Esenyurt'ta Korsan Matbaa Baskını Yapıldı

155 polis hattına yapılan bir ihbarı değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri Mülkiyet Suçları Büro Amirliği ekiplerinin Esenyurt ilçesinde korsan kitap basan bir matbaaya yaptıkları baskında çok sayıda korsan kitap ele geçirildi. (Edebiyat Haberleri)

Esenyurt'ta Korsan Matbaa Baskını Yapıldı
Esenyurt'ta Korsan Matbaa Baskını Yapıldı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1877 kez okundu.

(Türkiye Basın Yayın Meslek Birliği'nden yapılan açıklama.)

155 polis hattına yapılan bir ihbarı değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri Mülkiyet Suçları Büro Amirliği ekiplerinin Esenyurt ilçesinde korsan kitap basan bir matbaaya yaptıkları baskında çok sayıda korsan kitap ele geçirildi.
 
24 Ağustos 2016 Çarşamba günü akşam saatlerinde Koza Mahallesi Evren Oto Sanayi Sitesi’ne yapılan baskında, işyeri çalışanı olduğu anlaşılan M.Y., kira kontratının kendi üzerine düzenlendiğini ama işyeri sahibinin Nurettin D. olduğunu ifade etti. Yapılan tahkikat sonucu işyeri sahibi Nurettin D.’nin ünlü matbaa korsancısı olduğu anlaşıldı.
 
Yapılan aramada, çeşitli yayınevlerine ait 5850 adet satışa hazır vaziyette korsan kitap, 32.500 adet basılmış ve katlanmış kitap forması, 20.200 kitap kapağı, 1 adet kesme makinesi, 1 adet kapak takma makinesi, 1 adet kırma makinesi ve 1 adet ofset makinesi olmak üzere toplam 4 adet matbaa makinesine el konulmuştur. Baskın sonucunda ele geçirilen korsan materyaller ve kitaplar İl Denetim Komisyonu’nun deposuna kaldırılarak şüpheli kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmıştır. 
 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Genel Sekreteri Av. Melahat Boran “Korsan kitap basan ve bu işi meslek haline getiren kişilerin bilindiğini, bu kişilere sürekli baskın yapıldığını fakat buna rağmen bataklığın kurutulamadığını” üzülerek ifade etti.
 
Bu kişilerin genelde sigortasız, yabancı uyruklu işçiler çalıştırdıklarını ve bu kişiler üzerine kira kontratı yaparak sorumluluğu da çalışanlarına yüklediklerini belirten Av. Melahat Boran sözlerine “Genellikle akşam saatlerinde üretim ve sevkiyat yapıyorlar. Özellikle Anadolu’ya sevk edilen korsan kitapların üretiminin ve depolanmasının İstanbul merkezli yapıldığı görülmektedir. Korsan kitap piyasası sanılandan çok daha büyüktür ve bu korsan piyasası mercek altına alındığında önemli bir kayıt dışı kazanç sektörünün önüne geçilecektir.” şeklinde devam etti.   
 
Emniyet güçlerinin, OHAL süresi devam ederken dahi 155’e yapılan bir ihbarı değerlendirmesi, çalışmalarına hız kesmeden devam etmesini takdirle karşıladıklarını belirten Av. Melahat Boran “Korsana ve korsancılara karşı yapılan bu ve bunun gibi baskınlar yayıncılık sektörü temsilcilerini umutlandırmıştır” diyerek sözlerini noktaladı.


Edebiyat Haberleri

26.08.2016

Korsan Kitap TBYM Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Basım Yayın Meslek Birliği
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba