Gazeteci Gülenay Börekçi'den Eleştiriler

Haber Türk yazarı Gülenay Börekçi, 15 Temmuz darbe girişimi süresince ve sonrasında sosyal medya üzerinden pek çok eleştiri yaptı. (Edebiyat Haberleri)

Gazeteci Gülenay Börekçi'den Eleştiriler
Gazeteci Gülenay Börekçi'den Eleştiriler Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3628 kez okundu.

Haber Türk yazarı Gülenay Börekçi, 15 Temmuz darbe girişimi süresince ve sonrasında sosyal medya üzerinden pek çok eleştiri yaptı. 

Börekçi'nin eleştirilerini Edebiyat Haberleri için derledik.


Bi gidin, asabımı bozmayın.

"Sokakta hayat var" yahut "Sokaklar çok güzel gelsenize" gibi sloganların ne boş ve manasız olduğunu 15 Temmuz'da anladık.

O gün sokaga çıkanların tek amacı tanklı tüfekli jetli saldırıyı etkisiz hale getirmek, geri püskürtmekti. Silahsız ama kararlıydılar.

Kemerle asker dövdüklerini söylüyorlar ya. Ne olacaktı ki başka? Zırhı da silahı da olmayan 100'lerce insan öldürüldü gözlerinin önünde.

Kaldırım taşıyla, sapanla saldıranlara demokrasi savaşçısı diyordunuz, molotof kokteyli silah değil savunmadır iddiasındaydınız. E o zaman?

Bir de bugün 1 arkadaşım Face'te şu zarar gören erler meselesini açmış. Emir alarak işlediğimiz cürümden ötürü suçlu değil miyiz gerçekten?

Emir aldığı halde vazgeçenler oldu. Onlar ile vazgeçmeyip gözünü kırpmadan makineliye davranan aynı mı? Buradaki seçim önemsiz mi?

Kaldırım taşı söküp vitrinlere, camekanlara fırlatanlar barışçıl eylem yapıyordu ama jetlere, tanklara direnenler vahşi gericiler oldu.

Kimsenin derdi slogan yarıştırmak falan değildi. Gerçek bir sebep vardı, kurtarılacak bir memleket. Yürüdüler, engellediler.

ABD'deki Fethullah Gülen aşkı öyle bir seviyeye gelmiş ki yakında Hollywood adamın filmini çekecek ve başrolü DiCaprio oynayacak.

Batı'nın insan hakları aktivistleri haber kaynaklarını kontrol etse iyi olur. FETÖ kaynaklı bilgiyle olmaz o iş.

Nereyi kimden alıyorsunuz ve siz kimsiniz. Tankların önüne geçenlere mi gerici diyorsunuz? Kibriniz cehalet içeriyor. Yine utandırdınız.

Çıkmadan: O ilk saniyelerde darbe girişimi sadece bir ihtimalken, içinden minicik de olsa 1 sevinç kırıntısı geçenler arkadaşım değil artık.

Sadece filmlerdeki Amerika'yı eleştirmek yetmez beyler, hanımlar. 'Aferin"den fazlasını alamayacağınız o düzene kafa tutun sıkıysa.

Susacaktım ama şunu söylemezsem içim rahat etmez: Yaranmak istediğiniz ve ara sıra sizi pışpışlayan Batı'nın umurunda bile değilsiniz. 

İnsanların yarısını uzay boşluğuna yollamayı arzu ediyorsunuz. Bu kibir çirkin bir kibir, beyaz bir kibir. Böyle olmanızı hiç sevmiyorum.

Eleştireceğiniz şeyler vardır ama kelimelerinizi iyi seçmek zorundasınız. Edebiyattan anlar geçiniyorsunuz mesela ama cahil + ırkçısınız.

Demokrasi mücadelesini yakıştırmadığınız o insanlar var ya hani, ne çok şey borçlu olduğunuzu unutmayın ve onlara layık olmayı deneyin.

Bir aşikar olan şey de şu: Erdoğan'a yapılan millete de yapıldı, eşzamanlı olarak. Jetlerle, tanklarla, makinelilerle, yalanlarla.

Dolayısıyla bu meselede ya birlikte batılacak ya birlikte çıkılacak, başka çare göremiyorum. Parti marti mevzubahis değil.

Cuma gecesi tanklara kafa tutan herkese sarılmak, teşekkür etmek istiyorum. Rahmetli -sosyalist- babamın hayalini gerçekleştirdikleri için.

Sosyalist ve Müslüman diye düzeltiyorum. Teşekkürler arkadaşlar.

Tüm ülkenin benim cuma gecesindeki halim gibi -ama yıllarca- donup kalışını. Halk o dönem yapılamayanı yaptı, dakikalar içinde sokağa çıktı.

Şu günlerde yapmamız gereken tek şey, bu memleketi yeniden bir hayalet ülkeye çevirmeye kalkışan darbecilere karşı sağlam durmak.

Bu yapı temelli temizlensin, ben de normal hayata döner ve beğenmediğim siyaseti eleştiririm. Şu an savaştan ve hiçlikten kurtulma zamanı.

Bir hastalık gibi yayılmış ve mafya usulü çalışan bu adamlar beni yeniden 12 Eylül tarzı bir hayata mahkum edemeyecekler. Nokta.

AKP karşıtı olmak, politikalarını eleştirmek mümkün, bunu anlarım. Ama bazen, günlük siyasetin yapılamayacağı kriz anlarında durmalısınız.

Neden çıktılar sokağa? Karar verdik, sizi biz yöneteceğiz diyenlere "Hop, olmaz öyle şey" demek için. Esas soru şu: "Siz neden çıkmadınız?"

Neden çıktılar sokağa diye soranlara, üzerlerine tankla yürüyüp geleni ezdiler, makineliyle taradılar, jetle, helikopterle saldırdılar.

Halk hâlâ bütün şehirlerde bütün meydanlarda. Aşırılık + parti bayrakları yok. "Sen kim oluyorsun" demenin, had bildirmenin en etkili şekli.

Bütün darbelere şahit annem dün gece sakindi. Şimdi sabahtan beri kendini tutamayarak ağlıyor. Darbe neye sebep olur en iyi o biliyor çünkü.

Kahramanlık türküleri yerine sela okunuyor. Çok güzel, teskin edici bir ses bu. Darbe ecinnilerine güle güle.

Bir filmi tekrar izlemek gibi ama film değil gerçek. Ve durum sandığımızdan daha karanlık. Darbeye izin vermeyeceğiz, demokrasi kazanacak.


Gülenay Börekçi'nin Twitter hesabını ziyaret etmek için tıklayın.Edebiyat Haberleri
26.07.2016

15 Temmuz Darbe Girişimi Gülenay Börekçi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba