İclal Aydın'dan Yeni Roman: 'Unutursun'

Yazar, gazeteci ve oyuncu İclal Aydın çıkardığı ilk romanı Bir Cihan Nefes'ten üç yıl sonra yeni romanıyla okurlarının karşısında..

İclal Aydın'dan Yeni Roman: 'Unutursun'
İclal Aydın'dan Yeni Roman: 'Unutursun' Nisan
Bu içerik 6104 kez okundu.

İclal Aydın 'Unutursun' isimli yeni romanı okur karşısına çıktı. Bir kurgu roman olan Unutursun'da İclal Aydın, annesinden ve kendisinden kimi kesitleri oluşturduğu karakterlerle yansıttığını belirtiyor.

Artemis etiketiyle raflardaki yerini alan roman çıktığı ilk günden itibaren okurun yoğun ilgisini kazandı.

(Tanıtım Yazısından)

"Bütün hayatlar birbirine çıkar. Büyük bir şehrin kimi sahile kimi yokuşa çıkan yolları gibidir ömürler. Bizi birbirimize düğümleyen yollar, derken tam da bunu söyler Gavras Bey. Göçler, idamlar, istifalar, muhtıralar, öğrenci olayları, uçak kazaları, tanklar, yanılgılar, fedakârlıklar ve şarkılar içinde geçen bir yüzyılın  Türkiyesi’nde, bir göçe direnen köklerin, ayrılığın, yoksulluğun, ölümün, direncin hikâyesini hatırlatıyor Unutursun. Hacı Gavras Karamanlı, Unutursun’un en uzun yaşayan kahramanı. Hayatının tüm dönemeçleri Bir Cihan Kafes’ten tanıdığımız ve hikâyeleri henüz bitmemiş bir ailenin üç kuşak kadınına çıkıyor. Birlikte geçirdikleri bir ömür içinde birbirleriyle kucaklaşamamış Samire, Yaşar ve Lorin’i ölümüyle kavuşturan bu yabancı kim?

Unutursun, aşk için giden, kalan ve ölenin hikâyesi biraz da...

İstanbul’un son gayrimüslimleri, esnaf dostları Aşkale’ye gitmesin diye vergi borcunu ödemek için para toplayan Müslüman komşular, asılan bir başvekilin güçlü karısı, müge çiçekleriyle bezeli altmışlı yılların Ankarası’nı yasa boğan uçak kazası, savaşlardan sağ çıkmış sıhhiyecilerin yorgunluğu, Kapadokya’nın yer altı kentleri, karlı Berlin, ana kucağı Ihlara, tangolar, ağıtlar ve elbette bir esinti gibi geçip giden Nariye’nin şarkısı... Hepsi birer yağmur damlası bu hikâyede. Hasan Dağı’nın ardında yaşananlar unutulmasın diye.

Kimi bir madalya gibi taşır yara izini... Kimi de teninde yeni yaralar açarsa, eskisini unutup herkese unutturabileceğini düşünür. Oysa zaman her işi tek hamlede yapabilen büyük  bir kahraman.

Ve hepimizin kalbinde kapağı ölene dek açık kalan bir “unutma! defteri” var."

 

Edebiyat Haberleri

01.03.2017

İclal Aydın Unutursun Roman Artemis Yayınları Bir Cihan Nefes
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
incilay     2017-03-15 bu kitap çok güzel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba