Türk Edebiyatı 516. Sayısında

Türk Edebiyatı 516. Sayısı çıktı.

Türk Edebiyatı 516. Sayısında
Türk Edebiyatı 516. Sayısında Nisan
Bu içerik 4448 kez okundu.

Kapağındaki sarı renk ile sonbaharı selamlayan Türk Edebiyatı, Ekim sayısına iki hikâye ile başlıyor. Ayşe Göktürk Tunceroğlu’nun Kocasız Kadınlar Kulübü hikâyesi, “kadına şiddet” meselesine dikkat çekiyor. Sabahat Emir’in hikâyesinin adı ise Senses. Bu sayıda bulunan diğer hikâyelerden biri Nuhan Nebi Çam’ın Müzisyen; diğeri ise Ümid Yazar’ın Doğum Sancısı hikâyesi. Nuhan Nebi Çam İstanbul’un karanlık gecelerinde kaybolmamak için direnen bir genci anlatırken, Ümid Yazar bir kadının intihar ânındaki geriye dönüşlerini şiirsel bir anlatımla dile getiriyor.

Derginin iki röportajından biri Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile yapılmış. Yazı işleri müdürü Funda Özsoy Erdoğan ve genç yazarlardan Duygu Aksoy’un gerçekleştirdikleri röportaj ile 1990’lı yıların başında yayımlandığında hayli ses getiren Enformatik Cehalet kitabını ve Avcı’nın entelektüel kimliğini tanıyacaksınız. Bir iletişim profesörü olan Nabi Avcı’nın bütün dünyaya hâkim olan “havaalanı kültürü” üzerine söyledikleri ilgi çekici.

Erhan Genç, 1970’li yıllarının başında, içinde Nabi Avcı’nın da bulunduğu bir gurup genç tarafında çıkarılan ve yayın hayatı sadece 14 sayı süren Deneme dergisi üzerine araştırma yazısı kaleme almış.

Tarık Özcan, Sezai Karakoç’un Gül Muştusu adlı şiirini, epistemoloji ve estetik ilmini de yedeğine alarak çözümlüyor.

İbrahim Şahin, Tanpınar’a Dair Unutulmuş Yazılar üstbaşlığı ile yayımlanan yazılarına devam ediyor. Yazar, bu sayıda Tanpınar’ın 1949 yılında Yeni İstanbul gazetesinde çıkan Sabahın Eşiğinde başlıklı yazısını ele alıyor. 

Ebru Burcu Yılmaz, Tarık Buğra Romanlarını Yeniden / Yenilenerek Okumak yazısı ile Tarık Buğra romanlarına farklı bir bakış getiriyor.

Misli Baydoğan, beş yıl önce bir eylül ayında hayatını kaybeden Cengiz Dağcı’yı, Dağcı’dan Yansıyanlar yazısı ile okurlara hatırlatıyor.

Daha önceki sayılarda ülkücü dergileri konu edinen Selçuk Küpçük, bu sayıda Divan dergisini inceliyor.

Ayşe Kasap, Gezgin Masallar adlı yazısında masalların kültürel olarak önemine, eğitim-öğretimdeki fonksiyonlarına ve derlenme problemlerine eğiliyor. Ülkü Selvi Uslu, Çocuk ve Masumiyet adlı denemesi ile dergide yer alırken, Kamil Yeşil, Hakkı Süha Gezgin’in gazetelerde kalmış bir portre yazısını gün yüzüne çıkararak okuyucuyla paylaşıyor: Hakkı Süha Gezgin’in Edebi Portreler’ine Bir Katkı.

Derginin artık klasikleşen “Nasıl Yazar Oldular, Nasıl Yazıyorlar” köşesinin bu ayki konuğu Melamet dergisini çıkaran şair Celal Fedai.

Bu ayın şairleri: Muhammed Yakupi, Nazım Payam, Yalçın Ülker, Necip Yıldız, Ahmettahsin Erdoğan, Bülent Tokgöz, Salih Çınar Han, Tarık Özcan, İsmail Aykanat, Şâdi Kocabaş ve Süleyman Aydemir.

 

 

Türk Edebiyatı Türk Edebiyatı Dergisi Edebiyat Dergisi 516. Sayı Sayı 516
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba