Franz Kafka'nın Yeni Bulunmuş Mektupları

Ayşe Gönenç, Franz Kafka - Yeni Bulunmuş Mektuplar adlı kitap hakkında yazdı. (Edebiyat Haberleri)

Franz Kafka'nın Yeni Bulunmuş Mektupları
Franz Kafka'nın Yeni Bulunmuş Mektupları Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3427 kez okundu.

Ayşe Gönenç, Franz Kafka - Yeni Bulunmuş Mektuplar adlı kitap hakkında yazdı:

Kafka'nın son mektuplarını okuyorum.

Kafka'nın son 2 yılı müthiş zorluklar içinde geçmiş. Yanında Milena değil, muhteşem desteği ve sevgisiyle Dora Diamant varmış sadece. Yani anlayacağınız. Milena filan hikaye. Varsa yoksa Dora var.

Kafka, son nefesini verene dek ailesine hiçbir sıkıntısını olduğu gibi yazmamış. Her zaman iyi olacağını umut etmiş ailesine karşı. Ve çoklukla sorunlarının üstünden zaman geçtikten sonra ailesine anlatırmış. Son ana dek bu denli naif olması çok anlamlı.

Ağır tüberküloz tanısı konduktan sonra hastaneye ulaşımını kötü hava şartları altında, üzeri açık bir arabayla yapmış. Dora, mektuplarda üzeri açık arabada Kafka'nın çok ıslanmaması için kendisinin araba içinde ayağa kalktığını kendini ona perdelediğini yazmış. Hiç bilmiyordum bunları. Bu tarz yığınla bilinmeyen detay var mektuplarda.

Kafka, Berlin'e taşınma fırsatını yakaladığı için epey mutlu olmuş. Zira Prag onun için cehennemin diğer adıydı. Ama orada da ümit ettiğini tam olarak bulamamış. Maddi anlamda çok sıkıntılar yaşamış. Doğru düzgün yemek yemediği çok zaman olmuş.

Ayrıca mektuplarda dönemin ağır şartlarını anlayabiliyorsunuz. Ömrünün son 3 ayında sesi tümüyle kesilmiş. Nefes almak ve yutkunmak, su içebilmek ağır bir ödeve dönüşmüş. Doktorlar çaresiz kalmış, zira her şey için çok geçmiş. "3 ay ömrü kaldı. Evine götürün." demiş. Ama Dora sert bir şekilde reddetmiş bunu. Zira Prag, Kafka için boğuntu bir dehlizden ibaretmiş.

Sanatoryum'da kaldığı sürece güneşin ona değdiği günlere az da olsa sevinmiş Kafka. Ve aklında babasıyla olan çok az güzel hatıralara sarılıp durmuş. Ukde ne büyük bir ağrı.

Bunlar sadece 24 sayfalık önsözde yazan bazı bilgiler. Zaten bu mektuplar 81'de bulunmuş, tasnif edilmiş. Fotoğraflar ve el yazıları da mevcut kitapta. Kafka'nın dünyasını merak edenlere tavsiye edebilirim. Elbette okurken insanın boğazına bir şeyler düğümleniyor. Örneğin mektup yazacak parası olmadığı için kart atarmış ailesine. Ve kartpostalın arkasında tek santim boş bırakmayarak yazarmış. Hayranlıkla okuduğumuz yazarların çektiği sıkıntıları okuyunca utanalım biraz olur mu?


Edebiyat Haberleri
20.01.2017

Franz Kafka Kafka'nın Yeni Bulunmuş Mektupları Kafka'nın Yeni Mektupları
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba