15 Temmuz Kahramanları

Erdem Yayınları, 15 Temmuz gecesinin kahramanlarını “Okçular Tepesi” adlı kitapla anıyor.

15 Temmuz Kahramanları
15 Temmuz Kahramanları Nisan
Bu içerik 5066 kez okundu.

Erdem Yayınları ve Okçular Vakfı, 15 Temmuz kahramanlarını, 100'e yakın videonun öyküleştirilmesiyle hazırlanan “Okçular Tepesi" adlı kitapla anıyor. 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin karşısında vatan müdafasında bulunan kahramanların direnişi 64 hikayeyle okurlara ulaşıyor.

Editörlüğünü Gülcan Tezcan, Halil İbrahim İzgi veTurgay Bakırtaş'ın yaptığı Okçular Tepesi'nin çizimleri ise İranlı sanatçı Reza Hemmatirad'e ait. Ayrıca Hemmatirad çizimlerinin yanı sıra “Benim İki Vatanım Var, Kimseye Yedirmem!” yazısında da o gece hissettiklerini kaleme döktü.

Erdem Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz, Yeni Şafak Gazetesi'ne verdiği röportajda, 15 Temmuz'da yaşananları çocuk ve gençlere anlatmak için de çalışmalara başladıklarını belirtirken, "15 Temmuz ile ilgili 4 yeni çalışmamız da yolda. Çocuk ve gençlere yönelik yeni eserler de hazırlıyoruz" şeklinde konuştu.

Yayınevi tanıtımından:

15 Temmuz Türk Milletinin Anıları Yakın tarihinde çok sayıda darbeye şahitlik etmiş Türk milleti için 15 Temmuz önemli bir milat. Zira halk ilk defa iradesine ipotek koymak üzere sokaklara inen darbecilere bir direniş destanıyla karşı durdu. Ordusunu, askerini, tankını, tüfeğini hatta savaş uçaklarını gasp eden darbecileri çıplak elle ve tekbirlerle durduran Türk milleti ikinci Milli Mücadele'nin de fitilini ateşledi. Ankara ve İstanbul'da 240 vatandaşın şehit olduğu, 2195 kişinin de yaralandığı darbe girişimi geride ibret dolu hikâyeler bıraktı. Toplumsal kutuplaşmadan, ayrışmadan söz edilerek karşı karşıya getirilmeye çalışılan her kesimden, her dünya görüşü ve inançtan, siyasi düşünceden binlerce vatansever bayrak ve vatan için gözünü kırpmadan canını siper etti. Okçular Tepesi 15 Temmuz Türk Milletinin Anıları, o gece Şehitler Köprüsü'nde, Çengelköy'de, Saraçhane'de, Atatürk Havalimanı'nda, Genelkurmay Başkanlığı'nda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaşanan destansı mücadelenin satır başlarını bir araya getiriyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın şehit Erol Olçok için kaleme aldığı yazının da yer aldığı Okçular Tepesi'nde Yıldız Ramazanoğlu, Ayşe Sevim, Turgay Bakırtaş, Suavi Kemal Yazgıç, Hüseyin Akın, Eda Tezcan, Doğukan İşler ve Çiğdem Tavkul gibi isimler de 15 Temmuz akşamı tarihe geçen yaşanmışlıkları hikâye etti. “Ama benim beklediklerim gelmedi. Köprüye doğru yürümeye başladım. Bu sefer beni kimse durdurmadı. Çünkü artık korkunç sesler yoktu. Babamı getireceğini söyleyen Rıfat ağabeyi gördüm. ‘Rıfat ağabey benim, ben Oktay. Babam, babamı gördün mü?’ Sesin sahibini arayan bakışlarla etrafını süzdü. Beni görünce sağ kolunu açtı. Diğer kolu sargılıydı. ‘Gel bakalım Oktay.’ dedi. O hâliyle beni kucağına aldı. Köprünün girişine doğru yürümeye başladı. Bana sabaha kadar köprüde yaşananlardan bahsetti. Biraz üzüntülü biraz güzel şeyler anlattı.”

 

Edebiyat Haberleri
05.10.2016

Okçular Tepesi 15 Temmuz Şehitleri 15 Temmuz Kahramanları Erdem Yayınları Erdem Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba