Designers United: Tasarımcılar ve Kadınlar Güçlerini Birleştiriyor

Dünyanın farklı yerlerinde yoksulluğu önlemek için sürdürülebilir gelir kazanma sistemleri kuran, bu amaçla kadınlarla, kadınlara yönelik projeler geliştiren bir kollektif girişim olan Designers United Initiative, sürdürdüğü iki proje ile dezavantajlı gruplardan kadınlara yeni kapılar açmaya devam ediyor. (Edebiyat Haberleri)

Designers United: Tasarımcılar ve Kadınlar Güçlerini Birleştiriyor
Designers United: Tasarımcılar ve Kadınlar Güçlerini Birleştiriyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1813 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Projelerden ilki olan Soma Artisans, Soma’daki madenci ailelerinden kadınlarla; Palmyra Designs ise Suriyeli göçmen kadınlarla birlikte yürütülüyor. Proje danışmanı ve sosyal girişimci Karaca Murat Erdem, Anatolian Artisans, Turkish Philantrophy Fund, The Poverty Alleviation Fund, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Small Project SItanbul işbirliğiyle hayata geçirilen projeler, ulusal ve uluslararası alanda örnek oluşturan bir iş modeli sunuyor. Özellikle kadınların geleneksel el sanatlarını günümüz koşullarında sürdürülebilir gelir elde etmek için kullanmasını amaçlayan DUI, benzer projelerden, tasarıma da odaklanması ve bu konuda eğitimi de çalışmanın bir parçası olarak görmesiyle ayrılıyor.  DUI, uluslararası sivil toplum kuruluşlarından ve tasarımcılardan oluşuyor.

DUI, dünyanın her yerinden ve ağırlıklı olarak dezavantajlı gruplardan kadınların sürdürülebilir ekonomik gelir elde etmesini sağlarken, geleneksel el sanatlarını sahiplenen ve geleceğe taşınmasını önemseyen bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor.  Projeler kapsamında atölyeler, eğitim etkinlikleri de gerçekleşiyor. Alanında çok iyi tasarımcılar ve zanaatkarlar ile iş birliği içinde proje başına yılda 2-6 defa düzenlenen atölye çalışmalarıyla yeni ürün grupları ortaya çıkıyor. Her atölye çalışmasının ardından kadınlar, yeni bir ürün ortaya çıkararak, mevcut el becerilerine yenilerini ekliyor. Aynı zamanda düşük gelirli el sanatçılarına ekonomik destek sağlamak adına ürün geliştirme, mikro işletme idaresi eğitimi ve pazarlama alanlarında eğitim desteği sunuluyor.

Tasarımcılar Soma’da: Soma Artisans

Soma’da 2014 yılında gerçekleşen Soma maden faciasının ardından, Anatolian Artisans öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Soma Artisans markasıyla el emeği ürünler tasarlıyor ve üretiyor. Soma Artisans Atölyelerinde Anadolu el sanatlarının en güzel örneklerini dayanışma içinde üreten kadınların çoğunun eşi faciadan yaralı kurtulan madencilerden. 

Yerel teknikler ve motiflerle uluslararası tasarım yaklaşımlarını birleştiren Soma Artisans ile kadınlar, el işlerini özel bir tasarım ve üretim süreciyle piyasaya sürerek ailelerine katkı sağlıyor. Kadınların yarattığı bu iş modeli, aynı zamanda, tüm Türkiye’ye örnek oluyor.

Soma’da 2014 yılında gerçekleşen maden faciasının ardından Anatolian Artisans tarafından, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Şubesinin de desteğiyle, Soma’da yaşayan ve maden faciasından etkilenen kadınlarla ekonomik dayanışma amacıyla hayata geçirilen SOMA ARTISANS Projesi, bu sene de kışı bahara çevirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz iki yılda çok sayıda Soma’lı kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları yolunda önemli bir mesafe kaydeden Soma Artisans iş modeli açısından da özel bir proje olarak dikkat çekiyor.

Anadolu el sanatlarının çeşitli yönlerini, özellikle tığ ve oya işlerini yansıtan çalışmalarında Soma’da yaşayan kadın ve çocukların çizimlerini ve özgün tasarımlarını da kullanan kadınlar, uluslararası el sanatları projelerinde başarılı tasarım çalışmaları yapmış olan Claire Burkert ve Susie Vickery ile periyodik atölye çalışmalarına katıldılar ve bir ön eğitim gördüler. Kooperatifte üretilen özgün ve yüksek kaliteli ürünler NYNOW ve Santa Fe International Folk Art Market gibi dünyanın en büyük ve saygın fuarlarında sergileniyor ve pazarlanıyor. Ürünlerini çeşitli fuar, sergi ve butiklerde tüketiciyle buluşturan kadınların el işleri Soma Artisans markasıyla birçok mağazada ve internet üzerinden satışa sunuluyor. Soma Artisans biricik ürünleriyle 2016 kışına sıcak bir başlangıç yapıyor ve Soma için umut olmaya devam ediyor.

Soma Artisans ürünleri

İstinye Park ve Zorlu Center'daki Beymen mağazalarının çocuk reyonlarında,
Bebek Envai'de
Şişhane Adahan Ark of Crafts’da satışa sunuluyor.
Aynı zamanda Facebook ve Instagram’dan da sipariş ve özel sipariş verilebiliyor. (@somaartisans / soma@somaartisans.com)İstanbul’da bir umut atölyesi: Palmyria Design

Bölgelerindeki savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Suriyeli ailelerinin yaşamlarını yeniden inşa etmesine; mülteci kadınlara ekonomik hayatta yer açarak katkıda bulunmayı hedefleyen “Palmyra Design” kapsamında üretilen ürünler Türkiye ve ABD’deki mağazalarda tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Tüketim tercihlerini mülteci kadınların ürettiklerinden yana kullananlar, dolaylı olarak toplumun sosyal, ekonomik, kültürel sorunlarına çözümün bir parçası oluyor. 

Proje danışmanı Karaca Murat Erdem, Anatolian Artisans ve The Poverty Alleviation Fund’un, Soma’daki madenci ailelerinden kadınlarla yürütülen Soma Artisans Projesinden gelen deneyimlerine dayanarak başlattığı Palmyra Design ile kadınlar öğreniyor, öğretiyor, üretiyor ve geçimlerini sağlıyor. Ünlü tasarımcılar Claire Burkert ve Susie Vickery’nin vermiş olduğu eğitimlerin rehberliğinde, Suriyeli kadınların kültürel birikimiyle tasarım becerilerini buluşturduğu el işi ürünler aynı zamanda internet üzerinden de satışa sunuluyor.

Palmyra Design, Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçlarına yönelik doğrudan yardım projelerinin dolduramadığı bir boşluğu dolduruyor. Bu proje, sürdürülebilir bir ekonomi modelinin kazandırılmasına yönelik hedefiyle mülteci kadınların ailelerinin gelirine düzenli olarak katkıda bulanabilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra, üretim sürecinin ardından satış-pazarlama aşamasında da çeşitli eğitimler ile kadınların bu alanlarda da aktif olması destekleniyor ve böylelikle kurulan iş modelinin devamlılığının sağlanması hedefleniyor. Small Projects Istanbul Derneği aracılığı ile ulaşılan 25 mülteci kadınlarla ürünlerin tasarımı ve üretimi gerçekleştiriliyor.


Bilgi Notu:

* Small Projects Istanbul Suriye’den gelen aileleri ve çocukları hem Türkiye’de hem başka bir ülkede başarılı ve iyi bir gelecek inşa edebilmesi için eğitim faaliyetleri ile destekleyen bir kuruluştur.

* Soma Artisans, Soma’da 2014 yılında yaşanan maden faciasının ardından, madenci ailelerine sürdürülebilir gelir sağlamak amacıyla Anatolian Artisans tarafından başlatılmış bir projedir. Anadolu’daki geleneksel sanatların tanıtımını yapmasının yanında; düşük gelirli el sanatçılarına ekonomik destek sağlamak adına ürün geliştirme, mikro işletme idaresi eğitimi ve pazarlama alanlarında destek sunan Anatolian Artisans, projeye fon sağlayan Turkish Philantrophy Fund (TPF) ve The Poverty Alleviation Fund (TPAF)’in katkılarıyla projeyi hayata geçirmiştir.


Edebiyat Haberleri
24.12.2016

Designers United
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba