İltica Edebiyat Dergisi 2. Sayısında

Uşak'ta, Yusuf Aydın'ın, Sezer Taş'ın, Süleyman Dinç'in ve İsmail Tenger'in birlikte çıkardıkları İltica Edebiyat Dergisi 2. sayısıyla okurla buluştu. (Edebiyat Haberleri)

İltica Edebiyat Dergisi 2. Sayısında
İltica Edebiyat Dergisi 2. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2236 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

2017 Ocak sayısıyla e-dergi olarak yayın hayatına başlayan İltica Edebiyat Dergisi, Şubat sayısını okurlarıyla buluşturdu.

İltica'nın giriş yazısı şöyle:

Merhaba;

İslam Milleti son birkaç yüzyıldır hedefi tayin edilmiş doğrultulara sevk ediliyor. Özgür iradesinin belirleyiciliği sekteye uğratılmak isteniyor. Toplumumuzun politik konumu ne olursa olsun yönlendirilen alan kaotik özellikler barındırıyor. İnsanımızın kimliği ithal ideolojilerin sultasına terkedilmek istenirken bunun karşısında yer almak zorunluluğu beliriyor. Ancak bu tavır alış birinin karşısına ötekini yerleştirmenin gerçekleşmesiyle sonuçlanacaksa kimlikten söz etmek iyice güçleşir.

Birey olarak gerçek yerleşkemizde bulunmadığımızı idrak ettiğimiz zaman, yaşamı kucaklamanın imkanını elde etmeye başlayabiliriz. İslam Milleti’ne sunulan tercih haklarının kabul edilemez olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda yaşanabilir dünyanın imkanını elde etmeye çalışmayı gerekli görüyoruz. Önümüzde beliren seçeneklerin bizden intaç eden ve tatmine yaraşır seçenekler olmasını umut ediyoruz.

Tüm bunlar için dil, düşünce, şiir ve sanat toparlayıcı mahiyeti, ontolojik kaygısıyla konumumuzu belirlememize yardımcı olacaktır. Belki de hasreti dizginler diyerek hüsrana kapı aralarız, bunun için. Değil mi ki ‘’sürgün’’deyiz ? Evet, sürgünüz. Yani istemimiz dışında, sınırları belirlenmiş yaşam ölçüleri içindeyiz. Kayıt altındayız. Diğer bir deyişle mukayyediz. Bunun için lakayt olamayız.

Sürgünümüzü bu açıdan ele almak durumundayız. Mistik tecrübelere dayalı, aklı iteleyen anlayışları da; akla elverişli olup bundan dolayı mistik tecrübeyi reddetme gereği duyan anlayışları da benimseyemeyiz. Gerektiğinde yarı yarıya bölüşmeyi bilen mizacımız olmalı. Yani insaflı olmalıyız.

Bu sayıda da insaflı olmaya çalıştık. İltica’nın bu sayısında şu isimler yer alıyor:

Şiir: Davut Güner, Ahmet Feyyaz Doğrul, Sezer Taş, Yahya Sarı
Öykü: Süleyman Dinç, Yusuf Aydın, Ayhan Dönmez, Ali Kasımoğlu
Deneme: İsmail Tenger
Çizgi: Murat Altın


Edebiyat Haberleri
12.02.2017

İltica Edebiyat İltica Edebiyat Dergisi Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba