Türk Edebiyatı Dergisi 514. Sayısında

Türk Edebiyatı Dergisi (Ağustos 2016 514. sayı) olan Hikaye Özel Sayısı'nın Hasbihal yazısı haberimizin detayında. (Edebiyat Haberleri)

Türk Edebiyatı Dergisi 514. Sayısında
Türk Edebiyatı Dergisi 514. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 971 kez okundu.

Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları,

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ayın on beşinde memleketimiz bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Tankların namlusu bir kere daha millete çevrildi; jetler, millete korku salmak için havalandı. Bu menfur girişim, vatansever insanların cesareti ve çabaları sayesinde püskürtüldü. Bunun son kalkışım olmasını ümit ediyoruz. Söz konusu darbe girişimi, Türk milletinin asaletini bütün dünyaya yeniden göstermiştir. Bu süreçte şehit düşen asker, polis ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu vesileyle Türk Edebiyatı dergisi olarak kırk dört yıllık yayın hayatımız boyunca demokrasiden yana tavır aldığımızı, darbeye ve her türlü antidemokratik yönetime karşı olduğumuzu bir kere daha kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Dergimizin değerli okuyucuları, son birkaç aydır e-posta ve telefon vasıtasıyla dergimize bazı tenkitlerde bulundular. Bu tenkitlerden biri de yazarımız İbrahim Şahin’in Tanpınar’a Dair Unutulmuş Yazılar başlığıyla yayımlamaya başladığımız yazılarının periyodik olarak yayımlanmasındaki aksamalar üzerine. Anlaşılan Şahin’in bu yazı dizisi, hayli ilgiyle takip ediliyor. Okuyucularımızdan gündemin her zaman aklımızdaki dergiyi yapmaya müsaade etmeyebileceği gerçeğini anlayışla karşılamalarını temenni ediyoruz. Şahin’in yazı dizisine önümüzdeki sayıdan itibaren mümkün mertebe devam etmeye çalışacağımızı bilmenizi isteriz. Geçtiğimiz sayıda dergimiz sayfalarında şiir olmayışı da tenkit edildiğimiz konulardan biriydi. Merhum Akün Hoca’ya hasrettiğimiz temmuz sayımızda şiire yer veremeyişimizi okurlarımızın anlayışla karşılayacağını ümit ediyoruz. Yazarlarımızın, özellikle de hikâyecilerimizin bize ulaşan değerli eserlerini yayımlamakta gecikmeler yaşanmasından ötürü gelen tenkitleri ise tatlı sitemler olarak kabul ediyoruz. Bir dergi için böylesi tenkit ve sitemler her zaman mutluluk vericidir. Okuyucularımıza ve yazarlarımıza incelikli dikkatleri için teşekkür ediyoruz.

Daha önceki sayılarımızda da okuyucularımızla paylaştığımız gibi dergimize pek çok sayıda kaliteli hikâyeler ve yazılar geliyor. Bu eserleri okuyucuyla buluşturamamak bizi üzüyordu. Elinizdeki sayı biraz da bu üzüntüyü hafifletmek için hazırlandı. Uzun zamandır bekleyen hikâyelerimizi sizlere ulaştırmak, öte yandan günümüzün önemli hikâyecilerinin hikâyeye bakışını sizlere aktarmak için özellikle yayın kurulundan arkadaşımız Erhan Genç ve Yazı İşleri Müdürümüz Funda Özsoy Erdoğan çok büyük bir gayret sarf ettiler. Elinizdeki sayı onların gayretleriyle vücut buldu.

Hikâye özel sayımıza Mustafa Çiftci’nin “Dilara” hikâyesiyle başladık. Dergimiz okurlarının incelikli üslubuna artık aşina oldukları Çiftci’nin hikâyesini, yine keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz Kâmil Yeşil’in “114. Cadde” hikâyesi takip ediyor. Ardından Ömer Seyfettin Hikâye yarışmasını bir kaç yıl ara ile kazanmış iki genç hikâyecimiz; Caner Çaylak “Aşı”, Celâlettin Murat ise “Al Horoz” hikâyeleriyle bu sayıya katkıda bulundular.  Erhan Genç “Nereye Gidiyorum?” hikâyesinde, bir şairi, daha doğrusu birçok işle uğraşmış bir şairin akıbetini anlatıyor bize. Gülhan Tuba Çelik de bizi Balat sokaklarında dolaştırıyor “Sabahı Beklerken” hikâyesinde. Funda Özsoy Erdoğan’nın denemesi “Alice Munro’nun ‘Boyutlar’ Hikâyesi Üzerinden Şiddet Algısı”na dikkat çekerek, siz okurlarımızı her daim iyimser olmaya, edebiyatın sağaltıcı yanını görmeye davet ediyor.

“Hikâye Sanatına Dair” adlı soruşturmamız,  Türk hikâyesinin önemli isimlerinin günümüz hikâyesiyle ilgili değerlendirmelerini içeriyor. Recep Seyhan, Yıldız Ramazanoğlu, Cihan Aktaş, Necip Tosun, Ethem Baran, Cemal Şakar, Kâmil Yeşil, Funda Özsoy Erdoğan, Abdullah Harmancı, Handan Acar Yıldız ve Mustafa Çitci’nin kendi hikâye anlayışları üzerinden görüşlerini aktardıkları bu hikâye sanatına dair soruşturmanın çok önemli olduğunu ve geleceğe kalacağını vurgulamak isterim.

Bu sayıda yer alan Çağdaş Azeri edebiyatının değerli hikâyecilerinden Kâmran Nezirli’nin “Yapraklar Dökülürken”  hikâyesini Türkiye Türkçesine İmdat Avşar aktardı. Onu ünlü Köse İmam romanının da yazarı Bahaeddin Özkişi’nin, yine kendi gibi değerli bir yazar olan kızı Zeynep Özkişi’ye ait  “İhanet”  hikâyesi takip ediyor. Osman Koca ise geçmişten günümüze Türk hikâyeciliğinin geldiği noktayı inceleyen “Hikâyenin Serüveni” isimli çok emek isteyen çalışmasıyla aramızda. Abdullah Kasay, Sevda Deniz Karaömer, İbrahim Aslaner, Sevgül Yılmaz, Mehmet Zahit Eren, Ömer Faruk Yazıcı, Bayezid Çay ve Fahri Ayhan bu sayının diğer hikâyecileri. 

Bu sayının şairleri, Hüseyin Akın, İlayda Zengin, Mehmet Baş, Tarık Özcan, Fatma Gencer, Yasin Mortaş, Ahmettahsin Erdoğan ve Yasemin Uzun. Bu sayıda benim de bir şiirim var.

Dergimizin Kitaplık bölümünde ise İskender Pala, Atiye Güven, Ufuk Aykol, Enver Uğur A, Gülşen Funda Çelik ve Ferahfeza yayımlanan yeni kitaplar üzerine değerli görüşlerini bizimle paylaştılar.

Yeni sayılarda buluşmak üzere.

 
Bahtiyar Aslan
Türk Edebiyatı Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni


Edebiyat Haberleri

12.08.2016


Türk Edebiyatı Türk Edebiyatı Dergisi Edebiyat Dergisi 514. Sayı Sayı 514
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba