Bûtimar Dergi 2. Sayısında

Bûtimar, Sonbahar 2016 tarihli 2. sayısıyla okuyucuyla buluşuyor. (Edebiyat Haberleri)

Bûtimar Dergi 2. Sayısında
Bûtimar Dergi 2. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1881 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

(Basın bülteninden.)

Rümeysa Temiz’in hazırladığı dergi kapağı yine dikkat çekiyor. Aynı zamanda kapakta “Menekşeler mermilerden daha fazlaydı, yenilmemişti dünya.” spotu yer almış. Dergice bu spota bir not düşülmüş: “Mevlana İdris’e ve 15 Temmuz şehitlerimize atıfla.” Bu atıfı Editörden yazısında Şeyma Subaşı açıklıyor ve 15 Temmuz Direnişi’nin önemine değiniyor.

Mahmut Bıyıklı ise 15 Temmuz Direnişi hakkında Kalbinde Vatan Büyüten Millet isimli dikkat çeken bir yazı kaleme alıyor. Aynı zamanda Şiirlerin Hikayesi bölümünde de 15 Temmuz’a selam veriliyor. Ali Emre’ye Temmuz Dergisi’ndeki Bir İftitah Tekbiri Gibi isimli şiiri hakkında soru yöneltiyorlar. Arka kapakta Mustafa Uçurum’un yine konu hakkındaki “Temmuz’u Serinleten Tekbir” isimli şiiri dikkatlerden kaçmıyor. Aynı zamanda Hatice Çay da “Biz Üzerinden Tank Geçmiş Bir Halkız” diyor.

Bu sayı Butimar’da hikâye türünde Abdullah Kasay, Ahmet Şevki Şakalar, Caner Almaz, Orhan Kanza, İsmail Canbulat ve Yunus Abid katkıda bulunuyor.

Deneme türünde ise Fatih Mutlu ve Tarık Semih Akın’ı, İnceleme bölümünde yine Zübeyde Çakır’ı görüyoruz. Çakır, “İnsanca, pek insanca” başlığını koyduğu yazıda Cahit Zarifoğlu’na ve poetik dünyasına değiniyor. Fatih Mutlu’nun efsanevî yazısı da önemli.

Şiir bölümüne katkıda bulunan diğer isimler: Mustafa Özçelik, Hasan Bozdaş, Tuğba Çelikkaya Şeker, Rasim Demirtaş, Ali İhsan Enver, İlker Öner,  Oğuz Ertürk, Abdurrahman Balta, Abdülkadir Sevinç,  M. Sami Ozan. 

Bu sayı dergiye bazı yeni sürpriz bölümler katılmış. “Fragman” isimli bölümü Bülent Ata’nın  yeni çıkacak romanı Rüya Dedektifi için ayırmışlar. Yine yeni bir bölüm olan “Düşünce” bölümünde Baki Karakaya’nın bir yazısı var.

M. Ahmet Demir, Vakti Eylemek adındaki çizgisiyle Butimar’da.

Dergide söyleşi ise bu defa Selçuk Küpçük’le yapılıyor. Selçuk Küpçük’e hem albüm çalışmaları, hem şiir kitabı, hem de son kitabı Türkiye Dergiler Atlası hakkında ve dergicilikle ilgili sorular yöneltilmiş. “Müslüm Gürses’in “mesele”si büyük Türk şiirinin meselelerinden daha sahicidir.” diyor Küpçük.

Yedinci Sanat bölümünde Tuğba Kozan yakın zamanda vefat eden yönetmen Abbas Kiyarüstemi’ye ve filmlerine değiniyor.  

Yeni Kitaplar’da Taner Sarıtaş, Mustafa Başpınar’ın son kitabı Annemin Gözleri’ne, Şeyma Subaşı; Dünü ve Bugünüyle Ayane Söyleşileri’ne değinmiş. 

Veda Edenler’de ise Fatma Gülşen Koçak, Neslihan Kısakürek’ten, Muhammed Enes Çınar Necip Fazıl’dan, Serdar Arslan Ayşe Şasa’dan bahsediyor.

Kültür- Sanat bölümünde Şeyma Subaşı, Beyazıt Kitap Fuarı’ndaki bir etkinlikten hareketle Tevafuklarla Dolu Günlerimiz Vardı diyor.

Kısacası Bûtimar, bu geciken ama dopdolu sayısıyla okurlarının gönlünü almayı başaracak gibi görünüyor!

İletişim ve satış noktaları hakkında bilgi: www.butimaredebiyat.com, butimardergi@gmail.com 


Edebiyat Haberleri
05.09.2016

Butimar Butimar Edebiyat Butimar Dergi Butimar Dergisi Butimar Edebiyat Dergisi 2. Sayı Sayı 2
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba