Temrin Dergisi 80. Sayısında

Temrin'in 80. sayısıyla ilgili editör yazısı haberimizin detayında. (Edebiyat Haberleri)

Temrin Dergisi 80. Sayısında
Temrin Dergisi 80. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2087 kez okundu.

Merhaba.

Teknolojik gelişmelerin ve insan yeteneklerindeki yükselişin hız kesmeden devam ettiği bir devirdeyiz. Ama insanların hayat hakkı üzerinde tam tersi zalimliklerin insaf ölçüleri dışında süregeldiğini de üzüntü ile takip etmekteyiz. Temrin camiası olarak biz de bu kötü gidişatın en kısa zamanda adalet temeli üzerinde yeniden inşaa edildiği zamanları bir an önce görmek istiyor, imkânlarımız ölçüsünde katkı sunacak çabalar içinde olacağımızı bir kez daha yineliyoruz. Temrin dergisi 2016 yılının bu son sayısında, araştırmacılar için bir de ilgili yıl içinde yayınladığımız yazı ve makalelerinin indeksini sizlere sunmakta.

Bu sayımızda, edebiyat ve fikir alanında iz bırakmış yazar ve düşünce insanlarının eserleri hakkında geniş içerikli inceleme ve değerlendirme yazılarını okur ile paylaşıyoruz. Sevra Fırıncıoğulları’nın “Gogol’un Palto eserinde bürokrasi eleştirisi ve yoksulluk” başlıklı yazısı bu konuda dikkat çekici bir yetkin çalışma özelliğini taşıyor. İsmail Peker, iki ülke edebiyatı arasında şiir köprüsü kuran bir önemli değerlendirme yazısını sizler için hazırladı. Konu başlığı, “Kazanlı şair Abdulllah Tukay ile çağdaşları Mehmet Akif ve Tevfik Fikret’te çocuk şiirleri”.

Edebiyat tarihimizde önemli bir yeri olan Fecr-i Âti ile ilgili, o dönemin özgün diliyle sunduğumuz yazı da araştırmacıların yakın ilgisini çekecek nitelik taşımakta. Mûfid Ratib imzasını taşıyan “Fecr-i Âtî Encümen-i Edebîsi Beyannamesi”. Arap alfabesinden Latin harflerine Ömer Küçükmehmetoğlu tarafından çevrildi. Ebru Karakaya, Kırgizistanlı yazar Murza Kaparov’un Ak Poezd adlı uzun hikâyesinde öne çıkan mekân ve zaman unsurlarındaki etkileşimi ele aldığı kapsamlı bir değerlendirme yazısı ile dergimize katkıda bulunuyor.

Abdülkadir Özkan’ın derlediği “Höceki kızı ile beyin oğlu” adlı masal derlemesi ile Mustafa Uyar’ın hazırladığı “Yakut çocuk edebiyatı” adlı inceleme yazısı, kültür değerlerine ışık tutan çalışmalar olma niteliğinde. Dr. Halit Aşlar, Kırgız Ormon Han’ın hayatı, kişiliği, yönetim ve mücadelesini ele alan Caparkul Toktonaliev’in tarihî romanı hakkında bir inceleme yazısı kaleme aldı.

Kazak edebiyatının önemli yazarlarından Mugan İymanjan’ın “Yırtık Defter” adlı hikayesini, Aşur Özdemir dilimize çevirdi. Ahmet Avcı “Üçyüz 65 günmetre aşk” başlıklı yazısı, Serpil Tuncer “Kaldırımlar” adlı öyküsüyle bu sayımızda yerini alan diğer yazarlarımız oldular.

Gelecek sayımızda sizlerle buluşmak umut ve dileğiyle, iyi okumalar dileriz.

Editör / Hasan Parlak

Temrin Dergisi Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba