Türkiye Bu Videoları Çok Konuşacak

Youtube'da ViBio adlı kanal ile ünlülerin biyografilerini alışılmışın dışında bir şekilde anlatan ekip ile söyleşimiz haberimizin detayında. (Edebiyat Haberleri)

Türkiye Bu Videoları Çok Konuşacak
Türkiye Bu Videoları Çok Konuşacak Nisan
Bu içerik 3959 kez okundu.

ViBio Youtube kanalına abone olmak için tıklayın!

Kendinizi ve ekibinizi tanıtır mısınız?

İnanılmaz dinamik ve birbirine uyumlu 3 kişiden oluşan bir ekibimiz var. Ben: Pelin, yönetmenimiz Orçun ve fikir babamız Çağrı. Farklı kültürlerden gelen, farklı eğitimler alan insanlarız. Ben karşılaştırmalı edebiyat mezunuyum, Çağrı iktisat, Orçun ise radyo televizyon sinema bölümü okumuş. Bizi bir arada tutan ise düşüncelerimizin birbirine benzemesi.Video Biyografi fikri nasıl doğdu? 

Çağrı çok iyi bir YouTube izleyicisi ve aynı zamanda gözlem yeteneği çok yüksek. Video biyografi fikri de ondan çıktı. Çevremize baktığımızda ünlülerin biz normal insanlar hayatında ne kadar yer kapladığını fark ettik.

Magazin programları, diziler, yarışmalar hepsi ünlüler ve hayatları üzerine ama kimse hayatlarını bilmiyor. İzlediğimiz bu insanlar kim? Neler yaptılar? Neden bu kadar seviliyor ya da nefret ediliyorlar? Bu sorularla yola çıktık.

"Yanlı-Acılı Biyografiler" sloganını kullanıyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?

Herkes kendi fikrini söylemekte özgür ama kimse konuşmuyor! Sosyal medya insanları pasif hale getirdi çünkü tepki görmekten korkuyorlar. “A bu kişi çok büyük kesin pislik yapar” düşüncesiyle kimse fikirlerini açık açık söyleyemiyor. Biz ise ne düşünüyorsak dolandırmadan, kimseden korkmadan ifade ediyoruz. Bu yüzden acılıyız. Herkes ne düşünür diye yola çıksaydık bu kadar samimi videolar olmazdı. Dolduruşa gelmeden kendi fikirmerimizi açıkladığımız için de yanlıyız.Oldukça iddialı metinler söz konusu. Bu metinlerin arkasındaki isim kim? 

Metinler tek kişiden çıkmıyor. Yemek yapar gibi, ana malzemeleri belirledikten sonra hepimiz baharatını ekliyoruz (ve evet acı en sevdiğimiz baharat). Izlediğiniz vibiolar tek bir kişinin değil biz üçümüzün ortak fikirleri.

Bir ünlüyü yapmaya karar vermemizin ardından ana fikirleri yazarız. Bu kişiyi neden yazmalıyız? Ardından o kişi hakkında ne kadar bilgi varsa toplarız ve kendi fikirlerimizle birlikte metne alırız.

Farklı alanlardan kişilerin video biyografilerini hazırladığınızı görüyoruz. İsimleri nasıl belirliyorsunuz?

Ünlü dediğimiz zaman çok büyük bir skalayı ele almış oluyoruz. Yönetmeninden müzisyenine, yazarından modacısına kadar televizyonu açtığınızda karşınıza çıkan herkes bizim konumuz. İsim kararlaştırırken o kişiyi beğenip beğenmediğimize ya da gündemde kapladığı alandan rahatsız olup olmamamıza bakıyoruz. Rahatsız oluyorsak vay haline bkz. Elif Şafak :)

Projenin amacı tam olarak ne ve bundan sonra hangi isimlerin biyografilerini izleyebileceğiz?

Ünlüler dünyası için baş referans olacak bir bibliyografya oluşturmak istiyoruz. “Ya bu kimmiş acaba?” diyenlerin ilk, “ohh benim düşündüklerimi söylemişler” diyenlerin de daimi adresi olmak en büyük amacımız. Bu nedenle elimizden geldiğince herkesin vibio’sunu çekmeye çaba göstereceğiz.

Tepkiler nasıl, memnun musunuz? 

Bu kadar kısa sürede hiç de küçümsenmeyecek güzellikte geri dönüşler aldık. Çoğu kişi kanalın büyüyeceğinden emin, hatta şuan yeni olduğumuz için abone sayımızın azlığından bizden daha çok rahatsız olup tanıdığı herkesi kanala çekmeye çalışanlar var.

Genel olarak dilimiz ve tarzımız sevildi. Elbette sert eleştiriler de gelmiyor değil. Sosyal medyanın yan etkisi bu, herkes kendi bildiğini en doğrusu sanıyor ve bizim yaptığımızın aksine kendi düşüncelerini küfür ve hakaretlerle kabul ettirmeye çalıyor. Biz her türlü düşünceye açığız, bizim düşündüğümüz gibi düşünmeyenler de olabilir ki bu çok doğal,kanalımız bu yüzden interaktif ve altında tartışmalar olabilecek bir kanal.

Bu seri ne kadar devam edecek,bu ekipten başka projeler de görecek miyiz?

ViBio serisi uzun soluklu bir proje, kolay kolay son bulmayacak. Yeni projelerimiz de var, video biyografilerimize tarihin önemli isimlerine de yer vereceğiz. Bunun yanında kısa dizi ve reality show hazırlığındayız. Aynı zamanda haftasonları yayınlayacağımız daha yumuşak, eğlendirici bir yarışma programımız da olacak. Soru cevap şeklinde. Eleştiri bir yere kadar biraz da eğlendirmek istiyoruz.

Sıkı durun yetenekli olup Aleyna Tilki’nın onda biri kadar bile ismi duyulmayan, yeteneksiz olup Seda Sayan gibi durmadan gözümüze sokulan isimlerin vibiosunu hazırlıyoruz.

Umariz herkes kaliteli isimleri izlemeye ve okumaya alışır…
Edebiyat Haberleri
08.11.2016

ViBio Video Biyografi Pelin Olgun
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba