Erdal Şahin İle Yeni Kitabını Konuştuk

Hayal Bilgisi Dergisi yazarlarından Vanlı yazar Erdal Şahin ile, ilk kitabı Sekülerizm ve Nefis Tezkiyesi'ni konuştuk.

Erdal Şahin İle Yeni Kitabını Konuştuk
Erdal Şahin İle Yeni Kitabını Konuştuk Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2675 kez okundu.

Söyleşi: Ayşe Ünsal - Cihat Albayrak


1- Kitap yazma fikri ne zaman ve nasıl oluştu?

 


Öncelikle teşekkür ederek başlamak isterim.

Bardağı taşıran son damla elbette vardır. Ya da atılan herhangi bir adımın bir önceki adımı mutlaka vardır. Bir şeyler yapmak istersiniz ancak vakti zamanı gelmeden yapamazsınız. Ya da sizi tetikleyecek bir kıvılcım beklersiniz. İşte böyle bir kıvılcım çakmadan yola çıkamıyorsunuz. Ve ne olursa olsun o işi yapmaya sevk edecek bir vesileyle karşılaşmadığınız sürece de o işi eyleme dökemiyorsunuz… Şunu diyeyim! Aslında kitap çıkarma isteği düşüncesi öncelikle yazımla uğraşan herkesin gönlünde olan bir şeydir. Zira kitap yazarın ya da şairın düşüncesinin emeğinin okura ulaşmasını istediği ete kemiğe bürünmüş en önemli hâsılasıdır. Kitap kitabı yazanın çok değer verdiği gözü gibi baktığı bir çocuğu gibidir.


Bu çalışmamızın ruşeymi, temeli yaklaşık on yıl önce atıldı diyebiliriz. (Değerli Cihat Albayrak dostumuzla yaptığımız bir muhabbet ortamında Vanda kitap fuarının yapılacağını söylediğinde kitap çıkarma düşüncesi zihnimde çakılan ilk kıvılcım oldu diyebiliriz.) İşte kitapta bulunan yazıların bir kısmı bu on yıllık süre zarfı içerisinde kaleme alınmış ve bazıları farklı dergilerde de yayımlanmış yazılardan meydana geliyor. Ancak kitaplaşma sürecide dört ay gibi bir sürede gerçekleşti.


2- Konu olaran niçin sekülerizmi ve nefis tezkiyesini seçtiniz?  


Öncelikle bu konu bütün insanları ilgilendiren ve onlar  için önem arz eden bir konudur. Çünkü sekülerizm herkesin her an yakalanabileceği bir hastalıktır. İnsan için büyük bir dengesizliğin ve savruluşun adıdır. Özellikle insanın benliği düşüncesi ruhu içerisinde yaşadığımız modern dönemlerde olduğu kadar başka hiçbir dönemde böylesi bir kirlenmeye özünden kopup yabancılaşmaya ve tahrifata düçar olmamış, tabiî ki benliğin ve nefsin bu şekilde kirlenmesi beraberinde sekülerizmi kaçınılmaz kılıyor. İşin acı tarafı bu hastalığa yakalananların hakkıyla bu hastalığın kötü akibeti hakkında bir düşünceye bir bilince sahip olmamaları ve dahası bu hastalığı hastalık olarak görmemeleri bilmemeleri. Elbette hastalıktan kurtulmanın ilk adımı doğru bir teşhisten geçiyor.

Tabi kitaba sekülerizm ve nefis tezkiyesi ismi uzun bir düşünce ve değerlendirme sonucunda verildi. Zira dosya olarak bir araya getirdiğimiz yazıların genel ana fikri insanın sekülerizm dediğimiz dünyevileşme hastalığı ile olan bir serencamına ve kendisini bundan kurtarabilme imkânı ve çaresi olan nefis tezkiyesinin önemine atıf yapan yazılar dolayısıyla ve ayrıca bu konunun insan için ontolojik önemine binaen bu ismi vermeyi uygun gördük. Elbette bu ismin hakkını verdiğimizi ve bunun altını gereği gibi doldurduğumuzu söyleyemem. Bizimki beklide sadece bu konunun önemine bir dikkat çekiştir. Çünkü bütün zamanlarda insanın yakalanabileceği en önemli manevi hastalık olarak dünyevileşmeyi görüyoruz, bu öylesi bir hastalıktır ki buna yakalanan insanın sadece bu dünyasını bu hayatını altüst eden bir hastalık değil daha çok (tedavi edilmezse) ebedi olan öte dünya hayatını tehdit eden çok sinsi ve yaman bir hastalıktır. Buraya ait olmayan bizlerin sanki burada sonsuza kadar yaşayacağız vehmine kapılmamız ölümü uzak görmemiz ve öte bir hayatı düşüncemizle yaptıklarımızla yokmuş gibi ötelememiz dünyevileşmenin alasıdır. Dolayısıyla bu noktada hayatı ve varlığı ontolojik bir okumaya tabi kılmamız bizleri bu  girdaplardan kurtaracak yegane yoldur diyebiliriz.


3- Kitap çıkar çıkmaz ilk olarak 2. Van Kitap Fuarı'nda okurla buluştu. Okurun ilk tepkisi nasıldı?


Evet, kitap çıkar çıkmaz daha üzerinde matbaanın kokusu tütüyorken 2. Van Kitap Fuarı'nda okurla buluştu. Biraz öncede söylediğimiz gibi aslında fuarın olacağını duyduğumuz anda böylesi bir çalışmanın içine girdik. Biraz acele ettik fuara yetişmesi için. Tabi kitap bazı eksiklikleri ile birlikte bir dostumuzun haklı ifadesiyle  "biraz sezaryen bir doğum oldu". Ancak hatasıyla günahıyla kitap doğdu ve okuyucuyla buluştu. Belki tabi daha önce kitabın çıkacağını öğrenen tanıdıklar dostlar başta olmak üzere fuara gelip Van Yazarlar ve Şairler Derneği standına uğrayan bir çok okurun ilgisini çekti bu anlamda kitap bir çok okurla buluştu diyebiliriz. Stantta bulunduğumuz sürede farklı kesimlerdeki okurlarla kitap üzerine hasbihallerde de bulunduk. 


4- Kitabınızın okuyanlarda nasıl değişiklikler yapmasını ve hangi açıdan fayda göstermesini temenni ediyorsunuz?


Herhalde kitap yazan herkes için en önemli iki konu okurun kitaba verdiği veya vereceği ilgi alaka ve kitabının okura vereceği düşündüğü fikir ve faydadır. Ve tabi her şeyden önce şunu da düşünüyorum her kitap öncelikle yazarının sırtına çok büyük bir yük ve sorumluluk yükler. Hele kitabıyla okuyucuya bir tavsiyede bulunmak ona faydalı ve yararlı bir fikir verme iddiasındaysa bu sorumluluğun ağırlığı altında ezilmemek mümkün değil böyle düşünenler için her kitap yazarının sırtında çok ağır manevi bir yüktür. Çünkü okura yararlı bildiğiniz bir şeyleri tavsiye edeceksiniz ancak her şeyden önce bunu sizin yapmanız yaşamanız gerekir, şayet siz bunu yapmaz buna rağmen tavsiye ediyor ve bir iddiada bulunuyorsanız bu çok büyük bir yük olur boynunuzda. 

İçine kendimi de katarak öncelikle nefsime hitap ederek, bu çalışmanın muhatabında dünyevileşme hastalığına azda olsa bir çare olabilmesidir. ve dünyevileşme kiriyle virüsüyle hastalanmış kirlenmiş yüreklerin ve yürek sahiplerinin bu hastalığın farkına varmaları ve bunun çaresi olan nefis tezkiyelerini gerçekleştirerek bu ölümcül hastalığa karşı kendilerini kurtarabilecek bir kurtuluş limanına demir atmaları. Şayet bu kitap bu anlamda tek bir kişinin bile böylesi bir hastalığına bir umut ışığı ve bir hal çaresi olmaya vesilesi olursa bu bizim için en büyük bahtiyarlık nedeni olacaktır…


5- İleride okurla buluşacak başka çalışmalarınız var mı? Varsa bunlardan bahsedebilir misiniz?


Şuan farklı bir çalışmanın taslağı var diyebiliriz. Ancak daha tam şekillenmeden bir sır vermenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ancak nasip olursa inşallah sonbahara doğru ortaya somut bir şeylerin çıkacağını umuyorum.


6- Eklemek istediklerinizi okurlarımızla paylaşabilirsiniz. 


Eyvallah son olarak şunları söylemek isterim.

Bu çalışmamız tüm eksiklikleriyle beraber bir ihtiyaç kitaptır diyebiliriz. Ve dikkat çekmeye çalıştığımız konu itibariyle kitabı okuyan herkesin kendince bir şeyler bulabileceği bir çalışmadır diyebiliriz. Zira çeşitli seküler ideolojiler, modern yaşam tarzları ve günümüz teknolojik aygıtları beraberinde çok ciddi bir konformizm getirmiş, işte bu durum özellikle günümüz insanlarını dünyevileştirmeye götüren dünyaya dört elle bağlayan en önemli bir durumdur. İşte tüm bunlar adeta çağdaş insanı hipnotize ederek sekülerleştirmiştir, tek dünyalı hale getirmiştir, öteleri düşünme düşüncesini köreltmiş ya da yok saymıştır, istikbal anlayışını bu dünya hayatıyla sınırlandırmış, dolayısıyla insanın tüm uğraşını bu dünyaya vermesi gerektiğini ona kabul ettirmiştir. Dolayısıyla İnsanın bu durumunu ıslah etmeye çalışması ve bundan kurtulmak için bir uğraşın bir çabanın içerisine girmesi hayati bir öneme sahiptir. bu anlamda kaleme aldığımız bu mütevazi çalışma insanların bu sorunsalına bir dikkat çekiştir. Şayet bir nebzede olsa bu çalışma dünyevileşme hastalığına yakalanmış bir insanın okuyucunun bundan kurtulmasına katkı sunabilirse kendimizi mutlu ve bahtiyar sayarız. Umudumuz ve duamız odur ki bu çalışmanın bu anlamda bir hayra vesile olması ve bizler için de bir yol azığına dönüşmesidir.Edebiyat Haberleri
12.06.2016

Erdal Şahin Sekülerizm Sekülerizm ve Nefis Tezkiyesi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba