Ayraç Dergisi 86. Sayısında

Ayraç 86: Cemil Meriç 100 Yaşında! (Edebiyat Haberleri)

Ayraç Dergisi 86. Sayısında
Ayraç Dergisi 86. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1723 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Gözleri kitaplarıydı. Onunla görüyordu.
 
Toplumun gözleriydi Cemil Meriç. Gözlerini yitirmesine karşın  pek çok insanın göremediği, görmediği şeyleri gördü. Aydın olmanın anlamını ve sorumluluğunu tartışıp durdu. O gözlerini fakat toplum muhakemeyi yitirmişti. Cemil Meriç aklıyla görüyor, toplum gözleri açık bakıyor ama görmüyordu.
 
Gözleri kitaplarıydı. Onunla görüyordu. Şöyle diyor Cemil Meriç: "Evet kitap da, kültür de bütün sevgililer gibi kıskanç, koparıyor insanı, realiteden koparıyor. Ama asıl realite onlar değil mi? Yahut realitenin kalan parçası. Her okuyan Don Kişot'laşır, yani gurur olur, feragat olur. Don Kişot istikbale taşan mazi. Hattâ bazen tek başına hak ve hakikat. İnsanların zincire vurulmasına tahammülü yok. Don Kişot kanatlı, kertenkelelere gülünç gözükmesi bundan... Uluların hepsi fildişi kulede yaşadı. Fildişi kule, tufandan kurtulmak isteyenler için bir gemi... Zaman zaman kalabalıklara karışsan bile, limandan uzaklaşma... Kalabalık kadırgalı bir umman."

12 Aralık 2016 Türkiye'nin en önemli, en kıymetli düşünürlerinden Cemil Meriç'in doğumunun yüzüncü yılı: kutlu olsun! Bu vesileyle üstadın kızı, sekreteri ve talebesi Profesör Ümit Meriç Hanımla oldukça etkileyici bir söyleşi gerçekleştirdik.

Keyifli Okumalar


Edebiyat Haberleri
14.12.2016

Ayraç Dergisi Cemil Meriç
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba