Shakespeare Papirüs 19’da

Papirüs'ün yeni sayısıyla ilgili detaylar haberimizde. (Edebiyat Haberleri)

Shakespeare Papirüs 19’da
Shakespeare Papirüs 19’da Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1871 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

"Çığırından çıkmış bir zaman bu. Ey kör talihim benim!
Bana düşmez olaydı dünyayı düzeltmek."


Bütün zamanların en çok okunan ve tanınan yazarı William Shakespeare Papirüs'ün Kasım Aralık- 2016 sayısının konuğu oldu. Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi (NEYYA) ölümünün 400. yılı olan 2016 yılında çalışma konusu olarak Shakespeare'i seçti. Papirüs'ün bu sayısında Atölyenin çalışmalarının yanı sıra çok değerli edebiyatçı ve araştırmacıların çalışmalarına da yer verildi.

Uzun yıllar Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde Shakespeare dersleri veren ve şairin pek çok eserini Türkçeye kazandıran Bülent Bozkurt, kendisi ile yapılan söyleşide, bir ömür boyu Shakespeare dersi vermekten, oyunlarını çevirmekten, sanatını düşünmekten, kafasının içinde onunla yaşamaktan hiç sıkılmadığını söylüyor. Filiz Bilge'nin yaptığı söyleşide Shakespeare çevirmenin zorluklarını da anlatıyor Bülent Bozkurt.

Dergideki bir diğer röportaj; Harvard Üniversitesi'nde İngiliz Edebiyatı ve Rönesans dersleri veren ve Shakespeare üzerine Türkçede de yayınlanmış kitapları bulunan Stephen Greenblatt'a ait. Şaheser Yılmaz'ın yaptığı röportajda Greenblatt, Shakespeare için "ben onun anadiline aşık olduğunu düşünüyorum" diyor. Greenblatt, şiddetin sıradanlaştığı bir ülkede bir yaban tavşanının avlanma ıstırabını anlatabilen Shakespeare'in çelişkilerinin bugün de yaşandığını ifade ederek; "Ben insan haklarına bağlılığı ile gurur duyan ve yine art arda masum insanları öldürmede kullanılan silahların satın alınmasına izin veren bir ülkede yaşıyorum." diyerek son veriyor sözlerine.

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Shakespeare dersleri veren Ayşe Nur Demiralp; politikanın acımasız dünyası ve bu dünyada kaçınılmaz olan iktidar çatışmalarını Shakespeare'ın eserleri üzerinden inceleyen bir yazı ile yer alıyor Papirüs'de.

Ayşegül Ayman "Brutus Haksız Mıydı?" diye soruyor ve yine iktidar üzerinden ele alıyor Shakespeare eserlerini. Mukaddes Erdoğdu "Hırçın Kız" oyunundan yola çıkarak toplumsal cinsiyet açısından yaklaşıyor Shakespeare'e. Gökhan Yesari, Mark Twain'in Shakespeare'e yönelik kuşkularını taşıyan kitabını tanıtıyor, "Shakespeare Öldü Mü?"

Gülayşen Erayda, Yasemin Öztürk Çamur ve Zeliha Özer kurgusal çalışmalarıyla Shakespeare oyunlarını bu güne getirirken, Güler Kalem, Tolga Yazıcı, Gönül Jilanı, Ayşenur Tanrıverdi, Gökhan Yesari farklı konulardaki öyküleri ile yer alıyorlar. Derginin bu sayısındaki şiirler Tan Doğan, Ayşenur Turan ve Hüseyin Fazlı Düzenci'ye ait. Artshop Yayınevi'nin basım ve dağıtımını gerçekleştirdiği dergi kitabevlerinde bulunuyor.


Edebiyat Haberleri
24.11.2016

Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba