2. Dağlarca Şiir Ödülü Sonuçlandı

Bu yıl 2.'si yapılan Dağlarca Şiir Ödülü'nün kazananları belli oldu.

2. Dağlarca Şiir Ödülü Sonuçlandı
2. Dağlarca Şiir Ödülü Sonuçlandı Nisan
Bu içerik 3817 kez okundu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Dağlarca Şiir Ödülü’nü kazananlar belli oldu. Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ile gerçekleştirilen 2. Dağlarca Şiir Ödülü bu yıl Adnan Özer ve Cenk Gündoğdu’nun oldu.

Seçici kurul üyeleri arasında Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen ve Tarık Günersel’in olduğu 2. Dağlarca Şiir Ödülü, Adnan Özer “Yol Şarkıları” ve Cenk Gündoğdu'nun “Harap” adlı kitaplarına gitti.
 
Seçici Kurul, bu yılki değerlendirme toplantısından önce şartnameye iki maddenin eklenmesine karar verdi: Ödülün birden fazla şair/yapıt arasında paylaştırılabileceği ve Seçici Kurul’un yarışmaya başvurmayanları da ödül için önerilebileceği. 

Ödül, 15 Ekim Cumartesi günü (Saat 18.30) Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacak. 


Seçici kurul ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

"Türk şiirinde 1980 Kuşağının oluşumunda, farklı şiir görüşleri ve anlayışlarının buluşmasında öncü bir şair olarak atak, yenilikçi ve zenginleştirici bir görev üstlenen Adnan Özer, yerel ve evrensel kültürlerin bireşimini de özgün şiiriyle gerçekleştiriyor. "Yol Şarkıları"nda da insanın kederini ve sevincini buluşturan o 'şiir neşesi'ni özgürce duyumsatıyor. 
Ele aldığı temayı kavrayış duyarlılığı ve söyleyiş zarafetiyle şiire dönüştüren Cenk Gündoğdu, poetik programını en başından yapmış bir şair tutumuyla beliriyor. "Issız"da olduğu gibi, "Harap" kitabında da insanın temel sorunu olan savaş ve yıkımı, hem bireysel hem toplumsal açılardan eleştirel bir cesaretle sorgulayan şiiri, destansı bir yola ve yoğunluğa işaret ediyor.
İki şair de odağına insanı yerleştirdikleri şiirleriyle, savaş ve göç gibi evrensel temalarıyla, Dağlarca'nın şiir evrenini selamlıyorlar. "

Fazıl Hüsnü Dağlarca İkinci Dağlarca Şiir Ödülü Beşiktaş Belediyesi PEN Yazarlar Derneği Türkiye Yazarlar Sendikası
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba