Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü Bu Yıl da Tartışılıyor

Beşiktaş Belediyesi'nin geçen yıl başlattığı Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü çok tartışılmıştı. Ödül bu yıl da verilecek ve eleştiriler şimdiden başladı. (Edebiyat Haberleri)

Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü Bu Yıl da Tartışılıyor
Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü Bu Yıl da Tartışılıyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 5446 kez okundu.

Beşiktaş Belediyesi'nin geçen yıl başlattığı Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü çok tartışılmıştı. Ödül bu yıl da verilecek ve eleştiriler şimdiden başladı.

Uğur Yanıkel tarafından e-postamıza gönderilen metin:

Geçtiğimiz yıl düzenlenen 1. Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü birçok tartışmaya yol açmıştı. Ödüllendirme sisteminin kötücül bir faaliyet olduğu gerçeği, Fazıl Hüsnü Dağlarca adının istismar edilmesi ve poetik çizgisinin çiğnenmesi husunda birçok yazar ve şair tepki göstermişti. Ancak bu tepkilere ve eleştirilere gözlerini kapayan ödül organizatörleri ve jüri üyeleri ödülün ikincisi düzenleme kararı almışlar. Bu konu kapsamında Aydınlık Gazetesi Kültür-Sanat ekibi bir soruşturma başlattı. Soruşturmaya katılarak F.H. Dağlarca adının sanat oligarşisinin kullandığı ödüllendirme gibi kötücül bir enstrüman aracılığıyla lekelenmesine karşı çıkabilirsiniz. Yanıtlar iki hafta boyunca Aydınlık Gazetesi'nde yayımlanacak.

Dağlarca Şiir Ödülü Soruşturması

Beşiktaş Belediyesi, Ağustos 2015'te, şairin vasiyetine aykırı bir biçimde Fazıl Hüsnü Dağlarca adına şiir ödülü düzenledi. Ödül organizasyonu, Dağlarca'nın vasiyetini çiğnemekle kalmadı; şairin sanatsal tutumuna, kişiliğine ve dünya görüşüne aykırı anlayışları temsil eden kişileri ödüllendirdi. Üvercinka Dergis
i ile Pasaj69.org çevresindeki şair ve yazarlar, bu yanlışlıktan vazgeçilmesi yönünde, gerek yetkilileri gerek Seçici Kurul'u gerekse ödüle katılan ve ödül alan şairleri, ısrarla uyarma çabalarına karşın, ilgilileri yanlıştan döndüremedi.

Beşiktaş Belediyesi'nin düzenlediği Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü'nü destekliyor musunuz? Dağlarca'nın vasiyeti hukuk dışı biçimde çiğnenirken şairin yurtsever, laik, ulusalcı, Atatürkçü çağdaş anlayışını ve poetikasını gözden kaçırmaya yönelik tutumda ısrar edilmesini nasıl karşılıyorsunuz? Yazar ve sanatçı örgütlerinin bu konudaki sessizliğini neye bağlıyorsunuz? Olayı, kültür ve sanat dünyamıza yıllardır musallat olup onu tarihsel doğrultusundan saptıran, bölücü ve FETÖ'cü mafiyöz yapılarla işbirliğine dayalı şaibeli ilişkileri örtme niyet ve çabalarıyla bağlantılı görüyor musunuz?

AYDINLIK KÜLTÜR SANAT


Edebiyat Haberleri

12.08.2016

Uğur Yanıkel Fazıl Hüsnü Dağlarca Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü Dağlarca Şiir Ödülü 2. Dağlarca Şiir Ödülü Dağlarca Şiir Ödülü 2016 Şiir Ödülü 2016 Şiir Yarışması 2016
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba