Abdurrahman Adıyan'ın Şiir Dünyasına Giriş

Mustafa Nurullah Celep, Abdurrahman Adıyan'ın İbrişim Kitap'tan çıkan ilk şiir kitabı Yedi Harf Yalnızlığı üzerine yazdı..

Abdurrahman Adıyan'ın Şiir Dünyasına Giriş
Abdurrahman Adıyan'ın Şiir Dünyasına Giriş Mustafa Nurullah Celep
Bu içerik 4703 kez okundu.

ABDURRAHMAN ADIYAN’IN ŞİİR DÜNYASINA GİRİŞ-1

Yedi Harf Yalnızlığı’nda tema ve biçim

Abdurrahman Adıyan’ın şiir dünyası, ince söz işçiliği ile birlikte soyut temlerden oluşur. Adıyan’ın şiirlerindeki lirik özne, daha çok soyutun duygu içre atmosferinde düşlerine biçim verme arayışındadır. Lif lif kelimelerle örgülenmiş bir şiir biçimidir bu. Lirik bir biçim. Hem şiirsel hava/iklim olarak hem de kelimelerin tınısı/edası itibariyle lirik bir şairdir Adıyan. Bu içtenlikli ve gösterişsiz lirizme ruhunu ve tabiatını veren de hüzün duygusudur. Onda kederiyle/kaderiyle hemdert olmuş bir içlilik ve dokunaklılık var. İbrişim Kitap’tan çıkan ‘yedi harf yalnızlığı’ adlı ilk şiirler toplamı, okuyucunun yürek diline mukabele eden mısralarıyla bu içli ve dokunaklı şiir atlasının güzel-duyusal bir timsalini teşkil eder.

Yedi Harf Yalnızlığı, tematik açıdan üç bölüme ayrılmış. Birinci bölümde ‘yalnızlık’ temi, ikinci bölümde sevgi/sevda temleri, üçüncü bölümdeyse şairin benliğine bakışından, benlik algısından oluşan ‘kimlik’ temi ağırlıklı belirgin izlekler olarak öne çıkar.

Abdurrahman Adıyan, halk şiiri kültür ve duyarlığından beslenen samimi bir şairimizdir. Öne çıkan bu ‘yalnızlık’ temi de bu duyarlıktan beslenerek şekillenir. Şairin yalnızlığı da halkça bir yalnızlık oluyor bu durumda. Gönlün/can’ın diliyle varlık bulan bir içli yalnızlıktır bu:

‘‘çıkınımda kurutulmuş gözyaşlarım var

ıslatır damıtırım yalnızlığımın deryasına

‘‘sarı sıcak’’ temmuzda çorak vicdanına

sağanaklarımı boşaltmadan, git

bir taka, bir kırık kalp ile

sarışın dalgalara yelken açarım

esmer küreklerimle’’  (s.27)   

İkinci bölümde belirginleşen ‘sevgi’ temi, hüzün ve isyan duygusuyla birlikte iyice koyulaşır. Şiirlerin merkezinde daima hüzün/duygusu yer alır. Şiirlerde bir dağlı konuşur, kara yağız bir sevda bilinciyle hüznünü konuşturur:

‘‘hüzün yağız atlarla geliyor!

berfin’in

el oyması sır sandığında

naftalin kokulu bir kenttir hakkâri’’ (s.56)

Şaire göre Doğu bir hüzün coğrafyasıdır. Adıyan da doğulu bir şair bilinciyle hüznün, ağıtların sözcüsü olarak şiiri konuşur, şiir olarak konuşur:

‘‘hakkâri

dağların kenti

ters lalelerin çiçeklerin şiir armonisi

çığların ve bebek ölümlerinin

hüzünlü esintisi, ağıt senfonisi’’ (s.59)

Bu bölümde hüzün, sevda, umut, isyan ve intihar temleri içli/içrek bir şiir duyarlığıyla dile getirilir. Şiirlere lirik bir söyleyiş hâkimdir.

Üçüncü bölüm, şairin benliğini/kendiliğini algılayışının lirizm ekseninde bir fotoğrafı gibidir. Şairin ruh atlası ve duygu kaynakları lirizme aşina bir tabiatı haizdir. Şairin ruhuna, iç duygu hallerine bakışı düşsel, kırgın ve hüzün yüklüdür.

Efkârı yüreğini de düşlemini de aşan bir şairdir Adıyan. Yüreğini, gönül iklimini bu toprakların hüznüne, kırgınlıklarına, sonsuz kederlerine adıyan bir şairdir haddi zatında. Suskunluğunun bile yanan yürek yangınlarına merhem olmasını diler gibidir. Şair Adıyan, yürek coğrafyası alabildiğine geniş, hissiyatı içrek, hassasiyet içre bir hüzün şairidir:

‘‘susmalarım

ibrahim’e su serpen kuşdili

kuş lisanı bilir misin a canım

/

lügatin geçmez akçe

mektubun pulsuz

kanadın var mı

uçmaların nereye

hangi ülkeye’’ (s.85)  

Biçim açısından Yedi Harf Yalnızlığı, akışında biçimlenmiş doğal şiir cümlelerinden, mısralardan oluşur. Duyarlığına en uygun kelimeyi, arif bir şiir işçisi titizliliği ve dervişane bir rikkatle lirik şiir kumaşından çekip çıkarır. Sırıtan, uyumsuz, ahenksiz ve yapay kelime kadrolarına lirik şiir lügatinde yer yoktur.

Hasbi yürekli bir şairimizdir Adıyan.

İyi biliriz.

Hüzünlü kumaşlarla sabırla incelikle ördüğü içli ve zarif yüreğine içtenlikle selam ederiz.

Bahusus, İbrişim Kitap’a, yayıncılık yolunda, nice güzel eserlerle serpilip göveren uzun ve bereketli bir yayın hayatı diliyoruz.

İyilikle…

Abdurrahman Adıyan
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba