Şakir Kurtulmuş'tan Genç Şair Adaylarına Eleştiri

Şakir Kurtulmuş'un eleştirisi haberimizin detayında. (Edebiyat Haberleri)

Şakir Kurtulmuş'tan Genç Şair Adaylarına Eleştiri
Şakir Kurtulmuş'tan Genç Şair Adaylarına Eleştiri Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3217 kez okundu.

ŞAKİR KURTULMUŞ:

Nurettin abinin hayatında şiirin özel bir yeri var. Çünkü o kolay ulaşamamış şiire, geldiği yere nice güçlüklerle gelmiş. Şiirinin yayınlandığı dergiyi bizzat bürosuna giderek parasını verip alıyor ama kendisini tanıtmıyor. Benim de dergide şiirim çıktı diyemiyor. Normal bir okur gibi gidip ücretini ödeyerek dergiyi satın alıyor.

Şimdi günümüzde yaşanılanlara bir göz atalım. İyileri tenzih ederek söylüyoruz öyle genç şair adaylarımız var ki, bir dergide bir şiiri yayınlanınca sanki o derginin 30 yıllık müdavimi, 30 yıllık derginin yazarıymış gibi kendisini görüyor.

Hatta çok ilginçtir bazıları şiirinin yayınlandığı dergiyi bile okumuyor. Dergi editörleri bu bakışları çok iyi bilir; bazı dergi editörlerine şiir gönderiyor genç arkadaşımız ve ardından not düşüyor: "Şiirimin yayınlandığı dergiyi bana gönderir misiniz?"

Çok ilginçtir yine böyle genç bir arkadaşla karşılaştık ilk kez bir şiiri yayınlanmış dergide. Kendisinin yayınlanan şiiri ile dergide yer alan diğer şiirleri karşılaştırdığında neler söylersiniz, kendi şiirinizi nerede görüyorsunuz dediğimizde, dergiyi okumaya vakti olmadığını, diğer şiirleri okumadığını söyledi rahatlıkla. Genç arkadaş bu tutumunuzu değiştirmediğiniz sürece şiiriniz yürümeye başlamayacak; bunu sakın unutmayın. Emekleme döneminiz çok uzun sürecek belki de hiç yürüyemeyeceksiniz. İnsan kendi şiirinin yayınlandığı dergiyi nasıl okumaz...

(Temmuz dergisi şubat sayısında yayınlanan günlüklerden...)


Edebiyat Haberleri
12.02.2017

Şakir Kurtulmuş Nurettin Durman Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba