Minik Gina İstanbul'da Meşale Yaktı: Yetim Mağazası

“Gina” isimli öksüz Suriyeli kız çocuğunun Suriye’de kardeşlerine tam manasıyla “Annelik” yapması İstanbul Fatih’te Gina Mağazası’nın doğmasına vesile oldu. (Edebiyat Haberleri)

Minik Gina İstanbul'da Meşale Yaktı: Yetim Mağazası
Minik Gina İstanbul'da Meşale Yaktı: Yetim Mağazası Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2857 kez okundu.

 

MİNİK GİNA İSTANBUL’DA MEŞ’ALE YAKTI

“Gina” isimli öksüz Suriyeli kız çocuğunun Suriye’de kardeşlerine tam manasıyla “Annelik” yapması İstanbul Fatih’te Gina Mağazası’nın doğmasına vesile oldu.

Gina; Suriye’deki bir kız çocuğunun ismi.. Bedelini minik yüreklerin ödediği dünya imtihanında, artık çocuklar annelik babalık yapıyor. Yitirmedikleri gülüşleri ile türlü meşakkatleri aşmaya çalışıyorlar.  Gina da onlardan yalnızca bir tanesi..

Fatih’te yetimlere uzanan iki önemli kurum

Fatih’te Şam’dan hicret eden Fıkıh Doktoru Eymen Şabani Bey’in gayretleriyle açılan Şam İmarı Derneği ve Gina Yetim Mağazası, Suriyeli insanlar için büyük bir meş’ale yaktı. Dernek; Türkçe ve Arapça dersler verip, Suriyeli çocuk ve gençlerin eğitimine ve yaşamına katkıda bulunurken, Gina Mağazası ise; yetimleri ücretsiz giydirip, diğer insanlara sattığı ürünlerin kazancı ile de Suriye’deki yetimlere el uzatıyor.     

“Hem mutlu oluyor hem ağlıyoruz”

Giyim fabrikaları ile görüşmeler yapan Gina Mağazası Görevlisi Suriyeli Ahmed Bey, yetimleri giydirmenin hazzını ve mutluluğunu anlatıyor: “Bazı Pazar günleri, yetim ya da öksüz çocuklarımızı Gina Mağazası’na getiriyor, burada onları giydiriyoruz. Çocuklar da, akrabaları da çok mutlu oluyorlar. Hem seviniyor, hem de hep beraber ağlıyoruz…”

100 Liraya bir yetimi giydirebilirsiniz

Yetimleri evlerinde ziyaret eden, hepsinin kimlik bilgilerini resmi işlemler ile kayıt altına alan Ahmed Bey, işlerindeki titizliği ve yoğun çalışmaları da dile getiriyor: “Bütün ailelerimizi evlerinde ziyaret ediyoruz. Kimlik ve Şehadet Belgelerini alıp kayıtlarını tutuyoruz. Daha çok aileye el uzatmamız için daha çok desteğe ihtiyacımız var. Gina’da bir çocuğu kışlık tam olarak giydirmek 100 TL”

Daha çok mazluma ulaşabilmek için…

Mazlûmiyetin arttığı, mazlumun gizli köşelerde aç bî-tâb ağladığı, harabelerde yüksek kiralara revâ görüldüğü bir zamanda; mağazasındaki eşyaları daha uygun ve ucuz bir şekilde satan, yetim ve öksüzleri giydiren Gina Mağazası hakiki bir meş’ale oluyor; iyi insanları çatısında toplayıp, daha çok büyüyüp daha fazla mazlum aileye el uzatabilmenin fiili ve kavli duasını yaşıyor.

Özge Senâ Bigeç


Edebiyat Haberleri
12.01.2017

Yetim Mağazası
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba