Kayra ‘Deli Gibi Sevmek Ruhumuzda Var’ Diyor

Kayra Dergi'sinin 2. sayısı çıktı!

Kayra ‘Deli Gibi Sevmek Ruhumuzda Var’ Diyor
Kayra ‘Deli Gibi Sevmek Ruhumuzda Var’ Diyor Nisan
Bu içerik 1930 kez okundu.

Yayın Danışmanlığını Ahmet Edip Başaran’ın Yayın Yönetmenliğini Oğuzhan Kara’nın yaptığı, Vakitli Vakitsiz Dergi ilkesi ile Nisan ayında yayın hayatına başlayan Kayra, yürüyüşünün ikinci durağında. Derginin yazar ve yayın ekibi üniversiteli gençlerden oluştuğu için bir ve ikinci sayıların arasında biraz aralık var. Bu aralıklara mazeret sınavları, vizeler, finaller ve 15 Temmuz’da dâhil.

Dergi bu sayısında kapak konusuna 15 Temmuz Direnişini taşıyor.  Kayra bu sayıda ‘Deli Gibi Sevmek Ruhumuzda Var’ başlığı ile okuyucularıyla buluşuyor. Kapak nesrini derginin yazarları ortak kaleme almışlar. Ayrıca ‘O Gece’ serlevhalı bölümde yazarlar 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatıyorlar.

Kayra bu sayısında da Türkiye’de eksikliği hissedilen konulara değinmeye devam ediyor. Bu sayının mülakat konusu ‘Tarih, Kimlik, Arşiv’. Arşivcilik ve Kütüphanecilik alanlarında ihtisas sahibi, bu hususlarda eser neşreden bilhassa Şer’ iye sicilleri konusunda uzmanlaşan Prof. Dr. Ali İhsan Karataş Hoca arşivcilik ve kütüphane üzerine yönlendirilen suallere cevap veriyor.

Ali Rıdvan Güngör ‘Şafak Sökmeden Önceki Karanlığım’, Sadık Deniz ise ‘Alışkanlıklar Mekaniği’ isimli şiiriyle bu sayıda yer alan şairler. 

İrşad Dursun ‘Son Okuma’ isimli öyküsüyle insanlara özlem duygusunu hatırlamayı teklif ediyor. Hasan Serdar Bilge ‘Cumaya Doğru’ adlı nesriyle bizlere hayatımızda önemli bir yer tutan Cuma namazına ulaşma ve namazın serüveni hakkında tadımlık bir öykü sunuyor.

Ömer Faruk Özbek ‘Görünüyorum Öyleyse Varım’ başlıklı yazısı ile insanların görünme problemlerine dikkat çekiyor. Oğuzhan Kara ‘Kukuletalı Adam’ röportaj-deneme’ si ile pek rastlanmayan bir olay çıkartıyor önümüze. Kara, hayali bir karakterle, Necip Fazıl’ın Siyah Pelerinli Adam isimli eserindeki Siyah Pelerinli Adam yani şeytan ile bir röportaj gerçekleştiriyor. Daha evvel görülmeyen bir iş yapan Kara şaşırtıyor. Talha Gürsal ‘And Oscar Goes To’ isimli denemesi ile filmlerden kendi hayatına vakit bulamayanların ruh halini yazıyor.

Mısır’da Mursi’ ye yapılan darbe ve darbeden sonra El Ezher’ de tahsil gören Yunus Emre Bektaş o dar zamanda yaşadıklarını yazıyor.

Yakup Mirza bu sayıda Davut Bayraklı’nın ’Konuşan Tarih’ ve Sulhi Ceylan’ın ‘Özgür Ama Tutsak’ isimli yeni çıkan kitaplarını tahlil ediyor.

İlker Uyar ‘İdeal Düzen Paradigması’ isimli yazısında fert ve cemiyet ilişkisine değinerek bizleri düşünmeye davet ediyor. Ahmet Enes Bilge ‘Başkanlık Sistemi İle Yeni Şapka Kanunu da Gelecek Mi?’ isimli düşünce yazısı ile bu sıralar pek gündemde olan başkanlık sistemi konusuna açıklık getiriyor.

 Yusuf Arpacı 15 Temmuz hakkındaki, bilhassa Şehit Halil Kantarcı hakkında çizdiği illüstrasyonla dikkat çekiyor.

Yunus Başoğlu ‘Şahlıktan Şahbazlığa’ isimli İran Nükleer krizine dair ilk sayıda başladığı yazıyı bu sayıda hitama erdiriyor. Mehmet Akif Gülsüm Kitab-u ilacname’nin çevirisine devam ediyor.

 

Salih Yaman ‘Süratli Okuma’ isimli okuma eleştirisiyle bu sayıda yer alıyor. Muhammed Salih Bayrak ‘Şehir, Çarşı, Pazar Yahut Nerede Yaşıyoruz? ‘ isimli yazısında şehir kültürü hakkında eleştirilerini sıralıyor. Furkan Öcal ‘Çağdaş İslam Kadını’ serlevhalı yazısı ile çok çetrefilli bir konu hakkında kadınlara yönelik sağlam bir eleştiri yapıyor.

Kayra Dergi Edebiyat Dergisi Sayı 2
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba