Aşağılık Kompleksi Devam Ediyor: Türkiye'de Her 100 Kişiden 4'ü Kitap Okuyormuş

Güngör Uras, Milliyet'teki köşesinde kitap Türkiye'deki kitap okuma oranlarından şikayet etmiş ve kaynağı belli olmayan istatistikler vermiş. (Edebiyat Haberleri)

Aşağılık Kompleksi Devam Ediyor: Türkiye'de Her 100 Kişiden 4'ü Kitap Okuyormuş
Aşağılık Kompleksi Devam Ediyor: Türkiye'de Her 100 Kişiden 4'ü Kitap Okuyormuş Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 4837 kez okundu.

Güngör Uras, Milliyet'teki köşesinde kitap Türkiye'deki kitap okuma oranlarından şikayet etmiş ve kaynağı belli olmayan istatistikler vermiş.

Daha önce birçok kere, Türkiye'deki kitap okuma oranları ile ilgili haber yaptık ve aşağılık kompleksi yaşayan ya da algı yönetimi yapmaya çalışan kişilerin sık sık Türkiye'de kitap okuma oranlarının düşük olduğu yalanına sarıldığını ifade ettik. 

Halkımızı cahil göstermek gibi bir görev ve sorumluluk edinen bu kişilere detaylı açıklamalar yaptık Edebiyat Haberleri olarak. (bkz.)


Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal'in 2013 yılındaki ifadeleri aynen şöyle:

"Türkiye'de geçen yıl (2013) bin 732 yayıncı 47 bin 352 çeşit (başlık) kitap yayınlandı. Toplam 536 milyon 259 bin 40 adet kitap üretildi Bu kitaplar için 330 milyon 17 bin 403 adet bandrol satın alındığı. Bu rakamlara göre kişi başına 7.1 kitap düşüyor. UNESCO'nun 2012 verilerine göre 42 bin 337 çeşit kitapla Türkiye dünyanın en büyük 13. kitap üreten ülkelerinden biri. Uluslararası Yayıncılar Birliği'nin (IPA) araştırmalarına göre Türkiye 1 milyar 682 milyon Euro ciro ile dünyanın en büyük 13. yayıncılık sektörü."


2015 yılında yapılan bir başka açıklama daha da önemli. (bkz.)
"Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Hasan Hüseyin Doğru yaptığı açıklamada, Türkiye’deki kitap okuma alışkanlığı konusunda yanlış bilgiler olduğunu söyleyerek, “Türkiye’deki kitap okuma oranı kişi başına yıllık 8,62’dir” dedi."


Güngör Uras'ın Milliyet'te yazdığı yazıya OdaTv yer vermiş. (bkz.) Yazıdan birkaç alıntı:
"Uras'ın yazısına göre Türkiye'de insanlar 6 saat televizyon izleyip 3 saat internete girerken sadece 1 dakikasını kitap okumaya ayırıyor. Kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada yer alıyor. En fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 oranıyla İngiltere ve Fransa var. Bun Japonya yüzde 14, Amerika yüzde 12 ve İspanya yüzde 9 ile izliyor. Türkiye, yüzde 0.1 (Binde bir) okuma oranıyla son sıralarda yer alıyor. Okuma alışkanlığında dünyada 86. sıradayız."


Uras'a soruyoruz, bu istatistiklerin kaynağı nedir?
ABD'de başkanlık yarışını bile hiçbir anket şirketi tahmin edemiyorken, insanların kitap okuma alışkanlıkları gibi soyut bir durumu hangi yöntemler ile ölçtünüz?
Kaç kişi ile yapılan anketler bütün bir toplumu resmetmek için kullanılıyor?
Türkiye'de sadece ilk ve ortaokullarda eğitim gören milyonlarca öğrencinin her birinin yılda en az 10 kitap okuduğunu hespa etseniz ifade ettiğiniz gibi binde bir gibi bir okuma oranına ulaşılamıyor. Hal böylesine apaçıkken sizi böyle bir değerlendirmeye iten şey bilgisizlikten ziyade art niyetiniz midir?


Daha fena ifadeler de var belirtilen yazıda:
"Türk çocukları kitap okumada Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor."

Türk çocukları size güler Güngör Uras!

Türkiye'de yalnızca 1 kitap satış sitesinin satış rakamları bile bahsettiğiniz rakamları kolaylıkla yakalayabilir. Türkiye'de satılan/okunan kitaplara yönelik eleştirilerinizi ifade edebilirsiniz, bu eleştirilere biz de katılırız ama basbayağı "iftira" olarak tanımlanabilecek ifadelerle halkımızı aşağılayamazsınız.


Edebiyat Haberleri
13.11.2016

Güngör Uras Kitap
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba