Bûtimar Kış 2017 Tarihli 3. Sayısıyla Okuyucuyla Buluşuyor

Bûtimar'ın yeni sayısının basın bülteni haberimizde. (Edebiyat Haberleri)

Bûtimar Kış 2017 Tarihli 3. Sayısıyla Okuyucuyla Buluşuyor
Bûtimar Kış 2017 Tarihli 3. Sayısıyla Okuyucuyla Buluşuyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1741 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Editör, başyazıda İsmet Özel’e atıfla “Neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı /Karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak” derken derginin okuyucularını işaret ediyor.

Yayın periyodunu senede iki sayı dosyalı, iki sayı dosyasız olarak belirlemiş derginin bu sayısı ise halk edebiyatı ve halk biliminde önemli bir isim ve yakın zamanda merhum olan hocaları Nurettin Albayrak’a ayrılıyor.

Dergide bu sayı yer alan iki söyleşinin biri yine yakın zamanda Hakk’a yürüyen edebiyat camiamızın çok önemli ismi Orhan Okay’la Şeyma Subaşı tarafından gerçekleştirilirken ikinci bir söyleşi Halil İbrahim Aygül tarafından Nurettin Albayrak’la yapılıyor.

Dosya konusu merhum Nurettin Albayrak’ın oğlu M. Emin Albayrak’ın yazısıyla açılıyor. İlgili konuya Halil İbrahim Aygül ve Şeyma Subaşı’nın yanısıra,Mustafa İ. Uzun, M. Sabri Koz, Mustafa Özçelik, İbrahim Bilâl Durak katkı sağlıyor.

Aynı zamanda “Nurettin Albayrak için Ne Dediler?” soruşturmasında ise Beşir Ayvazoğlu, İsmail Erünsal, Zeki Kuşoğlu, Abdullah Esen, Şenol Tombaş yer almış.

Bu sayı Okuma Parçası bölümü dahi Nurettin Albayrak için ayrılmış.


Mustafa Çiftci, Fatih Alibaz, Taha Yusuf Gül, İsmail Canbulat, Ravza Puder bu sayının hikâyecileri…

Deneme türünde ise Orhan Gazi Gökçe ve Mehmet Akif Baltacı’yı görüyoruz.


Zübeyde Çakır ise “İnceleme” serisine Erdem Beyazıt ile devam ediyor.

Şiir bölümüne katkıda bulunan isimler: Emre Yılmaz, Haydar Ergülen, Suavi Kemal Yazgıç, Bülent Tokgöz, Mustafa Uçurum, Aziz Kağan Güneş, Özcan Ünlü, Hatice Çay, Oğuz Karasu, Tuğba Çelikkaya Şeker, Leyla Marankoz Doğramacı.

Fragman’da Muhammed Çelik, İran’lı hikâyeci Mustafa Mestur’un yeni çıkan En İyi Şekilde adlı kitabından Şiraz” hikâyesini sizler için çevirdi.  

“Düşünce”de Baki Karakaya Düğümler ve Kırışıklıklar adlı yazısıyla sizlerle.

Şiirlerin Hikâyesi’nde Alper Gencer’e Dinmeyen şiiri sorulurken, Yedinci Sanat bölümünde İhsan Kabil  sinemanın mahiyetiyle alakalı bir yazı kaleme aldı.

Yeni Kitaplar’da Kürşat Çelik, Necip Tosun’un son kitabı Öykümüzün Sınır Taşları’na; M. Dilek Erdem, Cemal Şakar’ın Hasan Aycın’ın Çizgisi eserine, Necdet Ömer Özer, Mustafa Kutlu’nun İyiler Ölmez kitabına ve Şeyma Subaşı, Nurettin Albayrak’ın son eseri Tanpınar’ın Türküsü’ne değiniyor.

Veda Edenler’de ise Fatma Gülşen Koçak Samiha Ayverdi’den, Mustafa Canbey, Mehmet Akif Ersoy’dan bahsediyor.

Kültür- Sanat’ta ise Hicret Ulusoy, TYB İstanbul Şubesi’nin bu yıl düzenlediği ve teması “Darbeler ve Dergiler” olan Edebiyat Mevsimi’nde tuttuğu notları bizlerle paylaşıyor.

Kapakta yer alan “Nurettin Albayrak” hattı ise Zeynep Bilgin’e ait.

Bu sayı Bûtimar, edebiyat camiasının kadim isimleri ile akademik çevreden değerli isimleri bir araya getirmek suretiyle fark oluşturan bir sayı olarak karşımızda duruyor.


Edebiyat Haberleri
01.02.2017

Butimar Butimar Dergi Butimar Dergisi Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba