Yeni Bir Edebiyat Dergisi: Mahur Beste

Mahur Beste ilk sayısıyla okurla buluştu. (Edebiyat Haberleri)

Yeni Bir Edebiyat Dergisi: Mahur Beste
Yeni Bir Edebiyat Dergisi: Mahur Beste Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 11028 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Kültür, sanat ve edebiyat dergisi “Mahur Beste” ilk sayısı ile okurlarını selamlıyor. Edebiyata gönül vermiş gençlerin çıkardığı derginin genel yayın yönetmenliğini İsmail Turan yapıyor. Zeynep Rana, Demet Haksever, Mehmet Açıkgöz ve Kevser Evsen’in editörlüğünü üstlendiği “Mahur Beste” ilk sayında “Behçet Necatigil” dosyasıyla karşımızda. Dosya dışında eserler de kabul eden, içinde çeşitli akademik yazı, inceleme, şiir, öykü, çizimlere yer veren Mahur Beste ilk sayının verdiği heyecan ile kendini şöyle tanıtıyor.

"O mahur beste çalar…"

Nağmesini yitirmiş bir dünyaya “ses” getirmek isteyen bir Mahur Beste’yiz biz. Nağmesini yitirmiş, kendi ekseninden çıkmış dünya özüne dönsün diye. Çünkü özde hayat var, yemyeşil bir tohum “öz”, diri bir yağmur. Her şeyin özündeki o “nağme”yi yakalamak ve ahenkle yürümek için doğduk. Nedir her şeyin özündeki nağme? Ağacın sallanışına, güneşin pırıltısına, denizin dalgalanışına, avuçlarımıza erimek uğruna düşen karın sıcaklığına sinen o nağme. Gökte şen gösteriler düzenleyen kuşlara, sabahın ilk çizgisine, çocuğun pırıl pırıl gülümseyişine işlenen o nakış. İşte aradığımız bu nağmedir. Eksildiğimizi düşünüyoruz koşuştururken hoyrat seslerle. Kaba seslerin yüreğimizi tükettiğini düşünüyoruz. Kavganın, kendini bilmez kör hakaretin, “yüksek sesle konuşmanın haklılık sanıldığı” yanılgısının bizi egzoz dumanları kadar hasta ettiğini düşünüyoruz.  Ne karmaşık bir ses ne çirkin bir uğultu! Biz gök kubbede “hoş bir sada” olmaya geldik.

Büyük iddiaların salladığı boş başaklar olmak değil niyetimiz. Niyetimiz sadece mahur bir beste olabilmek. Yapabileceklerimizi ve yapamayacaklarımızı kendimiz de göreceğiz. Samimiyetimiz ne kadar büyükse yolumuz o kadar uzayacak. Kendi “ses”imizi ne kadar bulabilirsek o kadar yaşayacağız. Sesimize ses katmak isteyen tüm dostlarımıza gönlümüz açık. Dost diyorum çünkü bu canım memleket bizi ezelden dost kılıyor.

Nağmesini yitirmiş dünya yer aç kıyında oturmak istiyoruz. Mahur Beste’yle…


Özel Not: Dostlarımıza “insan” ayırmadan dergimizde herkesin yer alabileceğini belirtmek istiyoruz. Bize gönderilen her emeğe saygımız sonsuz. Ve tüm eserleri titizlikle inceleme gayreti içindeyiz. Kusurumuz, noksanımız olursa affola. Elbette her gelen eseri alamayacağız ama bunun umutlarınızı asla kırmamasını özellikle belirtmek istiyoruz.”

Dergimizi sosyal medya hesaplarından takip edebilir ve 0542 587 49 52 numaradan temin edebilirsiniz. Dergiyi temin edeceğiniz iller ve kitabevleri sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır.

Dergimize eser göndermek için mail adresi: mahurbeste.0606@gmail.com

*İkinci sayı için eser alımı başlamıştır. Her yeni sayıda bir sonraki sayının eser alımı başlayacak ve bir buçuk ay sonra bitecektir. Dergimize şiir, deneme, öykü, inceleme, akademik yazı, çizim, fotoğraf, illüstrasyon türünde eserlerle başvurabilirsiniz. 

Mahur Beste

Edebiyat Haberleri
07.01.2017

Mahur Beste
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mahur Beste     2017-01-08 Teşekkür ederiz :)
Zafer turung     2017-01-07 Tebrik ederim yepinizi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba