Uçan Kütüphane İstanbul'a Konuyor

Suriyeli ve Mardinli çocukların mutluluğuna adanan Uçan Kütüphane İstanbul'a konuyor. (Edebiyat Haberleri)

Uçan Kütüphane İstanbul'a Konuyor
Uçan Kütüphane İstanbul'a Konuyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2557 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Bu konteyner kütüphane uçuyor, bölgeden bölgeye uzanıp Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara edebiyat, sanat, film, sirk, eğlence ve umut taşıyor! Alman Kültür Merkezi (Goethe-Institut İstanbul) tarafından, destekleyici “göç ve uyum programı” çerçevesinde ilk olarak Mardin’de hayata geçirilen “Uçan Kütüphane”nin ikincisi 26 Aralık Pazartesi günü İstanbul-Sultanbeyli’de faaliyete geçiyor.

Alman Kültür Merkezi’nin (Goethe-Institut İstanbul), bölge ülkelerdeki diğer enstitülerin ve yerel partnerlerin uzmanlığıyla geliştirilen ve uygulanan “Uçan Kütüphane” projesi; Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara kitaplar, el işleri, sanat, sirk etkinlikleri, filmler, oyunlar, eğitim aktiviteleri taşıyor. “Uçan Kütüphane” geçtiği mahallelerdeki çocuklar ve gençler için ortak bir buluşma noktası imkanı sunuyor. Çocukların ve gençlerin bireysel becerilerini geliştiren aktiviteler, aynı zamanda farklı kültürlerden akranlarıyla güvenli bir diyalog ortamı için zemin oluşturuyor. Çocukların eğitimlerine, hayal dünyalarına ve mutluluklarına adanan “Uçan Kütüphane”, bölgeden bölgeye uçarken çocuklara umudu, güvenli bir mekanı, arkadaşlığı ve kucak dolusu sevgiyi de beraberinde getiriyor.

Konteyner kütüphanelerin ilki Eylül 2016’dan bu yana; binlerce mülteci çocuğun çok zorlu koşullar altında yaşadıkları ve hiçbir şeyin “çocuklara özel” olmadığı Mardin’in bir ilçesinde, sosyal sirk metodolojisini geniş kitlelere yayan Her Yerde Sanat Derneği işbirliği ile çocuklarla buluşuyor. İkinci kütüphane ise 26 Aralık 2016, Pazartesi günü 14:00-16:00 saatleri arasında yapılacak açılışın ardından, eğitim, insan hakları ve ekoloji alanında faaliyet gösteren Yuva Derneği çalışanları, Sultanbeyli Belediyesi ve Mülteciler Derneği’nin desteği ve uluslararası gönüllülerinin işbirliği ile İstanbul- Sultanbeyli’de faaliyete geçecek.


“Uçan Kütüphane”de çocuklar, özel yöntemlerle gerçekleştirilen Arapça ve Türkçe yaratıcı okuma etkinliklerine, el sanatları ve resim atölyelerine, tiyatro sınıflarına, haftalık eğitimsel film gösterimlerine katılıyor. Kütüphanede jonglörlük ve akrobasi eğitimleriyle keyifli zaman geçiren çocuklar, kimi zaman da bir palyaço rolüne bürünüp gülüyor, akranlarını güldürüyor. Sirk sınıfları, takım oyunları, masa oyunları gibi fiziksel aktivitelerin de gerçekleştirildiği “Uçan Kütüphane” projesi kapsamında; her şehirde yüzlerce çocuk ve gence, uzman eğitmenler ve gönüllüler tarafından haftada 5 gün boyunca hizmet sunuluyor.

“Uçan Kütüphane” bir Goethe-Institut projesi olup Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.


Edebiyat Haberleri
24.12.2016

Uçan Kütüphane
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba