İyilik Ajandası'nı Yazarları Ayşe ve Cihat İle Konuştuk

Erdem Yayınları'ndan çıkan İyilik Ajandası 1 Ocak 2017'den beri her gün bir iyilik önerisi sunuyor ve bu öneriler çok sayıda kişi tarafından uygulanıyor. Detayları Erdal Şahin kitabın yazarları Ayşe Ünsal ve Cihat Albayrak ile konuştu. (Edebiyat Haberleri)

İyilik Ajandası'nı Yazarları Ayşe ve Cihat İle Konuştuk
İyilik Ajandası'nı Yazarları Ayşe ve Cihat İle Konuştuk Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 5146 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Erdal Şahin: Ayşe ve Cihat'ı biz tanıyoruz ama söyleşiyi okuyacaklar için tanıtabilir misiniz?

Cihat Albayrak: Ayşe Çorumlu, biyolog. Ben Ercişliyim, İngilizce öğretmeniyim. Yayın yönetmenleri olduğumuz Hayal Bilgisi Edebiyat ve İyilik Dergisi vesilesiyle tanıştık, 2012'de evlendik. Hayal Bilgisi'ni 24 sayıdır yayına hazırlıyoruz. Türkiye'nin en güncel edebiyat haber sitesi olan edebiyathaberleri.com'u 3 yıldır yönetiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığının Edebiyat Eserlerini Destek Projesi kapsamında desteklenen Anadolu'nın 52 şehrini konu alan ve genellikle çocuk karakterlere iyilikler yaptırdığımız öykülerden oluşan İyilik Çetesi adlı kitabı yazdık. Erciş'te İyilik Atölyesi adlı bir mekan açtık ve burada pek çok öğretmen ve esnaf dostumuzla birlikte projeler yürütüyoruz. Burada toplantılarını yaptığımız bir de okuma grubumuz var. Van Yazarlar ve Şairler Derneğinin kurucu yönetim kurulu başkan ve yardımcısıyız. Türkiye'nin en çok katılım gösterilen şiir ödüllerinden birini, Ercişli Emrah Şiir Ödülünü 2 yıldır düzenliyoruz ve Erciş Edebiyat Şölenini düzenleyerek ödülleri dağıtıyoruz. Her ikimiz de Türkiye Yazarlar Birliği üyesiyiz. Erciş'te yaşıyoruz. Ben bir devlet okulunda öğretmenlik yapıyorum. Ayşe ise projelerimizle ilgileniyor. Van Gölü'nün kıyısında, kedimiz Vecihi ile hayatımızı sürdürüyoruz. 

İyilik AjandasıErdal Şahin: İyilik Ajandası adlı kitabınızı ve projenizi anlatır mısınız?

Ayşe Ünsal: İyilik Ajandası, 2017'nin her günü için bir iyilik önerisi sunan bir kitap. Kişisel olarak uyguladığımız projeler de var içinde, bireylerin ya da kurumların iyi uygulamaları da. Kendi hayatımızı güzelleştirecek öneriler de var İyilik Ajandası'nda, toplumun farklı kesimlerinden ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını giderecek, sorunlarına çözüm olacak projeler de. Engelliler, mülteciler, hastalar, çocuklar, yaşlılar vb. aklınıza gelebilecek hemen her ihtiyaç grubuna yönelik projeler kaleme aldık. Erdem Yayınları, oldukça nitelikli biz dizgi ve çizimler ile metnimizi birleştirdi ve ortaya İyilik Ajandası çıtkı. Kitabın çıkmış olmasıyla da projemiz başladı. Çünkü amacımız, iyilik Ajandası'nda yer alan önerileri günübirlik olarak uygulamak. Yaptıklarımızı sosyal medyada paylaşarak örnek olmak ve böylece bunu bir iyilik hareketine dönüştürmek...

Erdal Şahin: 1 Ocak'ta başladığınız projede aradan geçen bir ayda amaçladığınız gibi bir iyilik hareketine dönüşüyor mu İyilik Ajandası?

Cihat Albayrak: Bizim için bir iyiliğe vesile olmak bile bu projeye vermiş olduğumu tüm emeğin karşılığı olacaktı. Ama çok şükür ki İyilik Ajandası şimdiden çok sayıda iyiliğe vesile oldu. Yüzlerce İyilik Ajandası bir ay gibi kısa bir sürede iyilik gönüllülerine ulaştı. Türkiye'nin hemen her şehrinde, iyilikleri çoğaltmak için çabalayan dostlarımız oldu. Ajanda'yı temin eden neredeyse herkesle irtibat halindeyiz. Whatsapp'ta bir grup oluşturarak bu iletişimi en kolay, hızlı ve etkili şekilde sürdürüyoruz. Günlük olarak deneyimlerimizi, çağrılarımızı paylaşıyoruz. Ayrıca www.iyilikajandasi.net ve sosyal medya hesaplarından da bu iletişimi sürdürüyoruz. İnternet sitemizde her gün uyguladığımız iyilikler ile ilgili detaylı bir metin kaleme alıyoruz ve fotoğrafları/videoları, hazırladığımız listeleri paylaşıyoruz.

Erdal Şahin: İyiliklerin gizli olanı makbuldür derler. Bu konuda hassasiyetleriniz var mı?

Ayşe Ünsal: Oldukça güzel bir noktaya değindiniz. Kur'an'ı Kerim'de Rad Suresi 22. ayette şöyle sesleniyor Allah: "Ve o kimseler, sabırla Rabb'lerine yönelirler ve salatı ikame ederler, kendilerine verdiğimiz rızıktan gizli ve açık infak ederler, kötülüğü iyilikle savarlar; dünya yurdunun sonucu onlar içindir." Allah, yapacağımız iyilikleri gizli ya da açık olarak yapabileceğimizi söylüyor. Kur'an'da hiçbir ifadenin amaçsız yer almadığını düşündüğümüz zaman, burada hem gizli hem açık ifadelerinin yer almasının da bir nedeni olduğunu anlayabiliriz. Yapılan iyiliklerin, yerine göre gizli, yerine göre açıktan yapılması gerektiğini anlıyoruz. Örneğin, toplumda karşılık bulacak, örnek olacak, iyilik yapılan kişiyi rencide etmeyecek konularda iyilikleri açıktan yapmak neredeyse bir zorunluluk halini alıyor. Çünkü örnek olacak bir iyiliği saklamak, gizlice yapmak iyiliklerin çoğalmasını engelleyecektir. Öte yandan, ne yazık ki pek çok birey ve kurum, zaman zaman yaptıkları sosyal sorumluluk projelerinde gıda, giysi vb. yardımlarını haberleştirirken ya da sosyal medyada paylaşırken, çocukları ya da maddi durumu kötü vatandaşları doğrudan ön plana çıkarıyor. Bu da o insanların rencide olmasına, kendilerini kötü hissetmelerine neden olabiliyor. Bu noktada iyilik yapayım derken kötülüğe neden olabiliyor insanlar. Biz bu konuda oldukça hassas davranıyoruz. İyilik Ajandası'nın hemen ilk sayfasında insanlara bu konuda bir çağrıda bulunuyoruz. İyilik yapanları ya da iyilik yapılan kişileri değil; iyilik eyleminin kendisini ön plana çıkarın. İnternette paylaşım yaparken özellikle görsellerde bu konuya dikkat edin diyoruz. Bugüne kadar bize ulaşan görsellerin hemen hemen hepsinde bu hassasiyetin olduğunu görüyoruz. Bu dengenin gözetilmesi ile iyilikleri gerçekten çoğaltmak mümkün olabiliyor.

İyilik Ajandası

Erdal Şahin: İyilik Ajandası'nda 365 iyilik önerisi var. Hitap ettiği kitleleri açıklayabilir misiniz?

Cihat Albayrak: Ajanda'nın ve projenin hedef kitlesini iki ayrı başlıkta toplayabiliriz. Öncelikle, Ajanda'yı takip edecek, önerileri uygulayacak kitle; en az lise çağında olan ama tercihen bir meslek sahibi olan ya da ev hanımı olan gençler ve yetişkinlerdir. İyilik Ajandası'nı hazırlarken, farklı cinsiyetlere, yaş ve gelir gruplarına, mesleklere, inançlara hitap edecek şekilde düzenledik metinleri. Kitabı gözden geçiren herkes, kendisine hitap eden yüzlerce öneri ile karşılacaktır. İkinci grup ise, iyilik önerileri ile hedeflediğimiz kitledir ki, bu noktada en büyük gayreti gösterdik. Medyada yer almayan öyle ihtiyaç grupları var ki, bizim için oldukça kolay bazı etkinliklerle, onların hayatlarını kolaylaştırabiliyoruz. Uzun süre araştırma yaptık, insanlarla fikir alışverişi yaptık, öneriler aldık ve olabildiğince çok ihtiyaç grubuna hitap etmeye gayret ettik. Çölyak gibi kronik rahatsızlıkları olanları, harabelerde yaşayan mültecileri, yetimleri, köy okullarını, bakıma muhtaç yaşlıları, ev hanımlarını, esnafı, yönlendirmeye ya da imkanlara ihtiyaç duyan yetenekli bireyleri... Aslına bakarsanız bizim de yalnızca Ajanda'yı kontrol ederek listeleyebileceğimiz kadar çok ihtiyaç grubu var.

İyilik Ajandası

Erdal Şahin: Peki nasıl sonuçlar elde ediyorsunuz? Özellikle aktarmak istediğiniz gelişmeler vardır mutlaka.

Ayşe Ünsal: Olmaz mı! Bu süreçte yaşadıklarımızı İyilik Günlüğü adını verdiğimiz bir defterde ayrıca not ediyoruz. Çünkü her biri çok değerli. Belki de hayatımız boyunca unutamayacağımız, gurur duyacağımız, ilham alacağımız bir projenin içindeyiz şu anda. Sadece yürütücüsü değil, izleyicisi olarak da çok şey öğreniyoruz bu projeden. Ajanda'yı takip eden kitle genellikle öğretmenler ve ev hanımları. Bu nedenle özellikle öğrencilere yönelik oldukça güzel işler yapıldı. Ev hanımları ise bizi mutluluğa boğan işler yapıyorlar. En son bize ulaşan bir mesajda, Ajanda'yı kızına hediye eden bir ev hanımının şu cümlelerini aktarmak istiyoruz: "Ayşe hanım ve Cİhat bey... Dün kızım aradı. Kitabınızı okumaya başlamış. Kendisi şu anda misafirlikte olduğu için, bana yarın için talimat verdi. Bir kap yemek yapıp, bir aileyi ziyaret etmemi istedi. 'Anne ben burda yapamam, sen benim yerime yapar mısın?' dedi. Tevafuk oldu. Dün Suriyeli bir kardeş aileyle tanıştım. Acil yemek pişirecek ocak ihtiyaçları varmış. Bugün bir ablamız, 'bende var, verebilirim' dedi. Yarın onu da götüreceğiz." Düşünsenize, bizim masamızda bir fikir olarak ortaya çıkan bir metin, yurdun farklı noktalarında pek çok insanı harekete geçirebiliyor, bizim hayal ettiğimizin ötesinde bir harekete dönüşebiliyor. Bu nedenle, 2017 boyunca bütün mesaimizi bu projeye ayırdık. Açıktan ya da gizli olarak ama mutlaka her gün daha fazla insanı dahil ederek bu hareketi sürdüreceğiz İnşallah.

Erdal Şahin: Eklemek istediğiniz şeyler varsa...

Cihat Albayrak: Bu projeye ilk günden itibaren çok inanan ve nitelikli ekibiyle destekleyen Erdem Yayınları'na ve tüm çalışanlarına teşekkür ederiz. 365 iyilik önerisinin bir kısmı için bize ilham veren çevremizdeki bütün güzel insanlara ve bir aydır bu önerileri uygulayan yüzlerce dostumuza çok teşekkür ederiz. Ajanda'ya ulaşmak ve bu iyilik hareketinin bir parçası olmak isteyen herkese bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilir.


Edebiyat Haberleri
02.02.2017

İyilik Ajandası Cihat Albayrak Ayşe Ünsal Erdem Yayınları
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba