Hayret Makamında Bir Ömür: Ayşe Şasa

Ayşe Şasa Özel Programı bugün Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nde gerçekleşecek.

Hayret Makamında Bir Ömür: Ayşe Şasa
Hayret Makamında Bir Ömür: Ayşe Şasa Nisan
Bu içerik 3546 kez okundu.

Hayret Makamında Bir Ömür Ayşe Şasa Özel Programı, 16 Haziran Perşembe (bugün) saat 18:30'da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nde gerçekleşecektir.

Türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi senaryo yazarlarından biri olan ve 2014 yılının Haziran ayında hayata veda eden Ayşe Şasa 1941'de İstanbul'da  doğdu. Şimdiki adı Robert Koleji olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden 1960'ta mezun oldu. 1963 yılından itibaren senaristlik yaptı. Bu yıllarda kendisini Marksist olarak tanımlıyordu. Kemal Tahir ile güçlü bir dostluk kurdu ve bu dostluğun onun üzerinden derin etkileri oldu. Son Kuşlar, Ah Güzel İstanbul, Utanç ve Gramofon Avrat gibi filmlere imza attı. 1993 yılında sinemayla ilgili Yeşilçam Günlüğü adlı denemeleri yayınlandı. Bu ana kadar başından üç evlilik geçti. İkinci evliliğini Ünlü Yönetmen Atıf Yılmaz ile yaptı.

 

1980'li yıllarda ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi. Doktorlar şizofren teşhisi koydu. On yıllık inziva dönemi sırasında sinema piyasasından tamamen çekildi. Bu süreçte yanında 3. eşi olan Bülent Oran vardı. Bu dönemden sonra, düşünsel anlamda kendisini değiştirdi, daha bilimsel/sezgici bir hayat sürmeye başladı. Bu yeni yaşam tarzı, eserlerine de yansıdı. İbn Arabi ve Andrei Tarkovsky üzerinde derin düşüncelere sahiptir.

Ayşe Şasa Senarist Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi TYB
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba