Hikaye Anlatıcılığı Atölyeleri

Hikaye Anlatıcılığı Atölyelerinin 1.'si olan Duyular, İmajlar, Hikayeler başlıyor.

Hikaye Anlatıcılığı Atölyeleri
Hikaye Anlatıcılığı Atölyeleri Nisan
Bu içerik 1819 kez okundu.
“Duyuların dışında hiçbir şey ruhu sağaltamaz, tıpkı ruhu duyuların dışında hiçbirşeyin sağaltamayacağı gibi.”
Oscar Wilde

Bir çin atasözü; bir imaj, binlerce kelimenin anlatacağından daha fazla şey söyler, der. Hikaye Anlatıcılığı;  kelimeleri, sesleri, bedenin hareketini ve bazen de sessizliği kullanarak, imajlar yaratma sanatıdır. İmajlar, anlatıcı ve dinleyiciyi birbirine sıkıca bağlayan bir bağdır. Lakin bunun gerçekleşmesi, anlatıcı, hikayenin imajlarını görebiliyor, koklayabiliyor, hissedebiliyor, tadabiliyor ve  duyabiliyorsa mümkün olur. Anlatıcı işte o zaman dinleyicisini de hikayenin dünyasında yaşatır, böylece hikaye ile dinleyici arasında ki bağ da kurulmuş olur. İmajlar dünyasına girmek için duyularımızı aktive etmemiz, daha çokta dünya ile duyularımız üzerinden bağ kurmamız gerekir. Duyular aracılığı iç dünyamızda oluşan imajlar, hikayeleri besleyen can damarları gibidir. Yeri gelir bir koku bize çocukluğumuzdan bir hikayeyi; bir ses, unutamadığımız bir anıyı  anlattırabilir.  İmajları aktarabilmek, yani iyi bir hikaye anlatıcısı olabilmek için, önce imaj dünyamızın ne kadar zengin olduğunu ve bu zenginliği kullanarak duyularımız aracılığı yaratıcı kaynaklarımıza nasıl ulaşabileceğimizi keşfetmemiz gerekir. Bu atölyede, ağırlıklı olarak hikaye anlatıcılığının temel noktası olan duyuları tanıma ve keşfetme üzerinde duracağız. İçinde bulunduğumuz “gerçeklikle”  tamamen duyular aracılığı  ile bağ kurduğumuzda, “gerçekliğin farklı boyutlarını keşfedebilir miyiz?’’, “Bu keşiflerimizi yeni hikayeler oluşturmak için kullanabilir miyiz?” sorularının cevaplarını birlikte arayacağız. Ve devamla bu keşiflerimizi hikaye anlatıcılığı sanatında nasıl kullanabileceğimizi de öğreneceğiz. Ayrıca kendi hikayelerimizi oluşturacak, bunları spontan olarak anlatma yollarını da birlikte araştıracağız.
 
Bir varmış bir yokmuş demeden önce, duyularımızın hikayelerin dünyasını açan bir anahtar olduğunu keşfetmek isteyen herkesi bu atölyeye beklerim.

Atölyenin çalışma başlıkları

  • Duyularımı yeniden keşfediyorum
  • Kendi hikayemi yazıyorum / anlatıyorum
  • Doğaçlama
  • Spontanlık
  • Beden bilinci
  • Seyirci ve dinleyici ile etkileşim

Ne zaman: 28-29 Eylül 2014-09-13 , 11.00-17.00
Nerede: Galata Şifahanesi
Ücret:  Tam: 350 TL, Öğrenci: 300 TL
Katılımcı sayısı: min.6, max.20 kişi
Eğitmen: Nazlı Çevik

NOT: Bu atölyeye katılmak için masalanlaticiligi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.


Hikaye Anlatıcılığı Atölyeleri Nazlı Çevik Masal Anlatıcılığı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Deniz SEÇEN     2016-03-25 Halimize daima şükretmeliyiz insanlar okumak için neler veriyorlar amcamızı tebrik ediyorum işallah kazanır
ayşegül kocabıçak     2015-08-12 güzel yazı için geç kalmış kocaman bir teşekkür:)
tuna sevilmiş     2015-07-25 Kitaba yazdığınız yorumdan o kadar etkilendim ki ilk işim bu kitaba sahip olup okumak oldu. Kitap konu itibariyle klasiğe kaçsa da günümüz gündemi için aydınlatıcıydı. Bazen içim acıyarak okudum. Beni kitapla tanıştırdığınız için teşekkür ederim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba