Zincir Marketlerde Kitap Satışı

Süpermarketler kitap satışına ağırlık vermeye başladı. (Edebiyat Haberleri)

Zincir Marketlerde Kitap Satışı
Zincir Marketlerde Kitap Satışı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2525 kez okundu.

Süpermarketler kitap satışına ağırlık vermeye başladı.

Özellikle Migros, A101 ve BİM gibi zincir süpermarketlerin kitap satışı yapması, ulaştıkları kitle açısından oldukça önemli. Ancak marketlerin kitap satışı noktasında henüz yolun çok başında oldukları söylenebilir.

Migros, pek çok mağazasında kitap ve süreli yayınlar için oldukça şık raflar ve hatta bazı büyük şubelerinde dinlenme/okuma alanları oluştururken, A101 ve BİM'lerde -elbette beklentimiz çok yüksek olmasa da- durum oldukça kötü. Kitaplar; plastik kaplar, oyuncaklar, indirimdeki havlularla aynı sepetlerde satılıyor. Zaman zaman baız yayınevleriyle yapılan anlaşmalar sonucunda kitaplar bu marketlerde yer alıyor. 

Binlerce şubesi bulunan bu marketlerin, ideal bir düzenleme ile milyonlarca insanın kitaplara ucuz ve kolay ulaşmasını sağlayacağında şüphe yok. 

Sabit kitaplıklarla ya da kitap reyonları oluşturularak, nispeten geniş bir yelpazede kitaba sürekli yer verilmesi, bu marketlerin ciddi bir kültürel hareketlilik yaratmasına vesile olacaktır. 

Umuyoruz ki, yayıncı meslek birlikleri ve yayınevleri bu konuda çalışmalara yürüterek zincir süpermarketlerle işbirliği yoluna giderler.


Edebiyat Haberleri
11.09.2016

Zincir Market Zincir Süpermarket A101 BİM Migros
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba