Kütüphanesini Kızına Çeyiz Olarak Veren Bir Anne:Gülderen Çetin

Daima Kadın sitesinin herkese ilham olan kadın hikayelerini paylaştığı 'O Kadın' kategorisinde bu defa kitap aşığı bir anne vardı: Gülderen Çetin'le tanışın...

Kütüphanesini Kızına Çeyiz Olarak Veren Bir Anne:Gülderen Çetin
Kütüphanesini Kızına Çeyiz Olarak Veren Bir Anne:Gülderen Çetin Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 9284 kez okundu.

Daima Kadın sitesi, kızına çeyiz olarak kendi kütüphanesini hediye eden bir annenin hikayesini ulaştırdı tüm takipçilerine. 'İlham Verenler' köşemiz Gülderen Çetin'i ağırlamaktan ve onu sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyacak.

Gülderen Çetin, 52 yaşında bir anne. İki çocuk, üç torun sahibi annemiz ancak liseye kadar öğrenim hayatını sürdürmüş. 7 yaşından beri okuma aşığı olan Gülderen hanım, içindeki öğrenme aşkıyla dünyasını; "benim dünyam, üzerinde yazı gördüğüm herşeyi okumaktır." diye tanımlıyor. Tam bir edebiyat tutkunu olan annemiz, eşinin de desteğiyle 100 adet çoğalttığı Mercan isimli bir de kitap yazmış. Ve halen okumaya olduğu gibi yazmaya devam ediyor. Kendi hayat hikayesini anlattığı Mercan isimli kitabının basımı için halen yayınevlerinden cevap bekliyor.

Aslen Sivas'lı olan Gülderen hanım 23 yaşındayken eşinin işi gereği Kayseri'ye geliyor ve sevdiklerine karşı büyüyen hasretini ve artan yalnızlık duygusunu kitaplara sığınarak hafifletiyor. Sonrasında da 32 yıl birlikte yaşadığı, hayat arkadaşı olarak gördüğü ve çok sevdiği kayınvalidesini kaybediyor. Bu acı onu büyük bir boşluğa iterken, oğlu elinde kalemle annesinin imdadına koşuyor. "Anne sen kitap yaz, kendini daha iyi hissedeceksin, herşey düzelecek." diyor. Kitap yazma serüvenine bu şekilde adım atan Gülderen hanım; ne zaman dara düşsem, yalnızlık çeksem, sıkıntıya girsem benim kurtarıcım kitaplar oluyor dediği kitapların hayatındaki kıymetini bizlere daha iyi anlatıyor.

Verdiği röportajda, “Daha küçükken, imkanlar kısıtlıyken, yerlerde bulduğum tozlu, çamurlu, üzerinde yazı gördüğüm kağıtları temizleyerek büyük bir hevesle okurdum. Bilgiye, öğrenmeye hiç doymadım. Maddi manevi sebeplerden, belki de kaderimin bana çizdiği yol çizgimden, eğitimimi yarım bırakmak zorunda kaldım. Ortaokul mezunuyum.” diyen en büyük destekcisinin eşi olduğunu tekrarlayan Gülderen Çetin, eşine duyduğu minneti her defasında tekrarlıyor.

Genç yaşta yuva kuran ve anne olan Gülseren anne, çocuklarıyla büyümüş, kitap okumayı sevsinler diye derslerine yardım etmiş, ödevlerini şarkılarla oyunlarla yaptırmış. Hatta kendi çocuklarının haricinde komşu çocuklara da ders çalıştırmış.

Ve çocuklar büyümüş, kızı evlenmiş; kitap aşığı bir annenin verebileceği en kıymetli hediyeyi vermiş evladına çeyiz niyetine; kütüphanesini!

“Ben kütüphanemi kızım evlenirken en değerli hazinesi olarak ona çeyiz hediyesi verdim. Valizleri kitaplarla doldurdum, bir hayli zor oldu ulaştırmak ama zevkle yaptım. O da boş vakitlerinde okumaya devam etsin, evladına da kitap sevgisini aşılasın diye.” diyor.

Gülderen Hanım, mücadeleci, naif kişiliğini yansıtan hikayesine şu mesajı ekliyor:

“Buradan benim gibi fazla sosyal hayatta aktif olmayan; okuma, öğrenme ve yazma aşkıyla dolu tüm kitap sevdalısı ev hanımlarına sesleniyorum: Asla vazgeçmesinler, pes etmesinler!

Hem kendileri, hem yetiştirecek evlatları için sonunda onların başarılarıyla gurur duyacaklarını unutmasınlar. Topluma akıllı, kültürlü kız ve erkek evlatlar yetiştirmenin haklı gururunu yaşasınlar. Yeterince bu konunun üzerine düşülürse, ben inanıyorum ki kendi ayakları üzerinde duran, haksızlıklara boyun eğmeyen, kendine inanan, güvenen akıllı bireyler çoğalacaktır. Kadın cinayetleri, terör, şiddet, taciz, tecavüz gibi can yakıcı, huzur bozucu olayların önüne büyük ölçüde geçilecektir.

Cahil toplumlar yerine; bilgili, kültürlü, dinamik genç nesilleri yetiştirmek de ancak, okuyan, üreten, bilgili annelere düşüyor. Eğitim ilk önce ailede başlar. Bu uğurda emek veren tüm fedakar duyarlı annelere de çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Böyle güzel insanların, güçlü ve bilinçli annelerin hikayeleri daha fazla olsun, temennimiz.

Gülseren hanımın hikayesini gururla okurken, bu hikayeyle tanışmamıza sebep olan Daima Kadın sitesine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Görsel:Daima Kadın

Edebiyat Haberleri
20.03.2017

 

Gülseren Çetin Mercan Anneden Kızına Anlamlı Çeyiz Çeyiz Kütüphane Güçlü Kadınlar Mücadeleci Kadın
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dilara ÇOPUROĞLU     2017-03-22 İlginize, emeğinize, desteğinize çok teşekkür ederiz. Gülderen ÇETİN (ANNEM), keşfedilmesi gereken ve gerçekten özel yeteneklere sahip bir insan. Günde bir kitap okur bitirir. Okuma ve yazma tutkusu hiç dinmedi. Umarım sayenizde yayınevleri sesimizi duyar. Çünkü Türkiyenin dört bir yanından mesajlar alıyoruz. Herkes "Mercan" kitabını soruyor. Basılmadığı için adres veremiyoruz. Sağolun edebiyathaberleri.com ailesi, iyi ki varsınız...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba