Yeni Deniz Mecmuası 3. Sayısında

Yayın Kurulu’nda Enis Batur, Cem Gürdeniz, Emin Nedret İşli, Murat Koraltürk Ahmet Kuyaş ve Tunca Arslan’ın yer aldığı Yeni Deniz Mecmuası’nın 3. sayısı tüm kitapçılar ve gazete bayiilerinde.

Yeni Deniz Mecmuası 3. Sayısında
Yeni Deniz Mecmuası 3. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1809 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası, deniz kültürünü her boyutuyla ve derinlemesine ele alıyor.

Denizin ve denizcilerin gerçeklerini siyasetten sanata ve edebiyata, ekonomiden tarihe, ulusal güvenlik stratejilerinden coğrafyaya açılan yelpazede yansıtmayı amaçlayan dergi “Rüzgâr esmeden deniz kıpırdamaz” sloganıyla yola çıkmıştı.

 

Yeni Deniz Mecmuası’nın 216 sayfa hacmindeki 3. sayısı Orhan Veli’nin “Gemliğe Doğru” adlı şiiriyle açılıyor. Kapak konusu ise Cevat Ülkekul, Gülşah Çeliker ve Bedia Ceylan Güzelce’nin kaleme aldığı “Denizlerde İzi Silinmeyen Kaptan Piri Reis”.

 

Derginin dosya konusunda Turgut Yüksel’in imzası var. Yüksel, Sait Faik hikâyelerindeki balık avlarını inceliyor. Selim İleri, Oktay Rifat’ın ve bir ihtiyar yalının peşinden gidiyor. Emin Nedret İşli’nin arşivinden hazırlanan “Albüm” sayfalarında ise deniz banyoları, deniz hamamları ve yüzmek hakkında kitaplar var. A. Ömer Türkeş, edebiyatımızdaki vapurları

“Romanlardan Duyulan Vapur Düdükleri” yazısıyla anlatıyor. Ömer Durmaz okuru Denizyolları’nın ilk kadrolu grafik tasarımcısı Gülümser Aral Üretmen ile tanıştırıyor. Delal Arya ise bir konteyner gemisiyle Afrika denizlerinde yaptığı yolculuğu yazdı. Nejat Tarakçı inzivaya çekilmiş insanlara benzettiği deniz fenerlerinin hikâyelerini ve Türkiye’nin ilk deniz feneri müteahhidi Orhan Kızıldemir’i anlatıyor.

Sayfalarını çevirdikçe püfür püfür esen bir deniz kültürü rüzgârıyla karşılaşacağınız dergide yer alan diğer konu başlıkları ve yazarlar şöyle:

 

-Karadeniz’de Sürekli Barışın Anahtarı: Montreux (Cem Gürdeniz) - Hipokrates’ten Bugüne Soğuk Suyun Cazibesi (Sargun A. Tont) - Denizcilik ve Tematik Filateli Koleksiyonu (Ali Can Ertuğrul) - 16. Yüzyılda Kostantiniye’den İskenderiye’ye Ticaret Gemisiyle Yolculuk (Ömer Bozkurt) - Mavi Yolculukta Doğu-Batı Çatışması (Cüneyt Akalın) - Deniz Bilimlerinde Neredeyiz? Nereye Gitmeliyiz? (Emin Özsoy) - Amerika ve Osmanlı’nın Akdeniz’de Başlayan Seyir Defteri (Burcu Bostanoğlu) -Denizde Boğulmak Kader mi? (Cem Gürdeniz) - Nerede Benim Eski Vapurlarım? (Artun Ünsal) - 18. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nda İç ve Dış Deniz Ticareti (Daniel Panzac) - Caligula’nın Saray Gemileri (Nalan Fırat) - Kazazede Gulli’nin Hayatta Kalma Sırrı (Tunca Arslan) - Geçiş Hali (Tuncer Erdem) - Atatürk’ün Yatı Diye Bilinen Rüya’nın Hazin Öyküsü (Sait Keresteci) - Kalamar ve Avlanma Usulleri (Evren Ertür) - İki Deprem Bir Amiral (Deniz Mehmet Irak) - S/S İnebolu’nun Batışına Dair (Murat Koraltürk) - Denizin Üstü… Denizin Altı… (Feridun Andaç) - Cemil Kavukçu’nun Maviye Boyanmış Sular’ı (Cemre Cemri) - Denizcilere Fırtınayı Haber Veren Alet (Ali İbrahim Kontaytekin) - Poseidon’un Nefreti (François Hartog) - Ayak Basanların Unutamayacağı Bir Adaydı (Emin Karaca) - Ermeni Aşçıların Hediyesi: Midye Dolma (Şafak Ulusoy)

Yeni Deniz Mecmuası
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba