28 Şubat Şiirleri Antolojisi Hazır

28 Şubat Darbesi’nin 20. yılına yaklaştığımız şu günlerde, o dönemin şiirleri ilk kez bir antolojide toplanıyor. Şair Cevat Akkanat’ın hazırladığı çalışma, İnşallah yakında kamuoyuna takdim edilecek…

28 Şubat Şiirleri Antolojisi Hazır
28 Şubat Şiirleri Antolojisi Hazır Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 8663 kez okundu.

 

28 Şubat’ı Unutmayalım!

28 Şubat 1997’de ordunun üst kademesini ele geçiren bir grup azınlığın halkın iradesine karşı gerçekleştirdiği “postmodern” darbe, darbelerle örülü Türkiye tarihinin önemli bir aşamasıydı.

Seçilmiş iktidarı sözde sivil STK’lar, halk düşmanı bürokratlar ve ekonomik menfaat çeteleri ile işbirliği yaparak görevden el çektiren darbeciler, en büyük zulmü, Müslüman Türkiye halklarına karşı giriştikleri psikolojik baskılarla icra ettiler.

28 Şubat sürecinde Türkiye, geniş kitlelerin içine kapatıldığı devasa bir cezaevi haline geldi. Bu sürecin zorbaları, özellikle başörtüsüne karşı giriştikleri amansız bir savaşla, işgal gücü ordularının yaptığına benzer bir tutumu sergilediler. Başörtüsü bağlamında sadece okulları vesair kamusal alanı değil, bütün hayat alanlarını baskı altında tuttular. Hemen her farklı görüşü anında bastıran refleksleriyle darbeciler, ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler.

Süreç boyunca siyasi partiler, gerçek sivil toplum örgütleri, dernekler, okullar, Kur’an kursları, basın yayın organları kapatıldı.

Türkiye ekonomisinin tümüyle çöktüğü süreç, bin yıllık bir tasarı olarak deklare edildi. Bununla birlikte, baskılar, engellemeler ve yasaklarla örülü 28 Şubat darbe süreci, tarihin lanetli çöplüğüne birkaç yıllık bir ömürle defedildi.


28 Şubat ve Şiir

28 Şubat sürecinde şairler belki 15 Temmuz sürecindeki gibi topyekün diri bir refleks gösteremediler. Fakat yine de meseleye ciddi bir şekilde şerh koyan, darbeye tanıklık yapan, dolayısıyla şiirler yazan şairler vardı. Onlar, kimi zaman imgelerle örülü ama her halükarda dik bir duruşla yaşatılan zulümlere karşı geldiler…

Cevat Akkanat’ın hazırladığı antolojide 100’e yakın şairin 150 civarında şiiri yer alıyor. Daha önce yaptığı tematik antolojileriyle de tanıdığımız Akkanat, 28 Şubat döneminde yayımlanan edebiyat dergilerini tek tek inceleyerek hazırladı 28 Şubat Şiirleri Antolojisini…

Merakla beklenen çalışmayla ilgili daha ayrıntılı bilgileri kitabın yayım sürecinde paylaşacağız…


Edebiyat Haberleri
30.01.2017

28 Şubat Antoloji
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba