Kadına Karşı Şiddet Öyküleri Antolojisi

Ayşe Kulin’den Tomris Uyar’a, Mine Söğüt’ten Didem Görkay’a... Türk Edebiyatı'ndan "Kadına Karşı Şiddet" Öyküleri Antolojisi... (Edebiyat Haberleri)

Kadına Karşı Şiddet Öyküleri Antolojisi
Kadına Karşı Şiddet Öyküleri Antolojisi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2505 kez okundu.

(Yayınevi tanıtımından.)

Ben Miyim Kurban adlı kitabımızın hikâyesi Didem Görkay’ın, hemen her gün karşımıza çıkan kadın cinayetlerine karşı bir edebiyatçı olarak neler yapabileceğini düşünmesiyle başladı. İlk olarak şiddete maruz kalan kadınlar konusuna dikkat çekmek üzere Büyü adında bir öykü yazdı. Daha sonra bu konuyu sadece bir yazarın değil, farklı yazarların kaleminden çıkmış öykülerle ele almaya karar verdi. Edebiyat çevremizden aynı hassasiyeti paylaşan yazarlarla temas kurdu, onlardan öyküler yazmasını istedi. Recep Usta bu süreçte projeye dâhil oldu.
 
Kadınların hak ettikleri değeri onları kırmadan, kaybetmeden fark edebilmek ümidiyle derlediğimiz öyküler arasından bir seçki yaptık. Sonuç olarak 16 yazarımızın 16 öyküsü ve Ayşe Kulin’inKurban adlı ilk kez burada yayınlanacak bir şiirinden oluşan Ben Miyim Kurban ortaya çıktı.
 
Geliri TOÇEV’e( Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı ) bırakılacak olan bu kitapta yer alan öyküler ve yazarlarımız ise şöyledir;
 
Ayşe Kulin – Kurban
Bensu Kaya – Askı
Didem Görkay – Büyü
Elvan Arpacık – Ya Sabır
Fatma Burçak - İyi Çocuktu Sedat
İlknur Tolunay – Sahip
Mehmet Fırat Pürselim - Beyaz Gelinlik
Mine Söğüt – Beni Öldürmek İsteyen Muhteşem Hayat
MünireÖzgencan - Karlı Bir Gün
Nilüfer Açıkalın – Kıyılan
Özlem Kiper - Mor ve Ötesi
Seda Özay – Körebe
Sercan Zorbozan – Viski
Şule Öncü - Totem ve Tabut
Tomris Uyar - Hakların En Güzeli
Zafer Doruk – Teyzem
Ayşe Kulin – Kurban (Şiir)


Edebiyat Haberleri

05.03.2017

Kadına Karşı Şiddet Öykü Antolojisi Mona Kitap
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Ali Başaran     2017-03-06 Kadına karşı şiddet kampanyası bir algı operasyonudur. Buna itibar edilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Şiddet sorunu bütünden kopartılarak, yalan ve yanlış istatistik verilerle desteklenerek, gizli bir amaca matuf olarak işleniyor. dikkatinizi çekerim. Niçin “kadına yönelik şiddet” bu kadar gündeme getiriliyor? http://www.dunyabizim.com/kitap/25893/kanmanin-ve-kandirmanin-psikolojisi-algi-yonetimi-ve-manipulasyon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba