Yedi İklim 319. Sayısıyla Raflardaki Yerini Aldı

Yedi İklim Dergisi'nin 319. Ekim sayısı çıktı!

Yedi İklim 319. Sayısıyla Raflardaki Yerini Aldı
Yedi İklim 319. Sayısıyla Raflardaki Yerini Aldı Nisan
Bu içerik 1786 kez okundu.

Yedi İklim Ekim, Sayı 319

 

Furkan Murat Sağlam

Medeniyet Belleği

Kültür, Sanat ve Medeniyet bilinci oluşturma yolunda kendinden emin adımlarla yürüyüşüne devam eden Yedi İklim dergisi Ekim ayında edebiyatseverlerle buluşuyor. Sonbahar renklerinin hakim olduğu kapağı araladığımızda Osman Bayraktar, sanatçının içinde bulunduğu sosyo-kültürel ortamdan ne kadar etkilendiğine ve bu etkileşimden doğan eserlerde sanatçının söylemek istediği asıl hakikatin ulaşılabilirliğini ‘Edebiyat ve Söylem’ adlı giriş yazısıyla sorguluyor. Şiir kapılarını usta çizer Hasan Aycın’ın çizimiyle açıyoruz. Nihat Hayri Azamat, Osman Serhat – Murat Karacan, İshak Aslan, Hatice Çay, Sulhi Ceylan, Bilal Yavuz ve Fatih Budak bu bölümde şiirleriyle okuyucularla buluşurken; öykü faslına Ali Haydar Haksal ile adım atıyoruz. Haksal; iman ve teslimiyetin resmini ‘Yolun Bir Yerinde’ adlı hikayesiyle İbrahim Peygamber ve eşi Hacer validemizin kıssasıyla bir kez daha yorumlarken; usta öykücü Osman Koca kendine has tümce dizimi ve sözcükleriyle ‘Tahta At’ adlı öyküsüyle sesleniyor okuyucuya. Ve ekliyor ‘En sade, en masrafsız kazançlı alışveriş: dosttan selam alıp misliyle vermekmiş.’

 

Yakın Çağın Tanıklarına Dair

Öykü ve şiir formatına ara verip  inceleme-araştırma yazılarıyla derlenmiş bir başka bölüme başlıyoruz. Ali Haydar Haksal, öykücülüğü az bilinen romancılığı ise gölgede kalmış Salahaddin Enis’i Zaniyeler adlı romanıyla metin, mekan, zaman ve karakter analizleriyle derinlemesine inceliyor. ‘Osman Sarı’nın Şiirine Bir Yaklaşım’ adlı yazısıyla Şakir Kurtulmuş, diriliş ırmağında yıkanmış olan Sarı’nın edebiyat ortamına girişi ve beslenmesi üzerine bir yazı kaleme alırken; Leyla Demirtürk ABD tarihinde bütün Amerikan düşünce ve edebiyat eserlerinde kalıcı bir etki bırakan ilk entelektüel hareket olan Aşkıncı Hareketi’ni ’19. Yüzyıl Amerikan Aşkıncı Hareketinde Bireysel ve Toplumsal Dönüşüm: Düşünsel Alan-Art-1-‘ adlı incelemesiyle irdeliyor. Ardından ‘Cahit Zarifoğlu ve Samed Behrengi’nin Çocuk Hikayeleri Üzerine Karşılaştırmalı Bir Yaklaşım’ adlı incelemesiyle Gamze Beşenk, her iki yazarın da ideolojik görüşlerinin farklı olmasına karşın verdikleri ürünlerde aynı üslupta birleştiklerine dikkat çekerken bu iki sanatçının çocuk kitaplarının yetişkinler için de büyük hikmetler içerdiğini belirtiyor.

Yıllar Sonra Yine ve Yeniden

Leyla Arsal’ın Ali Sali röportajına tanık oluyoruz. Sali’nin yazın hayatı ve yeni çıkan “Re Mektupları” adlı şiir kitabı hakkında konuşulurken, Âlim Kahraman Enderun Kitabevi sahibi rahmetli İsmail Özdoğan’la bir anısını sıcak bir üslubla kaleme alıyor. 

İnceleme ve araştırma bölümünü bitirip derginin son bölümüne başlarken şiir ve öykü kapılarının ardından Raziye Yıldız’ın çizgisine rastlıyoruz. Bülent Tokgöz, Fatih Memiş, Muhammed Enis Özel, Harun Yakarer, Ayşe Adem şiirleriyle; Ayşe Yazıcı Yavuz, Ahmet Polatoğlu, Ramazan Taşan, Ayşe Ovalı ve Aynur Dilber öyküleriyle dergiye katkıda bulunan isimlerden… ‘Ahlak’a Dair Bir Hikaye’ adlı denemesiyle İdris Güzelyurt’tan sonra Yeni Okumalar Değiniler’e göz atıyoruz.

Yeni Okumlar Değinler de bu ay Ethem Erdoğan ‘Okuma Notları’, Tülay Kale ‘Ressamın Güncesi Ya da Kafeste Yaşamaktan Uyuşmuş Kuşlar Durağı’’ ve Feyza Lezgioğlu ‘İstasyon’ adlı değinileriyle bu bölümdeki isimlerden.

İyi okumalar… İyi değiniler...

 

Yedi İklim Yedi İklim Dergisi 319. Sayı Sayı 319
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba