Bir Kumbaranın Öyküsü

Yazar Hasan Başdemir, sosyal medya hesabı üzerinden kendisine ait bir kumbaranın fotoğrafını ve öyküsünü paylaştı. (Edebiyat Haberleri)

Bir Kumbaranın Öyküsü
Bir Kumbaranın Öyküsü Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3601 kez okundu.

 

 

Yazar Hasan Başdemir, sosyal medya hesabı üzerinden kendisine ait bir kumbaranın fotoğrafını ve öyküsünü paylaştı. 


İşte o kumbaranın öyküsü:

Para paylaşıyor görgüsüz demeden önce sonuna kadar okuyun!

Çocukluğumdan kalma, babamın bana öğrettiği en güzel şeylerden biridir; birikim ve kumbara alışkanlığı. Eskiden bankaların kumbaraları olurdu ve babam esnaf olduğu için hemen her bankayla çalışırdı. O bankalardan getirdiği kumbaraları bana verir: "Bu ay iyi birikim yaparsan dükkana ortak ederim seni." derdi. O ay lüzumsuz harcamalarım çoksa (dövmeli sakızlar, şimdiki çocuklar bilmez patlayan şeker, taso, kavut vb) zaten kumbarada az para birikirdi babam da bir ay daha müsaade verirdi ve ben sonraki ay şirket ortağı olma hevesiyle didinirdim. Tabi sonradan öğrendim kumbarayı boşaltınca paraları ayrı bir hesaba benim geleceğim için yatırırmış uyanık Nuri Usta.

Çocukluğumun hatırası bu huy artık bana. Size çocukça gelebilir ama ben bu kumbaraya her gün cebimdeki bozukları atarken babamı yad ediyorum aslında. 2 yıl evvel kumbaradaki tüm paralar bana babamı anlattığım "Evvel Zaman Olur ki" kitabımı basmamı sağlamıştı. Kumbaraların şekli değişse de özünde hep babamın benden istediği "adam gibi adam ol!" lafzına hizmet etti. Şimdi iki yıldır dokunmuyorum her ay buradaki gibi birikimi ayrı büyük bir kumbaraya aktararak. Son vasiyet için artık bunlar. O büyük kumbara evlenirken açılacak belki tüm düğünü yapmaz ama "Nuri Usta'dan" bana bir hediye olur mutlaka bir şeylerimizi alır. Kimbilir belki öbür tarafta bunları görüyordur biraz da o ekliyordur bereketini. 


Son vasiyete gelince benden çoğuma geçecek bu huy. Patron öyle istedi. Ben bu kadar parayla şirkete çaycı olamam. Ama babamın yüreğinde "adam" olurum. Saygılar...


Edebiyat Haberleri

16.08.2016

Hasan Başdemir
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba