Yapı Kredi Yayınları'nın O Kitabı Kriz Yarattı

Yapı Kredi Yayınları'nın "Küçüklere Masallar" kitabında geçen şiddet ifadeleri tartışma yarattı.

Yapı Kredi Yayınları'nın O Kitabı Kriz Yarattı
Yapı Kredi Yayınları'nın O Kitabı Kriz Yarattı Nisan
Bu içerik 4996 kez okundu.

Bir sosyal medya platformundan yapılan paylaşım sonucu, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan "Küçüklere Masallar" kitabında geçen şiddet içerikli ifadeler tartışma konusu oldu.

Italo Calvino’nun Yapı Kredi Yayınları’ndan Meryem Mine Çilingiroğlu’nun çevirisiyle yayımlanan "Büyülü Kuş" kitabından bir seçmeden oluşan kitapta yer alan şu ifadeler dikkatleri üzerine çekti: "Papatya Gülpapatya boynunu tahtanın üstüne dayamış, Afacan Can da kıyma bıçağını eline almış, kızın başını kesmiş ve tavada kızartmaya koyulmuş." 6-9 yaş grubu için uygun bulunduğu ifade edilen kitap, İtalyan Masalları'ndan bir seçki.


'Kadın Cinayetlerini Durduracağız' Platformu, şiddet içeren bu ifadeleri fotoğraflayarak paylaşmış ve,"Yapı Kredi Yayınları'nın 'Küçüklere Masallar' kitabının satışı durdurulmalı ve bir açıklama yapılmalıdır" diye paylaşımlarına eklemişti.

Gelen tepkiler üzerine Yapı Kredi Yayınları Twitter üzerinden bir açıklama yayınladı. Yayınevinden yapılan açıklamada, kitabın çok ünlü bir masal kitabı olduğuna dikkat çekilerek, çevirinin orjinaline sadık kalınarak yapıldığı aktarıldı.Yayınevi buna karşın editöryal sürecin yeniden gözden geçirileceğini belirtti.

 Edebiyat Haberleri

17.11.2016

Yapı Kredi Yayınları Masal Kitabı Küçüklere Masallar İtalo Calvino Şiddet İçerikli Masallar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba