Türk Edebiyatı Dergisi 515. Sayısında

15 Temmuz özel kapağıyla çıkan Türk Edebiyatı'nın 515. sayısı hakkında detaylı bilgi haberimizde. (Edebiyat Haberleri)

Türk Edebiyatı Dergisi 515. Sayısında
Türk Edebiyatı Dergisi 515. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1766 kez okundu.

(Basın bültenniden.)


Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları,

Temmuz ortasında yaşadığımız darbe girişimine ayırdık bu sayıyı. Böyle tatsız bir vesileyle edebiyatın darbelerle olan ilişkisini sorguladık, darbe girişiminin yankılarına odaklandık, izahını yapmaya çalıştık. Dergideki yazıları okudukça bir olaya ne kadar farklı açılardan yaklaşılabileceğini göreceksiniz. Doğrusu gelen yazıları okurken ben de çok şaşırdım. Şüphesiz her şey bitmiş değil. Zaman geçtikçe bugünler daha soğukkanlı bir şekilde ve tekrar tekrar yazılacak. Yazmak, sağaltıyor; sağalttığı kadar da gerçekleri diri tutuyor. Bugünler unutulmaması gereken günler zira.

Özel sayımıza şiirle başladık. Bülend Tokgöz’ün şiiri Azerilerin “poema” dedikleri tarzdan bir şiir. Okurken duygulanacaksınız ve vatanın sarılabilinir bir şey olduğunu hissedeceksiniz. Onu Mehmet Aycı’nın Şehit Ömer Halisdemir için yazdığı şiir izliyor: Hesapsız. Halisdemir’e ne yapsak az. Kahramanlık olgusu yok olsa, ölse tek başına yeniden diriltebilirdi kanaatimce. Yasin Mortaş’ın Sur şiirini beğenerek okuyacaksınız. Mortaş, sanırım en uzun şiirini yazmış. Ahmet Şenol Alkılıç ise Yukarı Taraftakiler şiiriyle o uğursuz geceye karşı bir duruşu anlatıyor. O geceden sonra devletin önemini bir kere daha ve derinden kavradık. Muhammed Hüküm’ün Biraz Erken Gelen şiirini okurken bunu bir kere daha hissedeceksiniz.

İskender Pala, Darbe ve Sanat başlıklı yazısıyla âdeta sonraki yazılara zemin hazırladı. Pala, bu teorik yazıyla sanat-darbe ilişkisinin bütün buutlarını yoklamaya çalışıyor. Onu Alâattin Karaca’nın Türk Edebiyatının Darbelerle İmtihanı yazısı takip ediyor. 60 Darbesi’ne, 12 Eylül’e ve 12 Mart Muhtırası’na yazar/aydınlarımızın verdiği tepkiler ilginizi çekecek. Mehmet Samsakçı ise Başlangıcından 1980’e Kadar Türk Romanının Darbeyle İmtihanı’nı yazdı. Edebiyat ve siyaset ilişkisi üzerinde öteden beri yoğunlaştığını bildiğimiz Samsakçı’nın tespitlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben de darbe girişimini Mankurtluk kavramı üzerinden okumaya çalıştım. İbrahim Öztürkçü ise Türk-İslâm Kahramanlığı Gökkubbenin Altında Yatar Al Kan İçinde… adlı yazısıyla bizi tarihimizin kahramanlarıyla buluşturuyor. İsa Kocakaplan ise Türk Edebiyatı dergisinin öteden beri darbelere karşı takındığı tavrı ele alıyor Darbeye Karşı Türk Edebiyatı Tecrübesi yazısında. Türk Edebiyatı dergisinin serüvenini en iyi bilen birkaç isimden biri Kocakaplan. Dolayısıyla yazı da şahitliklerle dolu. “Ne Ekersen Onu Biçersin” A. Yağmur Tunalı’nın yazısının başlığı. Tunalı, Türkiye’de yakın tarihteki din algısını, cemaat tipi yapılanmaları ve siyaset-cemaat ilişkisini irdeliyor yazısında ve zaman zaman sosyolojik çıkarımlar yapıyor. Büyük bir dikkatle okunması gerektiğini düşünüyorum. Ertan Örgen 15 Temmuz gecesinden zihinlerimize kazınan iki fotoğrafı; Mehmet Narlı ise bir Hasan Aycın çizgisini yorumladı. İki derin yazıyı peş peşe okuyacaksınız. Hüseyin Akın, kendine has bir dili ve bakış açısı olan bir yazar. Başkalarından epeyce ötede bir yerde. Halk Millet Olursa Yalnız Destan Değil Kamus da Yazar başlıklı yazısı okuyanların hafızasında uzun süre kalacak bir yazı. Abdurrahman Şen ise darbecilerle ilişkisini yadsımamız mümkün olmayan Zaman Gazetesi’ndeki eski hatıralarını ve izlenimlerini kaleme aldı. Mehmet Güneş, 28 Şubat sürecinde başörtülülerin maruz kaldığı muameleyi konu alan bir Fatma Karabıyık Barbarosoğlu hikâyesini inceledi. Metin Ünlü, Arap coğrafyasının  darbe girişimine verdiği tepkiyi irdeledi. Hem medya hem siyaset hem de sokak manzaralarıyla… Onu Ayşe Göktürk Tunceroğlu’nun ABD’de darbe girişiminin nasıl karşılandığına ilişkin geniş ve vukuflu yazısı takip ediyor. Yazarlarımızdan Süleyman Berk, 15 Temmuz’da ABD’de idi. Buradaki protestolara katıldı, fotoğraflar çekti, halkın nabzını tutmaya çalıştı. Güzel yazısını çektiği güzel karelerle birleştirip sunuyoruz sizlere. Bu sayıda üç de hikâyemiz var. Üçü de darbe girişimiyle ilgili. Özcan Ünlü, dostu Şehit Mustafa Cambaz’ı yazdı. Hikâye ya da hatıra gibi okuyabilirsiniz. Mehtap Altan, hikâyesinde Çengelköy’ün 15 Temmuz gecesine odaklanıyor. Bildiğiniz gibi gecenin en büyük trajedilerinden bir kısmı burada yaşanmıştı. Son olarak arkadaşımız Erhan Genç’in hikâyesini okuyacaksınız. Hikâyenin merkezinde Ömer Halisdemir var. 

Yeni sayılarda buluşmak üzere.

 

Bahtiyar ASLAN
Türk Edebiyatı Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni


Edebiyat Haberleri

01.09.2016
Türk Edebiyatı Türk Edebiyatı Dergisi Edebiyat Dergisi 515. Sayı Sayı 515
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba