Türk Edebiyatı Dergisi'nin 518. Sayısı Çıktı

İki dosyayı ihtiva eden 518. sayı hikaye ile başlıyor. Ercan Köksal’ın hikâyesi Figüran, televizyon dizilerine gönderme yapan ironik bir hikâye. Nihan Çakır’ın hikayesi Sabahın Erken Saatleri ise bir yazarın, ama sanatçı bir yazarın psikolojisini, yazma sancılarını, uyumsuzluğunu anlatıyor. (Edebiyat Haberleri)

Türk Edebiyatı Dergisi'nin 518. Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisi'nin 518. Sayısı Çıktı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3564 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Bu sayının şairleri Nazım Payam, Mehmet Aycı, Kadir Ünal, Erol Yılmaz, Şadi Kocabaş, Yalçın Ülker, Ramazan Ekici, Ahmet Şenol Alkılıç.

Dergide yer alan ilk dosya Kutadgu Bilig üzerine. Yusuf Has Hacib’in 1000. doğum yılı vesilesiyle Hüseyin Yıldız ve Dinçer Apaydın, Türkiye Türkoloji’sinin büyük isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’la Kutadgu Bilig üzerine konuştular.

İhsan Ayal, dosyaya Kutadgu Bilig’i farklı yönleriyle ele aldığı İslâmî İtikat ve Düşüncenin Türk Diliyle Vücut Bulmuş Metni: Kutadgu Biligbaşlıklı yazısı ile katkıda bulunuyor.

Ali Kurt’un yazısının başlığı ise Adalet Olmazsa Gök Çöker Devlet Yıkılır: Kutadgu Bilig’de Adalet kavramı Üzerine.

Dosyanın son yazısı Sait Başer’e ait. Başer, yazısında günümüzde “töre” kavramının nasıl bir bilinçle kirletildiğini, töresizliğin Türk milleti için nasıl bir tehlikeye tekabül ettiğini anlatıyor.

Bu sayının diğer iki hikayesinden biri Sevgül Yılmaz’a ait: Yol Geçen Hanı… Diğeri ise Bahtiyar Ermiş’in  …li ve …-siz hikâyesi.

Süleyman Berk, çektiği fotoğraflarla bu kez Hatay’ı anlatıyor.

Bu sayının ikinci dosyası Mehmed Âkif ile ilgili. Âkif’in vefatının sekseninci senesi dolayısıyla Erhan Genç ve Gülhan Tuba Çelik merhumun torunu Selma Argon ile konuştular.

M. Fatih Kanter, dosyaya Mehmed Âkif’in Şiirlerinde Kendini Savunan Toplumun Feryadı adlı yazısıyla, İbrahim Öztürkçü, Mehmed Âkif’in Bilinmeyen Birkaç Şiiri Etrafında başlıklı yazısıyla, Kâmil Yeşil, Hepimiz Âkif’iz yazısıyla katkı sağladı.

Mehmet Y. Aslan’ın yazısı, Âkif merhumun Kur’an tercümesi ile ilgili İbrahim Öztürkçü’nün üzerinde çalıştığı, bu meseleyle ilgili yepyeni bilgiler içeren Hayrettin Karan’ın hatıratının yakın zamanda okuyucu ile buluşacağının haberini veriyor.

Türk Edebiyatı Dergisi, 518. sayısında Ekim ayının ortalarında kaybettiğimiz Nurettin Albayrak’ı iki yazıyla anıyor. İlk yazı İsa Kocakaplan’a, ikinci yazı ise Ahmet Özdemir’e ait.

Mehmet Yılmaz, Beşir Ayvazoğlu’nun Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir adlı eserini notlandırarak yeniden yayımlamasını, Kültürel Belleğe Dair Bir Kazı Çalışması: Beşir Ayvazoğlu’nun Beş Şehir’i adlı yazısıyla değerlendiriyor.

518. sayının sonunda her sene aralık ayında olduğu gibi yine, bu sene içinde kim hangi konuda bir yazı yazmış sorusunun cevabını bulabileceğiniz bir fihrist yer alıyor. 


Edebiyat Haberleri
03.12.2016

Türk Edebiyatı Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba