2. Erciş Edebiyat Şöleni

Van Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından düzenlenen 2. Erciş Edebiyat Şöleni iki günlük etkinliklerin ardından son buldu. (Edebiyat Haberleri)

2. Erciş Edebiyat Şöleni
2. Erciş Edebiyat Şöleni Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 6038 kez okundu.

Van Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından düzenlenen 2. Erciş Edebiyat Şöleni iki günlük etkinliklerin ardından son buldu.

Van Yazarlar ve Şairler Derneği, Hayal Bilgisi Dergisi, www.edebiyathaberleri.com, Kültür ve Turizm Van İl Müdürlüğü, Van Milli Eğitim Müdürlüğü, Erciş Milli Eğitim Müdürlüğü, Van AR-GE, Erciş Avcılar Derneği işbirliğiyle düzenlenen 2. Erciş Edebiyat Şöleni 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Erciş'te gerçekleştirildi. 

Van kahvaltısı ile başlayan şölen, Erciş Sahil Yolu'nda seçici kurul üyeleri ve dereceye giren şair ve yazarların gezintisiyle devam etti. Erciş Sezai Karakoç Ortaokulu bahçesinde konuklara semaver çayı ikramı yapıldı. Yaklaşık 100 kişilik protokole keledoş, ayran aşı ve Erciş güveci gibi yöresel yemekler ikram edildi. 

Kültür ve Turizm Van İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Van Fotoğrafları Sergisi etkinliklerin yapıldığı alanda yer aldı. Çeşitli yarışmaların ödül töreni öncesi, ikinci bir etkinlik alanında yazar ve şairler söyleşi yaptı, şiirler okudu, kitaplarını imzaladı. Bu alanda şiirlerini okuyan, söyleşi yapan ve kitaplarını imzalayan yazar ve şairlerden bir kısmı: Eyyüp Altun, Müştehir Karakaya, Abdurrahman Adıyan, Erdal Şahin, Gülşen Gazel, Ayşe Ünsal, Cihat Albayrak, Alpaslan Akdağ.

Katılımcılar, Sezai Karakoç Ortaokulunda yer alan sınıfları gezdi, öğrenciler için akıllı tahtalara şiirler ve mesajlar yazdı. Van Yazarlar ve Şairler Derneğince okula hediye edilen Sezai Karakoç Kitaplığı beğeniyle incelendi. Okul kütüphanesinde yapılan incelemelerin ardından, katılımcılar kütüphaneye kitap sözü verdiler. 

22 Ekim Cumartesi günü saat 15'te Sezai Karakoç Konferans Salonunda ödül töreni başladı. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı törende Bizim Eller Van Türküleri klibi gösterildikten sonra, VANŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Albayrak, 1. Erciş Edebiyat Şöleninden bu yana aradaan geçen 1 yılda dernek ve Hayal Bilgisi Dergisi olarak neler yaptıklarını anlatan bir konuşma ve fotoğraf sunumu yaptı. 

Sunuculuğunu Barış Kul'un yaptığı etkinliğin sponsorları olan Mustafa Karaaslan, Osman Kaya, Şahin Yağar, Muammer Kürüm'e teşekkür belgeleri organizasyon komitesinde yer alan Erciş Avcılar Derneği başkanı Sami Demir tarafından takdim edildi.

Seçici kurul üyeleri olan Emine Muradoğlu, Müştehir Karakaya, Şakir Kurtulmuş, Gülşen Gazel, Cihat Şit, Mustafa Işık, Abdurrahman Adıyan, Osman Kaya, Eyyüp Altun, Ömer Faruk Arlı ve Kevser Evsen'e teşekkür belgeleri Erciş Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek tarafından takdim edildi. 

VAN GENELİ LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI

Van AR-GE işbirliğiyle düzenlenen Van Geneli Lise Öğrencileri Arası Şiir Yarışmasında dereceye giren 3 öğrenciye, Mastership Denizcilik Acentası sahibi Celal Akata tarafından laptop bilgisayar hediye edildi. Yarışmada dereceye giren üç öğrenci de Edremit ilçesindeki liselerde eğitim görüyor.

Birincilik Ödülü: Çaresizliğimin Çaresine adlı şiiriyle Türkiye Yardımsevenler Derneği Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Rona Orkaç
İkincilik Ödülü: Yaşam Koksun Anneler adlı şiiriyle Borsa İstanbul Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Fatma Kartal
Üçüncülük Ödülü: Bir Kadının Hırçınlığı adlı şiiriyle Filistin Vakfı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ayşe Taşdemir

HAYAL BİLGİSİ ŞİİR ÖDÜLÜ 2016

Hayal Bilgisi Dergisi ve www.edebiyathaberleri.com işbirliğiyle düzenlenen Hayal Bilgisi Şiir Ödülü 2016'da dereceye girenlerden ikisi ödül törenine katılamadı. İkincilik ödülünü kazanan Nesibe Yıldız "Aklıma Geliyorsun"adlı şiirini tören esnasında seslendirdi ve büyük beğeni kazandı.

Birincilik Ödülü: Naz Makamı adlı şiiriyle Tuğba Güner
İkincilik Ödülü: Aklıma Geliyorsun adlı şiiriyle Nesibe Yıldız
Üçüncülük Ödülü: Kendimle Yarışım adlı şiiriyle Nuran Özdemir

HAYAL BİLGİSİ ÖYKÜ ÖDÜLÜ 2016

Hayal Bilgisi Dergisi ve www.edebiyathaberleri.com işbirliğiyle düzenlenen Hayal Bilgisi Öykü Ödülü 2016'da dereceye giren üç isimden birincilik ödülü alan Gökten Çağrı Aktan ödül törenine katıldı.

Birincilik Ödülü: Anafor adlı öyküsüyle Gökten Çağrı Aktan
İkincilik Ödülü: Zaman Siyahtır adlı öyküsüyle Melisa Yılmaz
Üçüncülük Ödülü: Yorgun Kadın adlı öyküsüyle Mehmet Akif Duman

ERCİŞLİ EMRAH ŞİİR ÖDÜLÜ 2016

Van Yazarlar ve Şairler Derneğince düzenlenen Ercişli Emrah Şiir Ödülü 2016'da dereceye giren üç isim de ödül töreninde yer aldı. 

Birincilik Ödülü - 1000 TL: Doğusundayız ve Kıyısında adlı şiiriyle Diyarbakır'dan Alpaslan Akdağ
İkincilik Ödülü - 500 TL: Ben/Dilenci adlı şiiriyle İstanbul'dan Güven Altın
Üçüncülük Ödülü - 300 TL: İnsan Sevginin Armağanıdır adlı şiiriyle Batman'dan Behçet Gülenay

ERCİŞLİ EMRAH ONUR ÖDÜLÜ 2016

Bölge kültürüne hizmet eden iki isim Ercişli Emrah Onur Ödülüne değer görüldü. Törene ödülü alanlardan Selahattin Koşar katıldı, ödülünü Erciş Milli Eğitim Müdürlüğü Erol Şimşek takdim etti. 

Selahattin Koşar
Ahmet Poyrazoğlu


Ödül töreninin ardından, seçici kurul üyeleri ve dereceye girenlerden oluşan 25 kişilik ekip Van Yazarlar ve Şairler Derneğine ait İyilik Atölyesi adlı mekanda akşam yemeği yedi, sohbet etti. 

23 Ekim Pazar sabahı, katılımcılarla birlikte Erciş Deprem Şehitleri Öğretmenevinde Van Kahvaltısı yapıldı. Ardından, Ercişli Emrah ile Selvi Han'ın, şehir girişinde bulunan heykelleri ve Kadem Paşa Hatun Kümbeti ziyaret edildi. Erciş Halk Kütüphanesi de kütüphane müdürünün eşliğinde ziyaret edildi, incelemeler yapıldı. 

Erciş Selvi Han Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde seçici kurul üyelerinden Şakir Kurtulmuş tarafından edebiyat ve 15 Temmuz konulu bir konferans verildi. Öğrencilere kitaplarını ve Hayal Bilgisi Dergisini hediye ederek imzalayan Kurtulmuş, iki yaşında hayatını kaybeden kızı Şeyma için yazdığı şiiri okudu. Okul bahçesinde yenilen öğle yemeğinin ardından, 23 Ekim'in Erciş depreminin yıl dönümü olması nedeniyle, şehir merkezinde bulunan Seyyid Muhammed Mezarlığında yer alan, depremde hayatını kaybetmiş vatandaşların mezarları ziyaret edildi. 

Bu ziyaretin ardından Erciş Edebiyat Şöleni son buldu ve konuklar memleketlerine uğurlandı. *

*

*

*


Edebiyat Haberleri
23.10.2016

Erciş Erciş Edebiyat Şöleni Edebiyat Şöleni Hayal Bilgisi Ercişli Emrah
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HÜLYA KILINÇ     2016-10-23 Şölenden yeni haberim oldu.Erciş ve çevresini konu alan bir masal kitabı yazdım.Sizlere de kitabımla destek vermek isterdim.Çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim...
Mustafa Işık     2016-10-23 Seçici Kurul üyeliğini yapmakla onur duydugum, Hayal Bilgisi Dergisi Şiir Yarışması ve Ercişli Emrah Şiir ve Öykü Yarışmasının ödül töreni programı Erciş'te Van Şairler ve Yazarlar Derneği Erciş Şubesi'nce ve diğer paydaşların desteğiyle gerçekleşti. Dereceye giren tüm şair ve yazarları tebrik ediyorum.İkincisi gerçekleşen Erciş Edebiyat Şöleni'ne katılım gösteren birbirinden değerli şair ve yazarları kutluyorum. İlgi gösteren şiir dostlarına şükranlarımı sunuyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba