Metropollerde Yeni Gelenek: Kitap Sohbetleri

Edebiyat Haberleri olarak İstanbul gezimizde haberdar olduğumuz bir etkinlik bizi çok memnun etti.

Metropollerde Yeni Gelenek: Kitap Sohbetleri
Metropollerde Yeni Gelenek: Kitap Sohbetleri Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2497 kez okundu.

Günümüzde aile, akraba, komşuluk, arkadaş ilişkilerinde yaşanan olumsuzluklara rağmen, oldukça güzel işler de yapılıyor.

Edebiyat Haberleri olarak İstanbul gezimizde haberdar olduğumuz bir etkinlik bizi çok memnun etti. Bir akrabamız arkadaş grubundan bahsetti bize. Bu arkadaş grubu, eşleriyle birlikte her ay belirli bir kitabı seçiyor. Seçilen kitabı her ay 1 kişi tüm grup için satın alıyor. Kitap okunduktan sonra bir araya geliyorlar ve kitap hakkında sohbet ediyorlar. Aynı akşam, seçilen başka bir kitap satın alınmış ve dağıtılmış oluyor. Kitabı kim satın almışsa, onun evinde toplanıyorlar.

Katılan herkesin keyif aldığı bu etkinlik zamanla gelişmiş ve her görüşmede bir cümle verilmiş herkese. Bir sonraki toplantıya kadar, o cümleden hareketle bir öykü yazmaları gerekiyormuş. Okur olarak evet ama yazar olarak iddiası bulunmayan bu gruptan oldukça güzle metinler çıkmış. Bir tanesini ele geçirdik : ) Elimizdeki metin "masanın üstüne bıraktı ve çıktı..." cümlesinden hareketle yazılmıştı. Birçoğı farklı mesleklerden bu kişilerin, hikayeleme ve kurgu yapması gündelik hayatlarındaki detaylara, manzaralara daha dikkatli bakmalarını sağlamış hiç şüphesiz.

Bir başka arkadaş grubunu ise Gaziantep Kitap Fuarı'na katılmak üzere Gaziantep'e gittiğimizde tanıdık. Ercişli olan ve fuarda tanıştığımız hemşehrilerimizle yemekte buluştuk. Ne güzeldir ki, benzer bir uygulamadan bahsettiler. Bu arkadaş grubu ise bir vakıfta toplanıyormuş. Seçilen kitapları toplu olarak (ortalama 50-100 adet) yayınevinden ya da doğrudan yazarından satın alıyorlarmış. Elbette kitaplar imzalı oluyormuş. Kitap okunduktan sonra yapılacak görüşmeye, yazar da davet ediliyormuş ve çoğunlukla yazarlar bu görüşmelere iştirak ediyormuş.

Kitap okuyan hemen herkesin yazarlık iddiası ile ortaya çıktığı günümüzde, böyle güzle "okur kitlelerinin" var olması ümit verici.

 

Umuyoruz ki sayıları artar ve her şehirde böyle gruplar oluşturulur. 


Edebiyat Haberleri
28.05.2016

Kitap Sohbeti Kitap Sohbetleri Kitap Okuma Günleri İmzalı Kitap
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba