Pulbiber 11. Sayısında

Ağustos 2016 tarihli 11. sayısı okurla buluşan Pulbiber'in yeni sayısıyla ilgili detaylar aşağıda... (Edebiyat Haberleri)

Pulbiber 11. Sayısında
Pulbiber 11. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1121 kez okundu.

 

(Yayınevi tanıtımından.)

Pulbiber Dergi Ağustos sayısında, günün karanlığına karşı Can Baba'nın dizelerini rehber ediniyor:
"Dağıtalım diyorum çocuklar, bu kara dumanı"

Mazhar Bilgiç'in kapak tasarımını taşıyan 11.sayımızla 30 Temmuz'da İstanbul'da, 31 Temmuz'da tüm Türkiye'deyiz...

Geçtiğimiz ay, Buket Uzuner'in Kumral Ada Mavi Tuna romanını öneren bir öğretmene açılan soruşturmayı kınama mesajlarıyla açılan bu sayıdaSeray Şahiner, Ece Temelkuran, Atilla Birkiye, özen Yula, Ahmet Ümit ve Latife Tekin görüşlerini bildirdiler.

Ayşen Gruda, "Asıl Mesele Doğru Soruyu Sorabilmekte" başlıklı yazısıyla bu sayının açılışını yapıyor.

4 Ağustos 2012'de kaybettiğimiz, Türk sinemasının büyük yönetmeni Metin Erksan'ı anıyoruz bu ay.Sevin Okyay, Birsen Altıner, Ezel Akay, Fatma Girik, Macit Koper gibi usta isimler, Metin Erksan'ı ve sinemasını yazdılar.

Doğumunun 90., ölümünün 17.yılında Can Yücel'i Pulbiber sayfalarında anıyoruz.

Gülce Başer, "'Dipdiri O Sol Yanı'yla Can Yücel"i yazdı.

Aylardan Ağustos'ken, Ağustosböceği'ni doğru anlamak, emek sömüren kapitalizm karşısında tembelliğin de bir hak olabileceğini anlatmak için konuya dair kitapları derledik. Yine aynı konuyla ilgili Felsefe Profesörü Zeynep Direk'in ve LuXuSgrubundan Alper Bakıner'in yazıları Ağustos sayısında.

Ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumuz usta sanatçı Işıl Yücesoy, 37 yıl sonra gelen "Zamansız" albümünü ve arka planındaki hayatını Deniz Durukan'a anlattı.

İşçi sınıfının en yaratıcı filmlerinden biri olarak değerlendirilen, tamamen Türk yapımı olup geçtiğimiz ay Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali'nde büyük övgüler alan "Babamın Kanatları" filminin yönetmeni Kivanc Sezer, Pulbiber'in bu ayki röportaj konuklarından.

Önemli sanayi kuruluşlarından Asaş, geçtiğimiz yıl kurulan AsaşSanat ile sanata ve sanatçılara büyük destek veriyor. Bu önemli desteği konuşmak için Asaş Yön.Kur.Başkanı Safa Yavuz Bayar'ı Ağustos sayımızda konuk ettik.

"Ne Umdum, Ne Buldum" sayfasında bu ay büyük sanatçı Alpay konuğumuz: "Tek Beklentim Ölüme Çare Bulunması"

Efe Duyan, bir Attilâ İlhan yazısıyla Pulbiber'de: "Bir Ağustos Çıkmazı: Gitmek mi, Kalmak mı?"

2015'te hayatını kaybeden Uruguaylı yazar Eduardo Galeano, "Ay'da Değilseler Neredeler O Zaman?" başlıklı derleme metinleriyle Pulbiber'de.

Buket Uzuner, "Sevdiğim Adam Sadece Beni Sever" yazısında, başlıkla aynı adı taşıyan duygu durumunu anlattı.

Gastronomi yazarı ve araştırmacısı, gezgin GuzinYalın'dan yeni bir sayfa: "Seyahat Ruha Gıdadır" ve ilk yazının konusu Vietnam'ın dağ kenti Sapa.

Ufuk Kaan Altın, Yunan Adaları'na dair yeni kitabı "Merhaba Cancağızım"dan çok özel notlarla "Lezzetli mi Lezzetli 5 Ada, 10 Lokanta" derlemesiyle Pulbiber'de.

Pelin Aybay'ın bu ayki yazısında "Bir Punk Duası" başlığıyla politik-protest Punk'un önemli gruplarından Pussy Riot'yu anlattı.

Güven Erkin Erkal, "Ucuz Tarih" sayfasında bu ay Türkiye'de bilimkurgu dergiciliğine, mizahi magazin şiirlerine ve Frankeştayn'ın İstanbul macerasına dair notları arşivden çıkarıyor.

Belinda, "Hayat Hapı" köşesinde edebiyat dünyasından en güzide alıntıları derliyor.Bu ay seçtiği başlık "Benim Hayatla İşim Ne?"

"Kombiye Yapılan Haksızlıklar Üzerine" başlıklı yazısıyla Ali Ersoy, bu sayıda ilk kez aramızda olan isimlerden.

Pulbiber'de Haldun Gündüz Bey müstearıyla yeni bir köşe: "1.Fasıl". İlk bölümde tiyatro tarihinden en dikkat çeken başkaldırı repliklerini okuyacağız.

Bu sayıda "Şiir Ayakta" köşesinin konuğu Leylâ Şahin olurken Mustafa Atapay da ilk kez yayımlanan bir şiiriyle Pulbiber'de.

Önceki sayılarda olduğu gibi bu sayıda da eserleriyle bize omuz veren isimlerse şöyle: Altay Öktem, Anil Mert Özsoy, Anıl Nişancalı, Arzu Taşçıoğlu, Aslı Tohumcu, Ayça Güçlüten, Ayça Ünüvar, Ayşe Özlem İnci, Ayta Sözeri, Bay Perşembe, Berna Yangın, Çiğdem Boztaş, Damla Yazıcı, Doğan Güneş, Erhan Cihangiroğlu, Esin Özbek, Gonca Özmen, Heja Bozyel, Jan Ender Can, Kamucan Yalçın, Kübra Demir, Melike İnci, Meltem Yılmazkaya, Mete Özgencil, Mine Söğüt, Neyran Günüçer, Nilüfer Açıkalın, Ömür İklim Demir, Rafet Arslan, Sama Bada, Siminya, Yasemin Şefik, Zeki Çelik...


Edebiyat Haberleri

16.08.2016
Pulbiber Pulbiber Dergi Pulbiber Dergisi 11. Sayı Sayı 11
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba