay üzerine ‘Ekmek çalan mülteci çocukları dövmek’ başlıklı bir yazı yazdınız. Nasıl bir vicdan muhasebesi bu yazı?

Geçmişte güncel konular üzerine çok sık yazardım. Ancak kötülükler o kadar fazlaydı ki, daha birinden bahsetmeden öteki canımızı yakmak için sahne alıyordu. Uzun süredir iyilikleri artırmak için çabalıyoruz. Özneleri olabildiğince gizleyip, iyilik eylemini öne çıkarıyoruz. Kötülüklerden bahsetmek vakit kaybı gibi geliyor. Ancak öyle olaylar var ki, susmak mümkün değil. Aç bir mülteci çocuğun, ekmek çaldığı için acımasızca dövülmesi böyle bir kötülük. Yazımda sorunu irdelerken aynı zamanda bir çağrıda da bulundum ve askıda ekmek uygulamasına destek vermeyi önerdim. Birkaç kişiye bile ulaşmışsam ne mutlu bana. Sorunlar üzerine konuşmak, kınamak, eleştirmek tek başına yapıldığında kötülüklere kötülük katıyor bence. Bu yüzden sorumluluk almalı ve harekete geçmeliyiz.

İyilik Çetesi kitabı nerelere ulaştı? Nasıl tepkiler aldınız?

İyilik Çetesi Nisan ayında 2. baskısını yaptı. Öğretmen ve velilerimiz ilgi gösteriyor ve öğrenciler için toplu satın alımlar yapılıyor. Türkiye'nin hemen her yerinde sınıflar İyilik Çetesi'ne üye oluyor. Oldukça güzel bir sinerji yakaladık iyilik adına. Kitap iyilik önerileri sunarken, çocukların farkında olmadan yaptıkları kötülükleri de dolaylı olarak açıkladığı için hayırlara vesile oluyor. Bundan büyük mutluluk olamaz bizim için. Öykülere resimler çizen öğrenciler var. İyilik konulu şiir yarışması düzenleyen okullar. Bize yazılan mektuplar. Bu kitapla çocukların olduğu kadar bizim hayatımız da güzelleşti diyebilirim.

Bu kitapla oku istediğiniz hedefe attığınızı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Aslında amaçladığımızın da ötesinde şeyler yaşıyoruz şu anda. Rabbimiz, okun istikametini daha güzel sonuçlara doğru çiziyor. Bu nedenle, kitabın okurla buluşması bize yeni fikirler kazandırıyor. Allah nasip ederse, yetişkinler için iyilik projesi içerisindeyiz ve 2016 yılı içerisinde bu projeyi gerçekleştireceğiz.

Çocukların hayallerini de gerçekleştiriyorsunuz imkânlar ölçüsünde. Geçtiğimiz günlerde bir köyde kendisine ait bir kütüphaneye sahip olmayı hayal eden yetim bir öğrencinin bu isteğini yerine getirdiniz. Nasıl bir duygu bu, neler yaşadınız?

Bu durumu sözlerle ifade etmek mümkün değil. Yetim bir çocuğun hayatı boyunca unutamayacağı bir iyiliğe vesile olmak belki de hayatımızda başarabileceğimiz en büyük iş. Biz kitaplığı satın almıştık ve takipçilerimizden 100 çocuk kitabı istemiştik. 220 kitap ulaştı ilk etapta. Kitaplığı köye gidip çocuğumuzun evinde kurduk, kitapları rafa dizdik. Ardından 70 kitap daha geldi. Ancak çocuğumuz, "Allah razı olsun, benim yeterince kitabım var artık, lütfen başka bir çocuğa verin" masumiyetini gösterdi. Yetim bir kız çocuğuna "Allah razı olsun" dedirten, bu iyiliğe vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Bunun gibi çok iyilik var aslında. Etrafımızdaki insanlara ulaşmaya her gün bu amaçla gayret ediyor ve günden güne daha düzenli çalışıyoruz. Allah gurura, kibre, bencilliğe düşürmeden bu gayretimizi sürdürsün inşallah. Temennimiz bu...

Konuşan: Şakir Kurtulmuş
İyilik Çetesi Şakir Kurtulmuş Cihat Albayrak Ayşe Ünsal Anadolu Şehir Öyküleri
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba