Zerdali Dergisi İle İyilik Atölyesi'nde Söyleşi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Dil ive Edebiyatı Bölümünde eğitimlerine devam eden dört öğrencinin çıkardığı Zerdali Edebiyat Dergisi, geçtiğimiz Pazar günü Van Yazarlar ve Şairler Derneği'ne ait İyilik Atölyesi'ne konuk oldular. Hayal Bilgisi Dergisi Genel Yayın Yönetmenleri Ayşe Ünsal ve Cihat Albayrak, Zerdali ekibine dergilerini sordu.

Zerdali Dergisi İle İyilik Atölyesi'nde Söyleşi
Zerdali Dergisi İle İyilik Atölyesi'nde Söyleşi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 5091 kez okundu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Dil ive Edebiyatı Bölümünde eğitimlerine devam eden dört öğrencinin çıkardığı Zerdali Edebiyat Dergisi, geçtiğimiz Pazar günü Van Yazarlar ve Şairler Derneği'ne ait İyilik Atölyesi'ne konuk oldular. Hayal Bilgisi Dergisi Genel Yayın Yönetmenleri Ayşe Ünsal ve Cihat Albayrak, Zerdali ekibine dergilerini sordu. 


* Zerdali ekibini tanıtır mısınız?

Zerdali ekibi dört kişiden oluşuyor. Bir nevi dört kandiliz. Zerdali’ye giden damarlarda buluşan dört yürek. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisiyiz. Artık Zerdali ailesiyiz biz. Bu dergi etrafında aramızda bir akrabalık bağı oluştu. Bu ailedeki her ferdin kendisine düşen sorumlulukları ise şöyle; Genel Yayın Yönetmeni: Ünal ŞARMAN, Editörler: Hacı Gökçek-Mehmet Ata ÇELİK, Yazı İşleri Müdüresi: Seher İŞLEK’tir. 


* Ekip nasıl bir araya geldi?


Yıllarca hepimizin içinde böyle bir dergi çıkarma aşkı vardı. Hem doğru insanları bulamamaktan hem de imkanların kısıtlı olmasından ötürü düşlediğimiz dergiyi bir türlü somutlaştıramadık. Ta ki bir arkadaş sohbetinde bu fikir gün yüzüne çıkıncaya kadar. O an hepimizin gözlerinde birer ışık, birer tebessüm oluşmaya başladı. “Neden böyle bir şey yapmıyoruz?”, “Bu kadar beklediğimiz yetmedi mi?” diye düşünürken şu sonuca vardık ki “Yıllarca suskun kalanlar, günü geldiğinde haykıramadıkça o ses asla sayfalara düşmeyecektir.” Bu fikir bizi Zerdali yolculuğuna çıkarttı. 


* İlk sayının hazırlık sürecini ve dergi çıktıktan sonraki sonuçları paylaşır mısınız?


İlk sayımızı büyük bir zorlukla, her şeyden fedakarlık ederek çıkarabildik. Yaşadığımız her sıkıntıda o umuttan bir umut daha aldık. Yeniden dirildik, yeniden düştük yola. Nice geceler bu heyecan bizi uyutmadı. Artık rüyalarımızda Zerdali’yi görüyorduk. Biz sabırsızlıkla dergimizin çıkmasını beklerken birçok yakın dostlarımız da bu heyecanı bizimle yaşadılar.

En büyük sorunumuz bize maddi anlamda destek verecek birilerini bulamayışımız oldu. Halbu ki böyle güzel çalışmaların gönülden desteklenmesi gerekmez mi? Bütün bu zorluklara rağmen dergimizin ilk sayısını çıkardık. Şimdi bu umut; yolda olmamızı, bütün engellere karşı yolumuza devam etmemizi öğretti bize. Bu sene ikincisi düzenlenen Van Kitap Fuarı'nda Hayal Bilgisi Dergisi’nin de katkılarıyla Van Yazarlar ve Şairler Derneği standında dergimizi görmek bu işin en güzel meyvesi oldu. 

Zerdali Edebiyat Dergisi
* Zerdali ile ilgili planlarınız nelerdir, neler yapmak istiyorsunuz?

Zerdali Dergisi; bir edebiyat, gerçek manada görevini yaparsa toplumun kurtuluşu olabileceğine inanır ve inandırmak için yola çıktı.

Her birimiz yıllarca bir şeyler yazıyorduk kendi köşemizde. Herkesten saklayarak. Anladık ki onların gözlerle buluşması gerekiyor. Bu yüzden, kalbinde ve ellerinde sözcükleri arzulayan herkesin kapısına geldik. Sesleniyoruz, suskun kalan şair ve yazarlara! Yırtın üstünüzdeki suskun gömleği! Bırakın, gönül ellere mısralar taşısın. Zerdali Dergisi sadece Van’da değil de Türkiye’nin her karış toprağına nüfuz etmek istiyor. Kapınıza gelmek istiyoruz. Kapılarınızı bize açın. Biz geldik!


* İnsanlar size nasıl ulaşabilir?

Tüm okurlar bize ulaşmakta zorluk çekmeyecektir. Ayrıca her okurumuzla da bizzat görüşmeye çalışıyoruz.

Okuyucular bize facebook.com/Zerdali-Edebiyat-Dergisi, www.zerdali.org, zerdali.edebiyat.dergisi@gmail.com, 0535 016 41 51-0537 459 47 99 irtibat numaraları ve adreslerinden ulaşabilirler.


* Van’da edebiyat dergisi çıkarmanın artısı ve eksileri nelerdir?

Van’da bütün zorluklara rağmen edebiyat dergisi çıkarabilmek, mutluluk verici bir başarıdır. Bu derginin çıkmasıyla suskun kalan birçok kişi kendilerinde yazma cesareti buldular. Dergimiz sayesinde birçok yazar ve şairle tanıştık. Edebiyat sohbetlerinde bulunma imkanımız oldu. Güzel söyleşilerde bulunduk. Birçok dost kazandık. Bunları gördükten sonra yazma konusunda daha çok cesaretlendik. 

Dergimizin çıkartırken yaşadığımız en büyük sıkıntı, maddi açıdan bir kaynak bulamayışımız oldu. Van esnafından yeteri ilgi ve desteği goremedik. Ama az da olsa ilk sayımızı çıkartacak kadar bir destek bulabildik. Van gibi güzel bir şehrin yazılarla, şiirlerle işlenmesi gerekir. 

Biz bir boşluğu doldurmak için çıktık yola. En büyük desteği ve ilgiyi Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden göremeyince bir nevi hayal kırıklığına uğradık. Biz istiyoruz ki yanında en büyük ses Edebiyat Fakültesi'nden çıksın. 

Ne kalemsiz bir edebiyatçı, ne de edebiyatsız bir insan düşünemiyoruz. 

Hayat, dört yıl boyunca aynı sıraları paylaşıp sonradan arkasını dönüp gitmekle ödenmeyecek bir bedeldir. Hayat ve zaman bize verilen en güzel hediyedir. Ya kendi zamanımızın kahramanı oluruz, ya da koskocaman bir hayatı tüketip, geriye baktığımızda bulabileceğimiz tek şey ah'lar ağacı olur.


Zerdali Ekibi

Zerdali Zerdali Edebiyat Dergisi Zerdali Dergisi Zerdali Dergi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Ünal Şarman Hacı Gökçek Mehmet Ata Çelik Seher İşlek
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba